Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Izolacja akustyczna - jak wyciszyć dom?

Tekst: Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG
Projekt domu Patryk G1 - Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Cichy dom, w którym można w spokoju zregenerować siły po dniu wypełnionym pracą to marzenie każdego inwestora. Niestety, kwestia wyboru właściwej izolacji akustycznej bywa często bagatelizowana, co w przyszłości może skutkować dotkliwym obniżeniem komfortu mieszkania.

Podpowiadamy jakie rozwiązania zastosować, aby nasz dom był dobrze wyciszony i stał się kojącym azylem spokoju dla wszystkich domowników.

Komfort ciszy

Hałas to dźwięk, który w określonym miejscu i czasie jest niepożądany lub wręcz szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Długie przebywanie w pomieszczeniu, w którym natężenie dźwięku przekracza 75 decybeli może wywoływać stres, zmęczenie, a w skrajnych przypadkach nawet stany depresyjne i osłabienie słuchu. Dla zapewnienia komfortu wypoczynku i koncentracji hałas należy obniżyć do około 30 decybeli.

Źródła hałasu

Uciążliwy dźwięk, który przedostaje się do wnętrza naszego domu roznosi się dwoma sposobami – poprzez konstrukcję budynku oraz przez powietrze. Ten podział pozwala rozróżnić hałas uderzeniowy, którego źródłem jest np. padający deszcz i hałas powietrzny powodowany chociażby przez ruch uliczny. Dobrze wykonana przegroda zewnętrzna powinna zapewniać skuteczne odcięcie od źródeł natarczywych dźwięków, dlatego już na etapie wyboru materiałów budowlanych, warto pomyśleć o izolacji akustycznej i przeanalizować ten temat równie dokładnie, jak kwestię izolacji cieplnej.

W przypadku budynków jednorodzinnych powinniśmy zadbać o:

- izolację akustyczną przegród zewnętrznych, określaną w oparciu o parametry hałasu zewnętrznego;

- izolację akustyczną przegród wewnętrznych w budynkach jednorodzinnych bliźniaczych i szeregowych określoną ze względu na przenikanie hałasu do segmentów sąsiednich;

- izolację akustyczną przegród wewnętrznych określoną ze względu na rozprzestrzenianie się hałasu w obrębie pomieszczeń/budynku.

Parametry izolacyjności nabierają szczególnego znaczenia dla inwestorów, którzy posiadają działki w lokalizacji odbiegającej od standardowych warunków akustycznych, np. przy bliskim sąsiedztwie lotniska, kolei lub drogi szybkiego ruchu. W tej sytuacji architekt dokonujący adaptacji, powinien sprawdzić czy nie są przekroczone dopuszczalne normy oraz w przypadku ich naruszenia, zaproponować rozwiązania poprawiające izolacyjność akustyczną budynku.

Jakie materiały zastosować?

Obecnie inwestorzy mogą wybierać wśród wielu materiałów, wyróżniających się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi. Aby uzyskać doskonale wyizolowaną przegrodę, najkorzystniej jest zastosować warstwowe połączenie materiałów, które jednocześnie będą pochłaniały fale dźwiękowe i tłumiły drgania. Do świetnych izolatorów dźwięków należą materiały o dużej gęstości – silikaty, ceramika, beton. Jako pochłaniacze drgań świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju wełny i włókniny oraz styropian, korek i atestowana folia dźwiękoizolacyjna, którą przykleja się do ściany specjalnym klejem lub mocuje mechanicznie. Ściany działowe można z powodzeniem wykonać z materiałów użytych do wznoszenia przegród zewnętrznych lub w technologii suchej zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Rozwiązaniem wyróżniającym się świetnymi parametrami ochrony akustycznej są płyty z fabrycznie przyklejoną blachą ołowianą, które nie wymagają dodatkowego materiału izolacyjnego, jednak nie są powszechnie stosowane ze względu na wysoką cenę. Wielu inwestorów zwraca uwagę na dobrą izolację akustyczną stropu. Tutaj zdecydowaną przewagę mają stropy żelbetowe (gęstożebrowe, monolityczne) nad drewnianymi. Ważny jest również optymalny wybór pokrycia dachowego, szczególnie w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej wykazują się ciężkie pokrycia – dachówki ceramiczne, cementowe, łupek kamienny i drewniany. Wynika to z faktu, że fala dźwiękowa docierająca do przegrody trudniej wprawi w drgania cięższy materiał niż, np. lekką blachę.

Newralgiczne miejsca

Dobry materiał to dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest prawidłowy montaż izolacji – niedbałe wykonawstwo sprawia, że wartość wypadkowa może być gorsza o kilkanaście decybeli. Warto również pamiętać o tym, że miejscami, przez które przenika najwięcej dźwięków z otoczenia są okna i drzwi. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wybór modeli o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet. Niezwykle ważne jest również odpowiednie połączenie różnych punktów styku, np. ścian ze stropem, ścian z podłogą lub otworów okiennych ze ścianami zewnętrznymi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Cichy dom - jak go rozpoznać? Pytamy pośredników nieruchomości
Akcja edukacyjna miesięcznika "Ładny Dom": cicho - zdrowo - komfortowo
Hałas w domu: co mówią o nim przepisy

Skomentuj:

Izolacja akustyczna - jak wyciszyć dom?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej