Cała prawda o domach kanadyjskich
Tańszy, nietrwały, łatwopalny, nie trzymający ciepła. Na temat domów kanadyjskich powstało wiele opinii. Wiele z nich niesłusznie wpłynęło na decyzje osób planujących budowę nowego domu ze względu na złą jakość materiałów i nierzetelność fachowców, którzy je wykonywali w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy bowiem moda na domy kanadyjskie zawitała w naszym kraju. Jak budowa domu kanadyjskiego wygląda teraz? Czy warto brać pod uwagę tę metodę? Ile to kosztuje?
Dom kanadyjski - co to jest?
Dom kanadyjski jest dość podobny do amerykańskiego, ale są pewne istotne różnice. Na przykład domy kanadyjskie są w większości zbudowane z drewna, które w Kanadzie jest tanie. Mają też dobrą izolację, dzięki czemu są odporne na niskie temperatury. To sprawia, że domy drewniane są lepszym wyborem dla większości Kanadyjczyków, zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.
W Kanadzie istnieje wiele różnych typów domów. Ta różnorodność opcji mieszkaniowych może pomóc potencjalnym nabywcom domów dokonać właściwego wyboru. Najczęstszym typem domu jest dom wolnostojący. Ten typ domu jest niezależny od innych domów i ma prywatne przednie podwórko i podwórko. Jest to świetna opcja dla rodzin szukających większej przestrzeni.
W Kanadzie domy budowane są głównie z drewna. Domy drewniane są tańsze i łatwiej dostępne.
Domy te świetnie się przyjęły w Polsce bo w domach kanadyjskich łatwo jest modyfikować, rozbudowywać i wymieniać szkielety. Jest to możliwe bez ograniczania użytkowania domu i nie wymaga pracochłonnego kucia ścian czy sufitów. Ta technologia jest idealna, jeśli chcesz najpierw zbudować mały dom, a później go rozbudować.
Technologia prefabrykowana pozwala na postawienie domu szkieletowego w krótkim czasie. Montaż elementów do stanu surowego zamkniętego i zamkniętego trwa około 2-3 dni. Łatwiej jest też zagwarantować jego jakość. Lepiej zlecić montaż elementów domu w ciepłej, suchej hali fabrycznej niż na miejscu. Zwłaszcza jeśli dom będzie budowany w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Wymaga to od wykonawców dużej precyzji.
Czy dom kanadyjski jest trwały?
O trwałości domu kanadyjskiego przesądzają przede wszystkim dwie rzeczy: jakość materiałów, z których jest zbudowany oraz ekipa, która go buduje. Jeżeli postawimy na wysoką i sprawdzoną jakość tych elementów, nasz dom kanadyjski będzie nam służył przez długie lata. Zapomnijmy o domach kanadyjskich z lat dziewięćdziesiątych, które były budowane bez fachowej wiedzy i najtańszych materiałów. Obecne rozwiązania, a także doświadczenie fachowców zapewni nam trwałość domu kanadyjskiego porównywalną do domów budowanych metodą tradycyjną.
Jaki projekt sprawdzi się przy wyborze domu kanadyjskiego?
Chcąc wybudować dom, zaczynamy od projektu. Szukając projektów domów w stylu kanadyjskim znajdziemy najczęściej niewielkie, ale praktyczne domki mieszkalne, często także z założeniem letniskowym wykonane w lekkiej konstrukcji drewnianej. Charakterystyczna dla tych projektów jest prosta, nieskomplikowana forma parterowa lub z poddaszem i niewielka powierzchnia użytkowa. Elewacje zazwyczaj wykończone szalówką i optymalna ilość okien . Projekty te sprawdzą się idealnie przy realizacji ośrodków wczasowych i rekreacyjnych.
Czy dom kanadyjski może być domem całorocznym?
Wiele osób wybiera jednak projekt domu kanadyjskiego pod kątem indywidualnego budynku mieszkalnego. To też jest bardzo dobry wybór bo tak, jak pisaliśmy wcześniej domy kanadyjskie w obecnej technologii niczym nie odbiegają od domów budowanych metodami tradycyjnymi. Dodatkowo, buduje się je bardzo szybko, bo nawet w trzy miesiące. Projekty domów kanadyjskich całorocznych, to zazwyczaj budynki o małej powierzchni użytkowej. Wybierają je zazwyczaj osoby, które cenią sobie klimatyczne miejsca.
Ile kosztuje dom kanadyjski?
