Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak wybrać właściwy projekt domu?

Redakcja Pressland
Jak wybrać właściwy projekt domu? - Fot. shutterstock

Wybór projektu jest konieczny, jeśli chcemy cieszyć się pięknym, własnym domem. Niestety, wybór właściwego jest niezwykle trudny. Wszystko przez to, że należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów, których spełnienie pozwoli dopiero wybrać jeden, właściwy projekt. Już teraz zaznaczamy, że wybór projektu domu zajmuje sporo czasu - nie warto tego tematu odkładać na później.

Uwarunkowania urbanistyczne

Jak wybrać właściwy projekt domu? - Fot. shutterstock

Najważniejszym i pierwszym krokiem, jaki należy wykonać podczas wybierania projektu domu jest sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego czy też uzyskanie Warunków Zabudowy dla posiadanej działki budowlanej. Wymienione wytyczne określają warunki, jakie musi spełniać bryła budynku – znajdą w nich Państwo szereg nakazów jak i zakazów. Niestety, ich spełnienie jest konieczne, gdyż tylko tak możliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten etap jest również powinien obejmować analizę uwarunkowań działki, zwłaszcza, jeśli działka ma nietypowy kształt. Wąskie, płytkie, nieregularne działki uniemożliwiają wykorzystanie każdego projektu.

Wymagania domowników

Jak wybrać właściwy projekt domu? - Fot. shutterstock

Wybierając projekt należy brać pod uwagę wymagania i potrzeby domowników. Oczywistym jest, że każdy z nich chciałby mieszkać w funkcjonalnych domu. Tylko tak, kolejne lata będą mijały w komfortowych warunkach. W tym zakresie mogą Państwo wybrać domy parterowe czy też piętrowe, z poddaszem bądź bez i wiele innych. Dom idealny, komfortowy i funkcjonalny musi być wewnątrz. Jego zewnętrzny wygląd w postaci elewacji można dowolnie zaadaptować. Wybierając projekt warto, więc wziąć pod uwagę ilość pomieszczeń, ich rodzaj a także sposób rozmieszczenia.

Jaka wielkość?

Jak wybrać właściwy projekt domu? - Fot. shutterstock

To jedno z trudniejszych pytań. Ustalenie powierzchni domu jest niezwykle trudne – musi być dopasowane do ilości domowników, oczekiwań, ale i wielkości działki. Zbyt mały dom nie pozwoli zaaranżować odpowiednio dużej przestrzeni życiowej pozwalającej na komfortowe mieszkanie. Z kolei zbyt duża powierzchnia domu będzie kosztowna a w przypadku małej ilości domowników, trudna do utrzymania.

Jakie pomieszczenia?

Jak wybrać właściwy projekt domu? - Fot. shutterstock

Wnętrza w domu muszą być funkcjonalne. Warto, więc ustalić ich ilość, ale i rozkład. Konieczne jest wyodrębnienie części wspólnej, najczęściej salonu, która pozwoli domownikom spędzać wspólnie czas. Salon powinien znajdować się w pobliżu kuchni i jadalni, ale też być z odpowiedniej strony, tak by był dobrze doświetlony. Ważną rolę odgrywają również sypialnia, gabinet czy też pokoje dzieci, które pozwalają zorganizować własną, prywatną przestrzeń dla każdego z mieszkańców. W przypadku dużej ilości pomieszczeń, najczęściej są to domy piętrowe. Warto również zastanowić się czy w domu mają znaleźć się pomieszczenia takie jak pralnia, suszarnia, spiżarka czy schowek. Zwracając uwagę na rodzaj pomieszczeń nie zapominajmy o ich wielkości. Duża ich ilość w małym domu sprawi, że każde z nich będzie niewielkie i mało funkcjonalne.

Cztery strony świata

Jak wybrać właściwy projekt domu? - Fot. shutterstock

Wybierając projekt domu warto brać pod uwagę cztery strony świata. Przyjmuje się, że pokój dzienny powinien znajdować się od strony zachodniej, co pozwoli odpowiednio doświetlić do popołudniami. Sypialnie zaleca się umieszczać od strony wschodniej, dzięki czemu przyjemne oświetlenie o poranku umili trudne pobudki. Z kolei niektóre pomieszczenia jak spiżarka czy kuchnia nie muszą być aż tak dobrze doświetlone – mogą znaleźć się od strony południowej.

Możliwości finansowe

Jak wybrać właściwy projekt domu? - Fot. shutterstock

Ważnym elementem, jaki należy brać pod uwagę przy wyborze projektu są również możliwości finansowe właściciela. Wybierając projekt należy ustalić czy mają Państwo zabezpieczone środki na jego wybudowanie i urządzenie. Przyjmuje się, że średni koszt budowy domu wynosi około 3 tysiące złotych za m2. Kwota ta może być oczywiście wyższa bądź niższa, w zależności od planowanego standardu wykończenia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Otwarty niczym książka
Dom bez barier, czyli dom dla seniora lub osób z niepełnosprawnościami
Prosty i tani w budowie dom do 70 m2 powierzchni zabudowy

Skomentuj:

Jak wybrać właściwy projekt domu?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej