Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rośliny doniczkowe w domu - ciekawe pomysły na aranżacje

Monika Utnik-Strugała
Rośliny doniczkowe w domu - Fot. Mak Media/GAP Interiors

A gdyby tak uwolnić się od schematów i wyeksponować rośliny doniczkowe inaczej niż dotychczas? Ma to mnóstwo zalet: rośliny zwrócą na siebie większą uwagę, dom będzie modny i oryginalny, a my zamieszkamy wśród ciekawych zielonych kompozycji.

Rośliny doniczkowe na drabinie

To pomysł, dzięki któremu będziemy podwójnie trendy. Po pierwsze, rośliny stoją na wylansowanej przez styl skandynawski drabinie. Po drugie, takie ich nagromadzenie w jednym miejscu nawiązuje do modnego ostatnio hasła "urban jungle". Nie mówiąc już o tym, że drabina jest rodzajem kwietnika, który wraca do łask.

Fot. Flora Press

Rośliny doniczkowe w klatce

Zamiast odbierać wolność ptakom, umieśćmy w niej roślinkę - jej liście i tak znajdą drogę "ucieczki". Jeśli klatka będzie stała na niskiej półce lub blacie, wybierzmy okaz o wzniesionym pokroju, na przykład paprotkę. Jeśli ma wisieć u sufitu czy belki, zdecydujmy się na pnącza albo gatunki zwisające, jak eschynantus, bluszcz, kolumnea.

Fot. Flora Press

Rośliny doniczkowe do góry nogami

Specjalna siatka chroni roślinę przed wypadnięciem. Dzięki opatentowanemu systemowi nie wyleje się też woda, która dociera bezpośrednio do korzeni (ograniczamy więc jej zużycie). Doniczki Sky Planter brytyjskiej marki Boskke (w staroangielskim jej nazwa znaczy "mały las") kupimy m.in. w outlabsklep.pl.

Fot. outlabsklep.pl

Rośliny pod kloszem

Las w słoiku to pomysł m.in. polskich artystów z pracowni GreenBells, który zawojował wnętrzarski świat. Twórców dekoracji zainspirowały podobno podróże do Japonii. Spróbujmy zrobić podobną dekorację - w butli albo pod kloszem. Ważne, by rośliny stały w półcieniu i były regularnie zraszane.

Fot. Flora Press

Rośliny na wieszaku

Coś dla osób, które nie lubią się przemęczać: tropikalne oplątwy są właściwie "bezobsługowe", rosną na każdym podłożu (w korze, na mchu) lub nawet bez niego - jak na zdjęciu. Wymagają tylko dużo wilgoci.

Fot. Flora Press

Rośliny doniczkowe w pionie

Zielone ściany to niebanalna alternatywa dla tradycyjnych dekoracji. W wersji XL będą pełniły funkcję tapety, w mniejszej skali staną się żywym obrazem. Bez problemu zrobimy je sami: potrzebujemy tylko płytkiej drewnianej skrzynki, metalowej siatki z małymi oczkami, sukulentów (nadają się do tego najlepiej, bo nie wymagają dużo wody) i mchu, który efektownie wypełni miejsce między roślinami. Takie "ściany życia", jak nazywają je architekci, nie tylko upiększą dom, ale też nawilżą i nasycą go tlenem.

Fot. East News/Picture Press

Rośliny doniczkowe na kółkach

W czasach, gdy stawiamy na funkcjonalność, roślina mobilna - na ruchomej podstawie - będzie świetnym rozwiązaniem. W każdej chwili można ją przestawić w inne miejsce. I to bez szkody dla naszego kręgosłupa!

Fot. Seasons Agency/Jalag/Szczepaniak, Olaf Free

Rośliny doniczkowe na kwietniku

Razem z nieśmiertelną paprotką był wizytówką PRL-u. Po latach zapomnienia znów pojawia się na salonach: w wersji oldschoolowej (kwietniki sprzed lat) albo superdesignerskiej. W sklepach znajdziemy modele drewniane (w stylach rustykalnym, skandynawskim, boho), metalowe, betonowe. Jeden z takich nowoczesnych kwietników (polskiej marki Bujnie) zdobył nawet w tym roku wyróżnienie must have! na Łódź Design Festival.

