Czym wyróżnia się salon w stylu klasycznym?
Klasyka jest zawsze aktualna, nie wychodzi z mody. Jest oznaką szacunku, dobrego samopoczucia i dobrego smaku. Salon w stylu klasycznym jest wygodny, przytulny i piękny, a co ważniejsze, służy swoim właścicielom przez długi czas, nie wymagając dodatkowych napraw i przeróbek.
Styl klasyczny – główne cechy. Salon w stylu klasycznym
Salon to wizytówka mieszkania, wszystko powinno tu być przemyślane w najmniejszym szczególe. Klasyczny salon świadczy o dobrym guście właścicieli, a jednocześnie statusie. Klasyczny styl we wnętrzu wymaga przestrzegania pewnych zasad:
- Do aranżacji wnętrz konieczne jest użycie wysokiej jakości naturalnych materiałów.
- Wskazane są spokojne naturalne odcienie - biały, beżowy, piaskowy, kremowy, oliwkowy, brązowy, zielony itp. Można też stosować ciepłe szarości.
- Tekstylia powinny być gładkie lub z wyszukanymi zdobieniami, warto wybrać drogie tkaniny wysokiej jakości - welur, gobelin, aksamit.
- Prostota i ponadczasowa elegancja we wnętrzach z kominkiem.
- We wnętrzu mile widziana jest symetria, zasada ta dotyczy zarówno mebli, jak i elementów wystroju.
- Dozwolone jest stosowanie złoceń na meblach, lampach i elementach dekoracyjnych, ale elementów złoconych nie powinno być zbyt wiele.
Salon: styl klasyczny. Dekoracje ścienne
Zaczynając projektować wnętrze w stylu klasycznym, musisz zdecydować się na kolorystykę. Ściany można pokryć tynkiem dekoracyjnym lub wysokiej jakości tapetą. Gładkie ściany w pastelowych kolorach stanowią dobre tło dla eleganckich mebli, obrazów, luster i wykwintnych elementów dekoracyjnych. Tapeta może być gładka lub z delikatnym, eleganckim wzorem. Dozwolona jest łączona dekoracja ścienna - jest częściowo oklejona tapetą, a częściowo pokryta dekoracyjnym tynkiem lub ściany oklejone dwoma rodzajami tapet.
We wnętrzu klasycznego salonu często stosuje się kolumny i półkolumny. Kolumny ułożone są symetrycznie, organizując przestrzeń pomieszczenia. Bardzo często w klasycznym salonie znajduje się kominek. W domu może to być duży kominek opalany drewnem z kominem, a w mieszkaniu wystarczy zainstalować nowoczesny kominek elektryczny. Jeśli warunki na to nie pozwalają, mały kominek ze świecami może być dobrą alternatywą dla prawdziwego kominka - będzie również wyglądał stylowo i ciekawie.
Podłoga w klasycznym salonie
Podłoga w klasycznym salonie ozdobiona jest wysokiej jakości naturalnymi materiałami, które będę ci służyć przez długi czas bez utraty swoich właściwości estetycznych. Warto zdecydować się na parkiet, marmur lub dobry laminat. Materiały te świetnie prezentują się w klasycznym wnętrzu. Jeśli chodzi o kolor, lepiej wybrać materiały o jasnych odcieniach do małego pomieszczenia, a ciemniejsze nasycone kolory nadają się do przestronnego salonu.
Elegancki i ponadczasowy detal. Dekoracja sufitu w salonie w stylu klasycznym
Dużą wagę przywiązuje się do projektu sufitu w klasycznym wnętrzu. W salonie odpowiednie będą sztukaterie (umieszczane na suficie i ścianach) oraz malowanie. Malowanie odbywa się zwykle z motywami roślinnymi lub kwiatowymi. Taki sufit wygląda bardzo efektownie i od razu przyciąga uwagę. W nowoczesnym salonie dozwolone jest zainstalowanie błyszczącego sufitu napinanego - takie rozwiązanie będzie odpowiednie, jeśli mieszkanie ma niskie ściany, ponieważ błyszcząca powierzchnia wizualnie zwiększy wysokość pomieszczenia. Ciekawie prezentuje się również wielopoziomowy sufit ze specjalnym oświetleniem.
Klasyczne meble w salonie. Jak umeblować salon klasyczny?
Wnętrze klasycznego salonu wiąże się z wykorzystaniem nie tylko wysokiej jakości materiałów, ale także nabyciem pięknych, solidnych mebli. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich pięknych szafek i stolików kawowych, wygodnych foteli, krzeseł i sof.
Pożądane jest, aby szafki były wykonane z naturalnego drewna. Mogą być z otwartymi półkami lub drzwiami na zawiasach, surowymi lub eleganckimi rzeźbami. Także szafy ze szklanymi drzwiami i półkami dobrze prezentują się w klasycznym wnętrzu. Wybierz stoliki kawowe z zakrzywionymi nogami i krzesła z eleganckimi oparciami. Pozłacane okucia dodadzą wnętrzu luksusu.
Meble tapicerowane powinny być nie tylko piękne, ale i wygodne. Szerokie sofy z wysokimi oparciami, głębokie fotele z wygodnymi podłokietnikami, miękkie pufy – to wszystko powinno znaleźć się w arsenale klasycznego salonu. Wybierając meble tapicerowane, należy zwrócić uwagę na materiał obiciowy – niech będzie to skóra, aksamit, welur lub tkanina gobelinowa. W przypadku klasycznego wnętrza bardzo istotne są sofy i fotele. Szczególnie wyjątkowo wygląda salon, w którym znajduje się fortepian lub pianino.
Światło wprowadza harmonię. Zasady oświetlania klasycznego salonu
Oświetlenie to ważny detal każdego wnętrza, a tym bardziej w klasycznym salonie. Tutaj nie można ograniczyć się do jednego żyrandola, trzeba stworzyć cały zespół żyrandoli, lamp stołowych i lamp podłogowych. Oświetlenie powinno być wielopoziomowe, aby możliwe było stworzenie dowolnej atmosfery - od świątecznej po romantyczną. W środkowej części sufitu musisz powiesić żyrandol, a jeśli salon jest duży, możesz umieścić kilka żyrandoli na suficie. Do klasycznego wnętrza dobrze nadaje się kryształowy żyrandol z wieloma wisiorkami lub żyrandol z kilkoma eleganckimi odcieniami. Dodatkowo na suficie można umieścić małe reflektory i ukryte oświetlenie.
Podsumowanie - co powinien zawierać salon w stylu klasycznym? Styl klasyczny w pigułce
Aby urządzić salon klasyczny, należy sięgnąć po dobre jakościowo materiały. Co jeszcze?
- stonowane kolory, ciepłe barwy (ważne są też biel i butelkowa zieleń); kolorystycznie można też jako inspirację potraktować styl angielski; uniwersalny zestaw barw przetrwa długie lata,
- naturalne materiały - fokus na szlachetne gatunki drewna,
- wysoka jakość mebli - solidnie wykonany stolik kawowy. meble wykonane z drewna,
- klasyczne wnętrze "lubi" ciężkie zasłony,
- wystrój salonu powinna cechować ponadczasowość połączona z elegancją,
- w klasycznych wnętrzach (podobnie jak w angielskim wnętrzu) aranżacja ma dawać poczucie harmonii.
Skomentuj:
Czym wyróżnia się salon w stylu klasycznym?