Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domy szkieletowe stalowe

Redakcja Pressland
Domy szkieletowe stalowe - Fot. shutterstock

Domy szkieletowe stalowe są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce dopiero małymi krokami stają się popularne. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wykonania błyskawicznej budowy.

Stalowy dom

Stalowy dom wykonany jest z profilów wykonanych z galwanizowanej stali. W Polsce najczęściej wykorzystuje się zimno gięte profile, wyprodukowane ze stali konstrukcyjnej należącej do klasy 350 bądź 280. Najczęściej pokryte są one powłoką ogniowo-cynkową. Ściany domu stalowego mogą wynosić nawet 6 metrów, przy czym maksymalna rozpiętość stropów może wynosić 24 metry. Przy takich wymiarach można postawić nawet dom czterokondygnacyjny. Domy szkieletowe stalowe swoim wyglądem przypominają drewniane domy szkieletowe, jednak podczas montażu wymagają one większej precyzji i dokładności.

Domy szkieletowe stalowe - Fot. shutterstock

Konstrukcja domu

Tak naprawdę ze stalowego szkieletu można stworzyć nie tylko dom, ale również garaż czy budynek przemysłowy. Zaznaczamy, że konstrukcje stalowe są niezwykle wytrzymałe. Dzięki powleczeniu ich powłoką cynkowo-ogniową odporne są na korozję. Nie muszą się, więc Państwo obawiać, że wzniesiony dom zniszczy działanie czynników atmosferycznych. Warto wspomnieć, że domy stalowe są również bezpieczne – najczęściej wykonuje się je w polskiej bądź szwedzkiej linii produkcyjnej.  Dodatkowo, poszczególne elementy, jeszcze na linii produkcyjnej są odpowiednio łączone przy pomocy śrub samo wiercących bądź nitów. Z uwagi na konieczność łączenia poszczególnych elementów należy wszystkie elementy wykonać zgodnie z projektem domu. Również w zakresie pokrycia dachowego - konstrukcja stalowa stanowi lekki szkielet, który nie może być zbyt mocno obciążony. Zaleca się, aby domy tego rodzaju nie były pokrywane dachówką. Poleca się natomiast blacho dachówkę, blachę płaską bądź gont bitumiczny.

Domy szkieletowe stalowe - Fot. shutterstock

Jeśli zastanawiają się Państwo, co z izolacją ścian to wyjaśniamy, że tak jak w przypadku innych konstrukcji, wykorzystać można wełnę mineralną, którą umieszcza się pomiędzy ścianami zewnętrznymi a wewnętrznymi. Pamiętajmy, by w przypadku domu stalowego zadbać o dodatkową izolację zewnętrzną, gdyż stal jest doskonałym przewodnikiem zimna i może spowodować duże straty ciepła.

Dlaczego warto wybrać dom ze stali?

Do głównych zalet domów stalowych należy zaliczyć krótki czas budowy wynoszący około 4-7 dni. Wykończenie domu pod klucz zajmuje dodatkowo jakieś 4 miesiące. Ważną zaletą domu jest również większa powierzchnia użytkowa uzyskana dzięki mniejszej grubości ścian niż w przypadku domów murowanych. Szkielet ze stali sprawdzi się zarówno, jako element budynku jednorodzinnego, ale też przemysłowego czy gospodarczego. W zakresie finansowania należy zaznaczyć, że domy oparte na konstrukcjach stalowych są tańsze w budowie i utrzymaniu. Kolejną finansową zaletą jest możliwość długoletniego użytkowania domu, bez konieczności wykonywania generalnych remontów z uwagi na zabezpieczenie materiału powłoką cynkowo-ogniową. Na koniec zaznaczamy również, że domy wykonane w konstrukcji stalowej mogą być wznoszone także w sezonie zimowym.

Domy szkieletowe stalowe - Fot. shutterstock

Jeśli chodzi o koszt budowy domu szkieletowego ze stali konstrukcyjnej to ceny takich domów w stanie deweloperskim kształtują się na poziomie około 2 – 2,5 tysiąca złotych za m2. Jest to cena zdecydowanie niższa niż w przypadku gotowych mieszkań na tym samym etapie wykończenia.


 

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Cała prawda o domach kanadyjskich
Dom szkieletowy na ile lat, czyli kanadyjczyk po 20 latach
Wytrzymałość szkła na temperaturę w szybach, czyli bezpieczeństwo pożarowe w domu szkieletowym drewnianym

Skomentuj:

Domy szkieletowe stalowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej