Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?

Tekst: architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Marta Pryczkowska, ekspert z firmy Libet.

W odpowiednio zaplanowanym ogrodzie ścieżki harmonijnie kształtują przestrzeń wokół domu, wyznaczają kierunki poruszania się po działce i stanowią ozdobę poszczególnych zakątków. Jakimi zasadami należy się kierować, aby móc cieszyć się uporządkowanym i estetycznym otoczeniem?

Nawierzchnię dróżek można pokryć brukową kostką klinkierową, betonową, kamienną, brukiem drewnianym, żwirem lub tłuczniem
Nawierzchnię dróżek można pokryć brukową kostką klinkierową, betonową, kamienną, brukiem drewnianym, żwirem lub tłuczniem
Fot. Libet

Ścieżki w ogrodzie

Ogród nabiera piękna i życia głównie dzięki roślinności, ale trzeba też pamiętać o jego funkcjonalności. Prawidłowo rozplanowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów ścieżki, alejki i podjazdy zapewnią wysoki komfort użytkowania. Projektując przebieg ścieżek przyjrzyjmy się wydeptanym szlakom, które najlepiej wskażą funkcjonalność oraz weźmy pod uwagę styl domu. W zależności od charakteru ogrodu możemy zdecydować się na ścieżki proste lub kręte. Mogą być wyraźne i przyciągające uwagę albo delikatne, niknące wśród trawy. Ze względów praktycznych drogi będące głównymi szlakami komunikacyjnymi dobrze jest wytyczać jako możliwie najkrótsze i najprostsze – bez zakrętów i załamań. Ścieżka prowadząca od furtki do drzwi wejściowych powinna mieć optymalnie szerokość 1,2–1,5 m, a ścieżka ogrodowa ok. 60-80 cm, aby mogły się na niej swobodnie wyminąć dwie osoby. Rodzaj i kolor wybranej nawierzchni w ogrodzie powinien także współgrać z wykończeniem elewacji domu oraz rodzajem ogrodzenia. 

Z jakich materiałów?

Dzięki szerokiej ofercie dostępnych obecnie produktów nawierzchniowych ilość pomysłów na zaaranżowanie i kreowanie przestrzeni wokół domu może być naprawdę nieograniczona. Nawierzchnię dróżek można pokryć brukową kostką klinkierową, betonową, kamienną, brukiem drewnianym, żwirem lub tłuczniem. Każde z tych tworzyw posiada odmienne właściwości i konkretne przeznaczenie. Ścieżki z kamienia pasują do dowolnego otoczenia i dobrze wyglądają w połączeniu z innymi materiałami. Wśród zieleni, efektownie prezentują się ciągi piesze z ułożonych nieregularnych płyt, dookoła których można zasiać trawę. Ścieżki wokół domu powinny być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne i trwałe, dlatego wybierając materiał wykończeniowy, należy kierować się również jego walorami użytkowymi. Ważna jest np. odporność na warunki atmosferyczne, przewidywane w danym miejscu obciążenia czy sposób użytkowania przestrzeni.

Woda i eko-nawierzchnie

Przy projekcie aranżacji ogrodu należy pamiętać o dostępie do źródła wody, aby rozprowadzić i podłączyć odpowiedni system nawadniania. Ważna jest również kwestia odprowadzenia wody. Jednym ze sposobów jest celowe ukształtowanie dróg i ścieżek poprzez spadek z jednej lub obu stron, czy też użycie przepuszczalnej nawierzchni. Przy większych albo nieprzepuszczalnych powierzchniach skuteczniejsze może być odwodnienie liniowe, czyli system kratek ściekowych połączonych z drenażem i kanalizacją – tłumaczy architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Warto także rozważyć zastosowanie nawierzchni ekologicznej, umożliwiającej przenikanie wód opadowych do gruntu. Rozwiązaniem godnym polecenia są specjalne ekologiczne płyty i kostki brukowe o ażurowej formie, których przestrzenie można wypełnić kruszywem lub zasiać w nich trawę. Tego rodzaju materiały mają też charakterystyczne wypustki, dzięki którym w trakcie układania łatwo zachować odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami.

Oryginalne rozwiązania

Ścieżki ogrodowe są istotnym elementem aranżacji przydomowej przestrzeni, a dzięki dostępności produktów nawierzchniowych w wielu odcieniach i o różnych fakturach możemy układać wymyślne wzory i nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć i komponować ze sobą różne rodzaje nawierzchni. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i przy naprawdę stosunkowo niewielkim nakładzie pracy możemy uzyskać urokliwy efekt, który będzie nas cieszył przez długie lata. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?