Przed domem: jak zbudować idealną pochylnię?
Wiele osób decyduje się na zbudowanie pochylni przed domem. Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać i jakich błędów unikać, by efekt był zgodny z oczekiwaniami. Na działkach wykonuje się zwykle dwa typy pochylni - w postaci ścieżki i coraz rzadziej stosowana w postaci zjazdu do garażu.
Nad wykonaniem pochyłej ścieżki warto zastanowić się wtedy, gdy mamy sporą działkę, bo zajmuje ona więcej miejsca niż schody. Nie ma przepisów i zasad wyznaczających wielkości dla ścieżek ogrodowych, ale warto posiłkować się tym, co zawiera rozporządzenie o warunkach technicznych budynków dla ruchu pieszego i wózków inwalidzkich.
Wydziela się tam trzy wielkości pochylni:
do 15 cm wysokości – maksymalne nachylenie może wynosić 15%;
do 50 cm wysokości - maksymalne pochylenie wynosi 8%. Otrzymujemy pochylnię o maksymalnej długości nieco ponad 6 m i zauważalnym, ale niemęczącym nachyleniu;
powyżej 50 cm wysokości – maksymalne pochylenie 6%. 6 cm pochylenia na 1 m długości pochylni jest wartością niemal niezauważalną dla zdrowego człowieka, umożliwia również względnie komfortowe poruszanie się zarówno osobom na wózku, jak i korzystających z lasek czy balkoników. Mimo to rozporządzenie nakazuje, aby maksymalnie co 9 m pochylni projektować odcinek płaski.
Maksymalny spadek pochylni w garażu wynosi 25%. Przy tak dużym nachyleniu warto jednak zastosować najazd i zjazd o długości około metra (lub więcej, jeśli jest miejsce) i kącie nachylenia równym połowie spadku właściwej części pochylni. Takie rozwiązanie zapobiegnie z jednej strony „zawieszeniu” się samochodu podwoziem na przełamaniu pochylni, a z drugiej – uderzeniu przodem pojazdu o podjazd przy wjeżdżaniu pod górę.
Dla wygody użytkowników spadek nie powinien również zaczynać się ani przed, ani tuż za samą bramą wjazdową na posesję. Wygodne wypłaszczenie przed bramą na posesję powinno mieć długość odpowiadającą co najmniej długości samochodu.
Skomentuj:
Przed domem: jak zbudować idealną pochylnię?