Oczyszczanie powietrza we wnętrzach. Smog a powietrze w domu
Smog w Polsce jest tak duży, że zagraża zdrowiu. Zanieczyszczone powietrze przedostaje się także do naszych domów. Oczyszczanie powietrza w domu staje się koniecznością.
Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Przy niskich temperaturach i bezwietrznej pogodzie problem smogu się nasila i staje się realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczone powietrze zabija blisko 7 milionów ludzi na całym świecie. Liczba ta do 2050 roku może się podwoić, jeżeli nie zostaną wdrożone odpowiednie środki zapobiegające zatruciu powietrza.
Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do naszych domów i miejsc pracy. Może wywoływać ataki duszności, łzawienie, zaburzenie układu krążenia, podrażnienia skóry oraz zaburzenia układu nerwowego. Nie ulega wątpliwości, że długotrwałe oddychanie powietrzem ze smogiem może nam bardzo zaszkodzić. Nie tylko władze miast powinny podjąć działania, żeby zadbać o jakość powietrza, którym oddycham, my sami także powinniśmy zadbać o powietrze w domach.
Co to jest smog?
Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na występowaniu zanieczyszczenia powietrza powstałego w wyniku działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Nazwa „smog” powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).
Oczyszczanie powietrza w domu
Szczególnie, gdy w domu są małe dzieci i niemowlęta, a także osoby starsze, oczyszczanie powietrza przy smogu są koniecznością. Pomogą nam w tym dostępne na rynku oczyszczacze powietrza. Dobry oczyszcza kosztują one między 1000 a 2000 zł - zależnie od marki, oferowanych funkcji i jakości wykonania. Każdy z oczyszczaczy ma filtr powietrza. Na rynku powszechnie dostępne są 4 rodzaje filtrów:
- filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air filter),
- filtry węglowe (filtry z węglem aktywowanym),
- filtry jonowe,
- filtry ultrafioletowe (filtry UV).
ZOBACZ POLECANE OCZYSZCZACZE POWIETRZA >>
Oczyszczacze działają w dość prosty sposób. Urządzenie zasysa powietrze w pomieszczeniu i przepuszczaj je przez szereg filtrów, by następnie wydmuchać je z powrotem. Krakowski Alarm Smogowy sprawdził czy oczyszczacze powietrza faktycznie działają. Przenośny pyłomierz wykazał, że po 15 minutach pracy oczyszczacza w zamkniętym małym pokoju (9 m kw.) stężenie PM10 z 34 mikrogramów na metr sześcienny obniżyło się do 8.
Po kolejnych 15 minutach - już do 4.
Gdyby nie znaczna cena można by się spodziewać, że Polacy zaczęliby masowo kupować oczyszczacze powietrza. A co gdy finanse nam nie pozwalają na taką inwestycję?
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Istnieją także naturalne sposoby na oczyszczanie powietrza. Przede wszystkim hodowanie w domu roślin oczyszczających powietrze. Naukowcy dowodzą, że 3 duże lub 6 małych kwiatów doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych we wnętrzu. Najskuteczniejsze są: skrzydłokwiat, nefrolepis, palma kencja, epipremnum złociste (scindapsus) i dracena. Warto zaprosić je do mieszkania.
Skomentuj:
Oczyszczanie powietrza we wnętrzach. Smog a powietrze w domu