Fot. East News/Picture Press

Rośliny doniczkowe w naczyniu

Dekoracja w sam raz na stół. Posadźmy kwiaty w wiekowej wazie albo emaliowanej formie na muffiny. A na przyjęcie wybierzmy kwiaty jadalne, na przykład bratki lub fiołki, i uzupełnijmy je mchem. Goście będą zachwyceni! Jedyny mankament to ten, że długo nie nacieszymy się dekoracją...

Fot. East News/Jalag Syndication

Rośliny doniczkowe w makramie

Makrama to stara sztuka wiązania sznurków. Popularna dekady temu powraca w różnych odsłonach i w idealnym momencie - bo jest wręcz stworzona do wnętrz inspirowanych boho. Najprostsze makramowe kwietniki to rodzaj koszyczka na doniczkę, bardziej efektowne są wykończone długimi "frędzlami".

Fot. East News/Picture Press

Rośliny doniczkowe w szufladach

Kto powiedział, że szuflady są tylko na przedmioty? A gdyby wstawić w nie rośliny? Na taką dekorację wybierzmy szafkę biblioteczną lub aptekarską, z mnóstwem większych i mniejszych szufladek. Ciekawy efekt uzyskamy wtedy, gdy wysunięta będzie co druga, trzecia z nich. Oczywiście rośliny wstawiajmy w doniczkach i koniecznie na podstawkach. Inaczej drewniany mebel długo nam nie posłuży. A najlepiej poszukajmy od razu szafki metalowej.

Fot. Mak Media/GAP Interiors

Rośliny doniczkowe na krześle

Nowe spojrzenie na meble: gdyby tak na krześle, zamiast nas, spoczęły rośliny? W metalowych doniczkach, emaliowanych kubkach, kankach na mleko? Im bardziej różnorodne naczynia, tym lepiej. W sklepach znajdziemy również osłonki z uchwytem, które można zawiesić na oparciu. Puśćmy zresztą wodze fantazji. Rośliny mogą stać niemal wszędzie: na parapecie, balustradzie, schodach. Spływające strugi amarantowych surfinii lub pelargonii zachwycą każdego, kto zawita w nasze progi.

Fot. Shutterstock/iMarzi

Rośliny doniczkowe kaskadowo

Trzy w jednym: ozdobią, dadzą cień i ukryją przed spojrzeniami sąsiadów. Rośliny zwisające, zawieszone jedna obok drugiej np. pod zadaszeniem tarasu, to świetny patent na skuteczne odgrodzenie się od świata. Z czasem stworzą efektowny zielony parawan.

Fot. Shutterstock/Prapat Aowsakorn

Rośliny w skorupkach

Została ci wytłoczka po jajkach i kilka skorupek, których zawartość wykorzystałaś do ciasta? Nie wyrzucaj! Można z nich zrobić oryginalną dekorację w wersji mini. Do skorupek włóż trochę ziemi, a następnie posadź swoje ulubione małe kwiatki. Będzie jak znalazł na nieduży stół.

Fot. Shutterstock/ET Tisomboon

Rośliny doniczkowe w obręczy

Osoby, które lubią ład i porządek, w sklepach ogrodniczych znajdą większe i mniejsze kratki na rośliny. Na nich można zamocować obręcze, w które włożymy doniczki z kwiatami (takie obręcze łatwo zrobić samemu z grubego drutu). Ciekawy efekt osiągniemy, gdy jedna z roślin będzie grała w kompozycji główną rolę.

Fot. Shutterstock/Itim Kridsdakorn
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Na czym polega uprawa hydroponiczna?
Rośliny owocowe w domu
Najlepsze rośliny do łazienki

Skomentuj:

Rośliny doniczkowe w domu - ciekawe pomysły na aranżacje

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej