Na co zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową? To decyzja na lata!
Wybór odpowiedniej bramy garażowej nie jest zadaniem prostym. Pojawia się wiele pytań zarówno o rodzaj bramy, model, wyposażenie dodatkowe, a także dostosowanie jej do warunków zabudowy i architektury budynku. Przed zakupem warto dobrze przemyśleć te kwestie, gdyż jest to inwestycja na lata.
Jak wybrać bramę garażową, żeby wjazd do garażu był i ładny, i wygodny? Przede wszystkim określmy, jaki rodzaj bramy sprawdzi się w przypadku naszego garażu i zapewni maksymalną funkcjonalność. Wybór modeli jest ogromny, dlatego możemy uwzględnić prawie wszystkie wymagania dotyczące sposobu otwierania, izolacyjności, ochrony przeciwwłamaniowej a także estetyki bramy.
Jaką bramę wybrać?
To zależy od ilości miejsca na podjeździe i w samym garażu. Kiedyś najpopularniejsze były bramy rozwieralne - sztywne skrzydła są w tych modelach osadzone na zawiasach przymocowanych do ościeżnicy. Po otwarciu zajmują przed garażem tyle miejsca, ile wynosi szerokość pojedynczego skrzydła. W przypadku bram uchylnych jedno sztywne skrzydło unosi się ku górze i chowa pod sufitem garażu, poruszając się na rolkach po prowadnicach zamontowanych wzdłuż ościeży i pod stropem. W trakcie otwierania skrzydło potrzebuje przed garażem ok. 0,5-1 m wolnego miejsca. Obecnie częściej stosowane są bramy segmentowe. Segmenty są ze sobą połączone przegubowo zawiasami. Podczas otwierania unoszą się kolejno i chowają pod sufitem garażu Brama tego typu może się też otwierać na bok. Chowa się wtedy do wnętrza na jedną ze ścian garażu. Podczas otwierania nie zajmuje miejsca przed nim. Wygodne są też bramy rolowane. Są zbudowane z wąskich profili, przypominają rolety okienne. W trakcie otwierania profile unoszą się i są nawijane na wał zamontowany w kasecie umieszczonej pod sufitem garażu lub na zewnątrz. Nie zajmują miejsca przed garażem.
Pełne bezpieczeństwo i komfort użytkowania
Decydując się na zakup bramy, powinniśmy pamiętać o ochronie przeciwwłamaniowej. Zapewniają ją m.in. napędy działające w dwukierunkowym systemie sterowania radiowego BiSecur (Hörmann). Ten nowoczesny system wykorzystuje bardzo bezpieczny system kodowania, działa bowiem w - znanej z bankowości elektronicznej - technologii 128-bitowej. Gwarantuje ona maksymalne bezpieczeństwo sygnału przekazywanego z pilota do napędu i z napędu do pilota – możliwie najlepsze jego zabezpieczenie przed skopiowaniem przez niepowołane osoby, np. przez złodzieja. Napędy z dwukierunkowym systemem BiSecur, poza komfortowym sterowaniem, umożliwiają też odczyt statusu bramy (otwarta/zamknięta), co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Jeżeli zaopatrzymy się w specjalną bramkę Gateway BiSecur z aplikacją na smartfona i tablet, nawet daleko od domu możemy sprawdzić, czy brama garażowa jest otwarta czy zamknięta i w razie potrzeby wydać odpowiednie polecenie. Bezpieczne są też bramy zabezpieczone przed podważeniem – włamywacz nie ma wtedy żadnych szans. Podczas zamykania brama taka automatycznie rygluje się w szynie napędu, co skutecznie uniemożliwia jej podważenie.
Utrzymać ciepło
Jeśli garaż znajduje się w bryle budynku i graniczy z ogrzewanymi pomieszczeniami lub sam jest ogrzewany, brama garażowa powinna chronić przed ucieczką ciepła. W domach energooszczędnych najpopularniejsze są bramy segmentowe. Energooszczędne segmenty muszą być szczelnie wypełnione np. pianką poliuretanową o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Aby ograniczyć straty ciepła, producenci starają się, by połączenia między segmentami były jak najszersze, a na obwodzie ościeżnicy znajdowała się odpowiednia uszczelka. Przed utratą ciepła chronią gumowe oraz szczotkowe uszczelki, które zatrzymują wilgoć i podmuchy zimnego powietrza. Energooszczędność bramy zależy także od jej montażu. W ścianach jednowarstwowych brama powinna być umieszczona w połowie szerokości muru, w dwu- i trójwarstwowych - jak najbliżej warstwy ocieplenia. Można też skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które ograniczą straty ciepła, np. montażu ościeżnicy z zastosowaniem specjalnej przegrody termicznej, która sprawia, że elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą. Taki sposób osadzenia bramy garażowej ogranicza powstanie mostków termicznych i pozwala zmniejszyć straty ciepła.
Harmonia czy kontrast?
Obecnie garaż stanowi zwykle spójny element z bryłą domu. Ale też często brama wyeksponowana jest na pierwszym planie. Z jednej strony panel bramy może pełnić funkcję dekoracyjną, z drugiej – trzeba uważać, aby nie zdominował domu i jego otoczenia. Sposób wykończenia bramy możemy dobrać tak, aby wyraźnie odcinała się ona od elewacji budynku. Albo przeciwnie – sprawić, aby jak najmniej rzucała się w oczy. Gdy wrota są zlicowane ze ścianą – wtedy efekt ukrycia bramy jest najlepszy. Warto również pomyśleć, czy to, co jest obecnie bardzo modne, będzie dla nas atrakcyjne za kilka lat.
Skomentuj:
Na co zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową? To decyzja na lata!