Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby na muchy. Jak się pozbyć much z mieszkania?

red.

Co na muchy w domu? Muchy w mieszkaniu są niezwykle uciążliwe, a do tego mogą przenosić groźne choroby. Przeczytaj nie tylko o tym, jak się pozbyć much z domu, ale także jak zapobiegać ich wlatywaniu do wnętrz.

Muchy w domu: jak się ich pozbyć. Domowe sposoby
Muchy w domu: jak się ich pozbyć. Domowe sposoby
fot. toadienaulls/Pixabay CC0 Publick Domain

Co na muchy w domu?

Najczęściej do naszych domów dostają się muchy domowe (Musca domestica). Są one średniej wielkości o barwie ciemnoszarej wpadającej w czarną. Muchy te siadają na różnych powierzchniach, przez co łatwo przenoszą bakterie, choroby i zarazki. Siadają na pożywieniu, na ścianach gdzie pozostawiają odchody w postaci ciemnych plamek. Wszystko to powoduje, że muchy w domu są nie tylko uciążliwe, ale i groźne. Mucha domowa może spowodować różne choroby przewodu pokarmowego, zarazić czerwonką czy wąglikiem.

Co na muchy w domu - domowe sposoby

Walkę z muchami warto rozpocząć od zapobiegania. W oknach i drzwiach warto założyć moskitiery i siatki. Przez nie żadne owady się nie przedostaną do domu. Jeśli jednak ich montaż jest niemożliwy, to warto chociażby zawiesić w oknach sięgające poniżej parapetu gęste firany. Nawet jeśli mucha wleci przez okna to nie przedostanie się dalej do mieszkanie i będzie ją łatwiej wypuścić na zewnątrz.

Muchy nie lubią kilku zapachów więc warto zaopatrzyć się w te olejki: 

 • waniliowy
 • kokosowy
 • cytrynowy
 • eukalipstusowy
 • ocet jabłkowy (można nim popsikać pomieszczenia - nie lubią go także mole)

Jak się pozbyć much z domu?

 • Gdy muchy dostaną się do mieszkania można zastosować klasyczne łapki na muchy.
 • Są też dostępne łapki elektryczne, którymi uderzamy owady w locie, co zapobiega ewentualnemu brudzeniu ścian.
 • Również znanym rozwiązaniem jest lep na muchy. Jednak nie jest to metoda estetyczna, ani nie daje stuprocentowej skuteczności.

W domu lepiej nie stosować chemicznych środków owadobójczych, źle użyte mogą stać się niebezpieczne dla domowników, szczególnie w pomieszczeniach źle wentylowanych.

Sposoby na muchy: rośliny odstraszające owady

Muchy odstraszają niektóre rośliny i wydzielane przez nich zapachy oraz substancje. Jedną z takich roślin jest paproć, która jest w wielu polskich domach. Dla największej skuteczności najlepiej postawić paproć na parapecie. Rośliny odstraszające muchy to także:

 • świeży czosnek,
 • papryka,
 • liście orzecha włoskiego
 • i piołun.

Warto pamiętać, że muchy nie lubią także zapachu lawendy. Warto zatem zaopatrzyć się w olejek lawendowy i na jego bazie samodzielnie wykonać saszetki zapachowe.

Co na muchy przed domem?

Przed wejściem do domu lub na zewnętrznych parapetach nie powinno być żadnych otwartych zbiorników z wodą, np. doniczek, konewek, etc. Woda przyciąga muchy. Aby nie dopuścić do pojawienia się much w mieszkaniu należy regularnie opróżniać pojemniki na śmieci i szybko wyrzucać rozkładające się owoce i warzywa.

  Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby na muchy. Jak się pozbyć much z mieszkania?