Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Olejowanie podłogi drewnianej - odbiór robót budowlanych

Jan Wrześniak

Podstawą odpowiedniego zabezpieczenia drewnianej posadzki olejem jest właściwe przygotowanie jej powierzchni, ponieważ ten sposób zabezpieczenia drewna bardziej niż lakier podkreśla wszelkie nierówności i różnice kolorystyczne; nie można przy tym pominąć obrzeży.

Posadzka z drewna powinna być gładka, pozbawiona rys, ale jednoczenie mieć jak najlepiej odkryte pory, aby olej dobrze się wchłaniał. Dlatego szlifowanie powinno się kończyć papierem o uziarnieniu 100.

Równie ważne jest staranne, równomierne wypolerowanie całej posadzki, inaczej pojawią się na niej wybłyszczenia. Czasem podczas polerowania przygniata się drobne włókna drewna uniesione po szlifowaniu papierem, zamykając pory drewna. Tak wypolerowana powierzchnia ma bardzo małą zdolność do nasączania. Niektórzy z wykonawców próbują podnosić włos drewna, przecierając je gąbką. Jest to jednak dość trudne, ponieważ wystarczy mocniejsze dociśnięcie gąbki, aby po nałożeniu oleju - zwłaszcza kolorowego - powstały przebarwienia. Co więcej, po pewnym czasie gąbka zabrudzi się i uwidocznią się ciemniejsze smugi.

Nakładanie oleju. Można to zrobić na zimno lub na gorąco. Ten pierwszy sposób jest łatwiejszy - wystarczy szczotka, wałek i gumowa ściągaczka. Olejowanie na gorąco wymaga użycia specjalnej maszyny (termopadu), która wciera olej w drewno.

W trakcie nakładania należy utrzymywać stałą temperaturę oleju. Jej obniżenie spowoduje, że gorzej będzie on wnikał w drewno, co widać na gotowej posadzce jako różnice koloru.

Ilość oleju niezbędnego do nasycenia drewna zależy nie tylko od jego właściwości, ale też od gatunku drewna. Drewno o dużej gęstości, twarde jest mniej podatne na nasączanie niż gatunki miękkie, o dużych porach. Ponadto, w niektórych gatunkach - głównie egzotycznych - wolne przestrzenie między włóknami wypełniają naturalne żywice lub oleje.

Uwaga! Olej należy aplikować w takiej ilości i w tylu cyklach, dopóki posadzka będzie go chłonęła, za każdym razem zbierając jego nadmiar (szczególnie wzdłuż ścian). Jeśli nadmiar oleju nie zostanie zdjęty po czasie określonym przez producenta, wysycha i tworzy na powierzchni podłogi trudną do usunięcia skorupę. Po położeniu ostatniej warstwy i zebraniu nadmiaru oleju, odczekuje się do momentu, kiedy posadzka jest lekko podsuszona i poleruje jej powierzchnię. Olej schnie zwykle 4-12 godzin. Pierwsze użytkowanie można rozpocząć po 24 godzinach, pełne - po 7-14 dniach.

Aby stwierdzić, czy warstwa oleju jest odpowiednia, należy rozlać na pokrytą nim powierzchnię odrobinę wody. Jeżeli woda nie wsiąka, tylko tworzy na posadzce drobne kulki, powierzchnia jest odpowiednio zaimpregnowana. W przeciwnym razie należy nałożyć jeszcze jedną warstwę oleju.

Woskowanie posadzek drewnianych

Obecnie same woski coraz rzadziej stosuje się do zabezpieczania podłóg drewnianych. Częściej wykorzystywane są do tego celu olejowoski, zwane też woskami olejowymi. Olej wnika w drewno i zapewnia mu ochronę przed uszkodzeniami i przed wilgocią, a wosk po utwardzeniu się na powierzchni nadaje jej połysk, zapewnia antystatyczność i chroni przed zabrudzeniem. Nakładanie olejowosków termopadami nie jest jednak łatwe. Niektórzy wykonawcy podwyższają temperaturę, by zmniejszyć lepkość oleju i zwiększyć jego chłonność. Jest to dość ryzykowne, ponieważ podgrzewanie skutkuje nie tylko obniżeniem lepkości olejów, ale także wosków. Nie zostają one na powierzchni drewna, ale wnikają w nie razem z olejem. Woski szybciej jednak stygną. Utrudniają przez to głębsze wnikanie oleju i zaburzają proces jego krystalizacji. Choć trudno dostrzec efekt takiego zabiegu na powierzchni posadzki, to drewno pozostaje niewystarczająco dobrze zabezpieczone.


    Więcej o:

Skomentuj:

Olejowanie podłogi drewnianej - odbiór robót budowlanych