Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Podłoga olejowana: jak ją konserwować?

Małgorzata Krośnicka
Olejowana podłoga wymaga starannej pielęgnacji już od początku użytkowania - Fot. Kaczkan

Za namową znajomych zdecydowałam się na zaolejowanie drewnianej posadzki. Prezentuje się pięknie i jestem z niej zadowolona, bo jest nowa. Ale zaczynam się martwić, jak będzie wyglądała później. Nie do końca wiem, jak z nią postępować. Ania D., Białystok

Olejowanie jest jedną z najstarszych metod konserwacji drewna. Dzięki niej zachowuje ono swój naturalny wygląd. Olej impregnuje drewno i zabezpiecza je przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak podłoga olejowana wymaga starannej pielęgnacji już od początku użytkowania.

Powtórne olejowanie

Drewno zaimpregnowane ma satynowy połysk (nie błyszczy się) i ładnie podkreślone usłojenie. Jego kolor z czasem ciemnieje. Powierzchnia jest przyjemna w dotyku, nie elektryzuje się i nie widać na niej drobnych rys (niektóre z czasem mogą się zasklepiać). Olej nie zamyka porów drewna, dzięki temu może ono oddychać. Aby jednak tak wykończona posadzka dobrze wyglądała przez lata, olejowanie trzeba powtarzać.

Częstotliwość zabiegów zależy od intensywności użytkowania posadzki. W pierwszym roku zaleca się dwu- lub trzykrotne powtórzenie, w następnych latach wystarczy wykonać ten zabieg raz na pół roku lub nawet raz na rok. Ale jeśli podłoga jest mocno eksploatowana, powtórne olejowanie należy przeprowadzać częściej - średnio co cztery miesiące.

Pielęgnacja na co dzień

Polega na wymieceniu piasku i przetarciu podłogi wilgotną szmatką lub miękkim, dobrze wyżętym mopem. Do mycia należy stosować specjalne mydła do podłóg lub mydła olejowe, które nie tylko czyszczą, ale też wytwarzają na podłodze odnawialną warstwę ochronną. Ważne, by dodawać do wody tylko tyle mydła, ile podaje producent na ulotce. Woda do zmywania powinna być zawsze zimna.

Jeśli podłoga jest mocno zabrudzona, należy ją umyć intensywnym środkiem, który rozpuszcza brud, tłuszcz i resztki mydła, a następnie zabezpieczyć drewno mydłem olejowym.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Lakier, wosk czy olej? Preparaty wykończeniowe do podłóg
10 najczęstszych błędów w lakierowaniu i olejowaniu podłogi
Olejowanie podłogi drewnianej - odbiór robót budowlanych

Skomentuj:

Podłoga olejowana: jak ją konserwować?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej