Schody ogrodowe - jak wykonać?
Jeżeli w ogrodzie występują różnice poziomów gruntu, które musimy przemierzać, warto pomyśleć o schodach. Zdaniem ekspertów bez problemu można je wykonać samemu. Zanim jednak przystąpimy do pracy, należy dowiedzieć się jakich zasad trzeba przestrzegać i w jaki sposób je wykonać.











Przy ich budowie obowiązują zasady, których przestrzeganie ma zapewnić wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Najważniejsza, tzw. złota zasada brzmi: suma podwójnej wysokości stopnia i jego długości powinna wynosić 61-65 cm, czyli tyle, ile średniej długości krok wykonywany przez dorosłego człowieka. Jeśli zatem mamy do pokonania półmetrową różnicę wysokości, możemy zaprojektować na przykład trzy stopnie o wysokości 16,3 cm i długości 29 cm albo pięć stopni o wysokości 10 cm i długości 43 cm. Wynika z tego, że im niższe są stopnie, tym muszą być dłuższe i potrzeba na nie więcej miejsca. W pierwszym wariancie na wybudowanie schodów (3 × 29 cm) potrzeba 0,87 m; zaś w drugim (5 × 43 cm) - aż 2,15 m! Długie schody dają wiele możliwości malowniczego zagospodarowania sąsiedztwa, krótkie natomiast pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną i są lepszym rozwiązaniem na niewielkiej przestrzeni.
Najwygodniejsze stopnie mają 14-16 cm wysokości i 33-35 cm głębokości. Niższych niż 10 cm na ogół się nie buduje, zastępując je pochylnią – ścieżką z łagodnym spadkiem.
Na schodach nie może zbierać się woda, gdyż łatwo się wtedy pośliznąć. Dlatego powierzchnia stopni powinna być lekko nachylona do przodu (pod kątem około 1°), wówczas woda będzie mogła z nich swobodnie spływać.
Schody a przestrzeń
Gdy mamy dostatecznie dużo miejsca, schody warto zaplanować tak, aby skręcały w różne strony. Na zakrętach buduje się wówczas płaski placyk, nazywany spocznikiem lub podestem – takie schody mogą mieć formę kilku tarasów, nawet bardzo niskich. Jeśli jednak miejsca jest mało i bieg schodów ma być krótki, dobrze jest układać stopnie w sposób meandrujący (poprzesuwać na boki względem siebie). Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń ogrodu wydaje się optycznie większa, a po bokach stopni powstają zakamarki idealnie nadające się do obsadzenia ozdobnymi roślinami.
Schody ogrodowe. Jakie schody wybrać do ogrodu?
Mała architektura z betonu
Schody ogrodowe: jak je poprawnie zaprojektować i wykonać
Schody ogrodowe - w górę i w dół
Działka rekreacyjna - jak ją przygotować do zimy
Działka ze spadkiem terenu - czy to dobry pomysł?
Czy działki budowlane drożeją? Średnie ceny działek budowlanych w 2019 r.
Róże na działkę? Świetny pomysł