Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody ogrodowe - jak wykonać?

tekst Małgorzata Krośnicka

Jeżeli w ogrodzie występują różnice poziomów gruntu, które musimy przemierzać, warto pomyśleć o schodach. Zdaniem ekspertów bez problemu można je wykonać samemu. Zanim jednak przystąpimy do pracy, należy dowiedzieć się jakich zasad trzeba przestrzegać i w jaki sposób je wykonać.

Betonowe płyty do budowy ogrodowych schodów mogą do złudzenia przypominać kamień, np. dekoracyjny łupek lub wapienie
Betonowe płyty do budowy ogrodowych schodów mogą do złudzenia przypominać kamień, np. dekoracyjny łupek lub wapienie
Fot.: Semmelrock

Przy ich budowie obowiązują zasady, których przestrzeganie ma zapewnić wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Najważniejsza, tzw. złota zasada brzmi: suma podwójnej wysokości stopnia i jego długości powinna wynosić 61-65 cm, czyli tyle, ile średniej długości krok wykonywany przez dorosłego człowieka. Jeśli zatem mamy do pokonania półmetrową różnicę wysokości, możemy zaprojektować na przykład trzy stopnie o wysokości 16,3 cm i długości 29 cm albo pięć stopni o wysokości 10 cm i długości 43 cm. Wynika z tego, że im niższe są stopnie, tym muszą być dłuższe i potrzeba na nie więcej miejsca. W pierwszym wariancie na wybudowanie schodów (3 × 29 cm) potrzeba 0,87 m; zaś w drugim (5 × 43 cm) - aż 2,15 m! Długie schody dają wiele możliwości malowniczego zagospodarowania sąsiedztwa, krótkie natomiast pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną i są lepszym rozwiązaniem na niewielkiej przestrzeni.
Najwygodniejsze stopnie mają 14-16 cm wysokości i 33-35 cm głębokości. Niższych niż 10 cm na ogół się nie buduje, zastępując je pochylnią – ścieżką z łagodnym spadkiem.
Na schodach nie może zbierać się woda, gdyż łatwo się wtedy pośliznąć. Dlatego powierzchnia stopni powinna być lekko nachylona do przodu (pod kątem około 1°), wówczas woda będzie mogła z nich swobodnie spływać.

Schody a przestrzeń
Gdy mamy dostatecznie dużo miejsca, schody warto zaplanować tak, aby skręcały w różne strony. Na zakrętach buduje się wówczas płaski placyk, nazywany spocznikiem lub podestem – takie schody mogą mieć formę kilku tarasów, nawet bardzo niskich. Jeśli jednak miejsca jest mało i bieg schodów ma być krótki, dobrze jest układać stopnie w sposób meandrujący (poprzesuwać na boki względem siebie). Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń ogrodu wydaje się optycznie większa, a po bokach stopni powstają zakamarki idealnie nadające się do obsadzenia ozdobnymi roślinami.

Skomentuj:

Schody ogrodowe - jak wykonać?