Na cenę gotowego domu kanadyjskiego wpływa wiele czynników. Największe znaczenie ma oczywiście jego powierzchnia, ale także ilość pomieszczeń, ilość okien i sposób wykończenia. Nie bez znaczenia będzie także ilość kondygnacji oraz kształt dachu. Musimy jednak założyć, że koszt budowy domu kanadyjskiego do 100 metrów kwadratowych wyniesie nas minimum 150 000 zł, co jest bardzo atrakcyjną ceną w porównaniu do budowy domu metodą tradycyjną.
Ile kosztuje dom kanadyjski pod klucz ceny
Oczywiście, możemy także zlecić budowanie naszego kanadyjczyka firmie, która zrealizuje usługę pod klucz. Tutaj musimy się oczywiście liczyć z wyższymi kosztami. Za dom do 100 metrów kwadratowych zapłacimy wówczas minimum 250 000 zł. To nadal atrakcyjna cena w porównaniu do budowy domów metodą tradycyjną.
Ceny domów kanadyjskich w 2022 r.
Cena domu kanadyjskiego jest zależna głównie od jego powierzchni. Wbrew pozorom, cena za metr kwadratowy kanadyjczyka o większej powierzchni będzie niższa niż mniejszego, poniżej 100 metrów kwadratowych. W 2022 r. ceny przedstawiały się mniej więcej tak: domy kanadyjskie do 100 m kw. – od 2500 do 4000 zł/m kw., domy większe od 100 m kw. – od 2000 do 3500 zł/m kw.
Dom kanadyjski – mazowieckie
Na Mazowszu znajdziemy kilka profesjonalnych firm zajmujących się budową domów kanadyjskich. W ich ofercie znajdziemy m.in. energooszczędne kanadyjczyki z opcją wykończenia pod klucz. Warto prześledzić strony konkretnych producentów.
Dom kanadyjski opinie
Jeżeli nadal mamy wątpliwości co do metody budowy naszego domu, a dom kanadyjski jest jedną z opcji, warto po prostu zajrzeć na specjalistyczne fora, gdzie znajdziemy opinie o domach kanadyjskich, poczytamy fachowe porady, zdania za i przeciw. Możemy tam zadać nurtujące nas pytania, aby poznać opinie najbardziej wiarygodnych – mieszkańców domów kanadyjskich.
Jakie są wady domu kanadyjskiego?
Właściwie można powiedzieć, że domy kanadyjskie nie mają wad, o ile budowane są według odpowiednich standardów. Standardy te mają swoją długoletnią tradycję w Kanadzie, USA, czy Skandynawii i to właśnie z nich powinniśmy brać przykład. Materiały, z których budujemy domy w stylu kanadyjskim powinny być odpowiednio przygotowane, a do ich montażu zatrudniona fachowa firma, która ma doświadczenie w tej dziedzinie. To podstawa powodzenia inwestycji.
Często inwestorzy boją się łatwopalności domów kanadyjskich. Obawy te dotyczą zresztą wszystkich domów budowanych z drewna. Materiały, z których budowane są domy drewniane są odpowiednio impregnowane i tak przygotowywane, aby ogień ślizgał się po ich powierzchni. Dodatkowo, instalacje elektryczne są montowane z dodatkowymi zabezpieczeniami. Tak więc technologie i rozwiązania naszych czasów skutecznie obalają mit związany z łatwopalnością domów drewnianych.
Domy kanadyjskie szybko się wychładzają. Tak, to prawda. Natomiast tak, jak szybko się wychładzają, tak szybko można je nagrzać. Wszystko też zależy od zastosowanej metody izolacji. Niektóre z nich są w stanie lepiej trzymać ciepło niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Trzeba jednak powiedzieć, że w naszych warunkach atmosferycznych, przy średnich mrozach do – 25 st. C, nawet nieogrzewany dom kanadyjski powinien w środku utrzymać dodatnią temperaturę.
Zobacz więcej: Kanadyjczyk po 20 latach, czyli nasz drewniany dom szkieletowy>>>
- Więcej o:
Cała prawda o domach kanadyjskich
Dom szkieletowy na ile lat, czyli kanadyjczyk po 20 latach
Wytrzymałość szkła na temperaturę w szybach, czyli bezpieczeństwo pożarowe w domu szkieletowym drewnianym
Domy szkieletowe - czym są i jak powstają? - ceny
Domy szkieletowe stalowe
Drewniany dom w stylu szkieletowym
Dom szkieletowy. Dom w stylu angielskim na Mazowszu
Dom szkieletowy w kilku słowach