Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak sprawić, by dom był bezpieczny? Jak ustrzec się włamania?

red.

We własnym domu chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego tak ważne jest zadbanie o jego ochronę m.in. poprzez zastosowanie odpowiednich drzwi, okien i bram garażowych. Bezpieczeństwo zwiększą również systemy alarmowe.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
fot. Hörmann (mat. partnera)

Bezpieczne wejście do domu

Przeciwwłamaniowe drzwi wejściowe to dzisiaj podstawowy sposób zabezpieczenia domu przed włamaniem. Takie drzwi mają stalowe ramy i konstrukcję wzmocnioną stalowym ożebrowaniem. Przy próbie wycięcia otworu pręty obracają się, tak że nie można ich przeciąć. Skrzydło powinno być pokryte lub wzmocnione dwoma arkuszami blachy, co uniemożliwia wycięcie w nim otworu. Na obwodzie skrzydła powinny znajdować się bolce przeciwwyważeniowe, które w chwili zamknięcia drzwi zagłębiają się w otworach w ościeżnicy. Takich drzwi nie można wyważyć. Należy wyposażyć je w dwa zamki. Centralny (klasy C) rygluje drzwi co najmniej w trzech punktach po obwodzie oddalonych od siebie o co najmniej 60 cm. Jest schowany wewnątrz skrzydła. Drugi zamek – wierzchni – montuje się po stronie pomieszczenia. Przed zakupem należy sprawdzić klasę przeciwwłamaniową drzwi zewnętrznych – im jest wyższa, tym lepiej. O nasze bezpieczeństwo zadbają np. drzwi firmy Hörmann - stalowe Thermo65, których większość oferowanych wzorów standardowo ma klasę przeciwwłamaniową RC 2 oraz drzwi aluminiowe – ThermoSafe i ThermoCarbon, które w standardzie mają klasę RC 3, a ThermoCarbon na zamówienie mogą mieć nawet RC4.

Okna nie do sforsowania

Włamaniom przez okna łatwiej zapobiegać, jeśli zna się najczęstsze sposoby ich forsowania. Należą do nich przede wszystkim: wejście przez otwarte lub uchylone okno, wyważenie okna, przesunięcie okucia czy wybicie szyby. Nowoczesne okna antywłamaniowe zmniejszają jednak ryzyko włamania. Podczas ich wyboru, trzeba pamiętać, że aby spełniały swoje funkcje ochronne, muszą być wyposażone w odpowiednie rozwiązania techniczne – klamki, specjalne okucia i szyby. Niezbędnym elementem okien antywłamaniowych są też specjalne szyby. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest odporniejsza na wybicie. W przypadku drzwi tarasowych szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak wielopunktowa zasuwnica sterowana klamką,  dodatkowe zawiasy drzwiowe z zabezpieczeniem przeciwwyważeniowym, kontaktrony czy bezpieczne szyby.

Jak się ustrzec włamania?
Jak się ustrzec włamania?
fot. Hörmann (mat. partnera)

Wytrzymała brama garażowa

Duża powierzchnia bramy garażowej to dla włamywaczy kusząca strefa dostępu do wnętrza garażu czy domu. W zasadzie nie istnieją rozwiązania, które zagwarantowałyby, że złodziej nie dostanie się do środka, ale można mu to skutecznie utrudnić. Umożliwia to system napędu z mechaniczną blokadą antywłamaniową, który automatycznie blokuje skrzydło w pozycji zamkniętej, zabezpieczając je przed podważeniem. W bramach segmentowych i uchylnych blokowanie najczęściej odbywa się w górnej części, poprzez ryglowanie w prowadnicy. W uchylnych, zwłaszcza tych większych, ryglowanie powinno być dwupunktowe, bo ze względu na konstrukcję łatwo podważyć skrzydło, które z jednej strony pozostaje niezablokowane. Zwiększoną ochronę przeciwwłamaniową zapewniają napędy z dwukierunkowym systemem sterowania radiowego BiSecur, który działa w znanej z bankowości elektronicznej technologii 128-bitów. Zapewnia ona maksymalne zabezpieczenie wysyłanego sygnału przed skopiowaniem przez włamywacza. Poczucie bezpieczeństwa podnosi możliwość odczytu stanu bramy (otwarta/zamknięta), nawet gdy jest ona poza zasięgiem wzroku. Bramy z markowym napędem po natrafieniu na przeszkodę natychmiast zatrzymują się i unoszą. Osobiste bezpieczeństwo użytkowników zapewnia też wiele zabezpieczeń przed zranieniem, przytrzaśnięciem, nieszczęśliwym wypadkiem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak sprawić, by dom był bezpieczny? Jak ustrzec się włamania?