Wyspecjalizowane prace ociepleniowe
Wyspecjalizowane prace ociepleniowe powinny być przeprowadzane już na etapie projektu budynku. Najczęściej uwzględnia on dwu - lub trzywarstwowe ściany zewnętrzne o izolacji ciągłej oraz wyeliminowanie mostków termicznych. W przypadku docieplania budynków już istniejących, zwłaszcza tych starszej daty należy liczyć się z trudnościami podczas wykonywania ocieplenia oraz z większymi kosztami.
Przed podjęciem wszystkich prac należy przeprowadzić skrupulatny audyt energetyczny, pozwalający ustalić kolejność prac, wraz z zaplanowaniem wydatków. To też pozwala określić, jakie będą skutki termomodernizacji i na jak długo ona wystarczy.
Prace ociepleniowe i dociepleniowe wykonywane są przy użyciu zaawansowanych chemicznie produktów. Ocieplenie należy wykonać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza, w pogodzie bezdeszczowej. Warto wiedzieć, że silny wiatr, jak i mocne nasłonecznienie niekorzystnie wpływają na układanie i schnięcie zaprawy.
Ocieplenie budynku przeprowadza się przy użyciu metody BSO albo metody lekko suchej. Pierwsza metoda polega na przyklejeniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej i pokryciem jej tynkiem cienkowarstwowym. Bezspoinowy system ociepleń, nazywany również metodą lekko mokrą odbywa się przy użyciu styropianu lub wełny mineralnej. Ciężar ocieplenia wynosi zaledwie 10 do 30 kg/m2. Pozwala to na niemal całkowite wyeliminowanie mostków termicznych, jakie odpowiadają za utratę ciepła z budynku.
Ocieplanie metodą lekko suchą polega z kolei na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ściany przy pomocy gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Wełna mineralna albo styropian układane są pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, na jakim zamocowana może być dowolna warstwa elewacyjna.
Skomentuj:
Wyspecjalizowane prace ociepleniowe