Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Czy warto budować szybko, a następnie szybko zamieszkać?

sponsorowany
Czy warto budować szybko, a następnie szybko zamieszkać? - Dariusz Jarząbek/Shutterstock

Budowa domu to wyjątkowy moment w życiu każdego człowieka. To czas, gdy marzenia o własnym, idealnym miejscu do życia nabierają kształtu. W trakcie tego procesu wielu z nas staje przed dylematem: czy warto postawić na szybkość wykonania prac budowlanych? Ta kwestia nabiera szczególnego znaczenia w kontekście doboru właściwych materiałów budowlanych. Jakie zatem będą odpowiednie?

Szybka budowa domu jednorodzinnego - co może oznaczać?

Przyspieszenie procesu budowy domu rodzi szereg konsekwencji. Oto niektóre z aspektów związanych z tą kwestią:

Materiały budowlane a szybkość prac budowlanych - co wybrać?

Wyniki analiz statystycznych inwestorów planujących budowę własnego domu wyraźnie pokazują tendencję do zakończenia realizacji projektu w przeciągu maksymalnie dwóch lat. Czy opłaca się szybko budować i przeprowadzać? Tak, ale tylko pod warunkiem właściwego doboru materiałów. W tym miejscu niezwykle ważne jest pojęcie wilgoci technologicznej, zawartej w ścianach nowo wzniesionego obiektu - a ta jest różna w zależności od zastosowanego do budowy materiału i rozwiązań, jakich użyto do wzniesienia domu.

Czym jest wilgoć technologiczna?

Jeśli do budowy domu wykorzystamy pustaki z ceramiki poryzowanej, wody technologicznej zawartej w murach będzie około 680 litrów. Przy użyciu innych typów materiałów ściennych wartość ta będzie wahać się pomiędzy 4000 litrów (silikat), a nawet 10 000 litrów (beton komórkowy). W opcji minimalnej będzie to zatem sześciokrotnie więcej niż w przypadku ceramiki. Z kolei w maksymalnej - ponad dziesięciokrotnie. Jest to zatem poważna rozpiętość. Skąd biorą się tak znaczące różnice? Otóż, wynikają one z procesów produkcyjnych. Ceramika jest wypalana w temperaturze ponad 900 ˚C, silikat i beton komórkowy powstają z kolei w procesie autoklawizacji.

(Źródło: Praca badawcza dotycząca cieplno-wilgotnościowych właściwości użytkowych murów wykonanych z pustaków ceramicznych, bloczków silikatowych, betonu komórkowego, nr pracy 01716/14/Z00NF)

Wpływ wilgoci technologicznej na parametry termiczne murów

Jak długo trwa schnięcie murów do poziomu, w którym osiągną izolacyjność założoną w projekcie? Duży wpływ na ten proces ma - oprócz samego materiału ściennego - zastosowana izolacja termiczna oraz sposób wykończenia ścian. Pod tym względem najlepszym wyborem są pustaki z ceramiki poryzowanej, których stabilizacja wilgotności na poziomie zgodnym z projektem następuje w ciągu pół roku użytkowania. Kiedy użyjemy innych materiałów, czas ten wydłuża się nawet do trzech i pół roku. Kiedy dodamy do tego (podaną wcześniej) ilość wilgoci technologicznej, pustaki ceramiczne stają się bezkonkurencyjnym materiałem ściennym.

Dlaczego warto wybrać ceramikę budowlaną? - Źródło: ZCB OWCZARY

Suszenie murów a zużycie energii

Do pozbycia się wody technologicznej ze ścian potrzeba ściśle określonej ilość energii. Przy założeniu 680 litrów wody zawartej po budowie w murach z ceramiki poryzowanej do wysuszenia wymagane jest 462 kWh energii. Ilość potrzebnej energii w przypadku silikatów wyniesie z kolei 2765 kWh, a przy betonie komórkowym nawet do 7340 kWh, czyli 16 razy więcej. Biorąc pod uwagę, że proces schnięcia może w tych wypadkach trwać około 3,5 roku, stanowi to poważne obciążenie domowego budżetu. Mamy więc kolejny argument przemawiający za wyborem pustaków ceramicznych.

(Źródło: Praca badawcza dotycząca cieplno-wilgotnościowych właściwości użytkowych murów wykonanych z pustaków ceramicznych, bloczków silikatowych, betonu komórkowego, nr pracy 01716/14/Z00NF)

Suche ściany - zdrowy mikroklimat w domu

Czas wysychania ścian oraz koszty z tym związane to jedno. Najważniejszą kwestią wciąż pozostaje zdrowie mieszkańców - a tutaj niezmiernie ważny jest stan murów. "Kondycja" ścian wpływa bowiem na jakość powietrza we wnętrzu, a tym samym na zdrowie i samopoczucie domowników. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wilgotne ściany mogą zmieniać mikroklimat w domu, prowadząc do powstawania pleśni, grzybów oraz innych alergenów. 

Nietrudno poznać, że mamy do czynienia z takim problemem. Na ścianach pojawiają się nieestetyczne, niemal czarne plamy, a w powietrzu unosi się nieprzyjemny, "piwniczny" zapach. Zaniedbanie sytuacji może prowadzić do szeregu dolegliwości - od nawracającego uczucia zmęczenia, przez duszności i choroby dróg oddechowych, aż do zmian o charakterze nowotworowym.

Przeprowadzone badania wskazują, że to właśnie ceramika charakteryzuje się najbardziej pożądanymi właściwościami, które zapewniają we wnętrzach bezpieczeństwo mikrobiologiczne: niską zawartość wilgoci technologicznej w gotowym produkcie oraz krótki okres wysychania ścian.

(Źródło: "Ocena właściwości wilgotnościowych ścian z pustaków ceramicznych, bloczków silikatowych oraz z betonu komórkowego w kontekście możliwości wzrostu grzybów w budynkach z analizą zagrożeń zdrowotnych" - opracowanie Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa)
Suche ściany - zdrowy mikroklimat w domu - Źródło: ZCB OWCZARY

Wybór ceramiki budowlanej do szybkiej budowy domu jednorodzinnego może przynieść wiele korzyści. Dzięki licznym zaletom tego materiału, ceramika budowlana staje się atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy poszukują efektywnego i zoptymalizowanego sposobu budowy własnych czterech kątów.

Planujesz budowę domu i szukasz materiałów ściennych?

Zobacz: Najcieplejszy pustak ceramiczny w Polsce >>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jaka brama wjazdowa na posesję? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania
Narożniki modułowe – idealny wybór do nowoczesnego salonu
Renowacja starych okien: Przywróć im blask i funkcjonalność

Skomentuj:

Czy warto budować szybko, a następnie szybko zamieszkać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej