Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?

Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl
Do z dwustronnym garażem - Fot. Shutterstock

Wybór właściwego projektu domu to ważna decyzja. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej zaletom i wadom konkretnych projektów, aby nieco ją ułatwić. Na pierwszy ogień idą domy z dwustanowiskowym garażem. Sprawdźmy, jak wypada dodatkowa przestrzeń na samochody i przechowywanie rzeczy w porównaniu z kosztami i potencjalnymi problemami.

Od lat przyglądam się wyborom inwestorów w Extradom.pl i zauważyłem, że ostatnio wielu z nich wybiera projekt domu bez garażu. Jeśli już ktoś decyduje się na dom z garażem, to wybiera raczej taki z miejscem do zaparkowania dwóch samochodów. Budynki z garażem jednostanowiskowym stanowią zaś zdecydowaną mniejszość. Wybór klientów odzwierciedla obecne trendy w budownictwie jednorodzinnym, ale jednocześnie jest to zjawisko charakterystyczne dla całej gospodarki. Największym zainteresowaniem nabywców cieszą się tanie, praktyczne rozwiązania i projekty z segmentu premium. Analogiczna sytuacja panuje na rynku motoryzacyjnym – największą popularność zdobyły sprawdzone, ekonomiczne samochody miejskie oraz marki uważane za luksusowe.

Jakie są plusy domu z garażem dwustanowiskowym?

Jest ich niewątpliwie kilka i w większości będę tu mówił o oczywistych rzeczach. Garaż dwustanowiskowy to na pewno:


Jakie są minusy domów z garażem dwustanowiskowym?

Oczywiście domy z garażem dwustanowiskowym mają też kilka minusów, o których muszę tutaj wspomnieć:

Wiata garażowa – interesująca alternatywa dla klasycznego garażu

A jaką mamy alternatywę, jeśli nie zdecydujemy się na projekt z garażem? Myślę, że jest nią wiata garażowa, którą możemy postawić w każdym momencie. Przy powierzchni wiaty mniejszej niż 50 m² nawet nie potrzebujemy zgłaszać zamiaru jej budowy! Oczywiście pod warunkiem, że będzie znajdowała się na tej samej działce, co nasz dom.

W przypadku garażu sytuacja wygląda inaczej. Jeśli ten będzie miał więcej niż 35 m², to musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Niestety w praktyce oznacza to tyle, że nie uda się nam zbudować garażu na zgłoszenie i będzie konieczne pozwolenie na budowę.

Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że za ułamek ceny garażu wiata oferuje większość jego zalet, zwłaszcza w zakresie ochrony przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Dom z garażem dwustanowiskowym – komu warto go polecić?

Dom z garażem dwustanowiskowym z pewnością jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla nieco zamożniejszych inwestorów, którzy planują budowę domu za miastem. Kluczowe są tutaj dwa aspekty – konieczność posiadania dwóch samochodów i niższa niż w mieście cena gruntu.

Jeśli zdecydujemy się na dom z garażem dwustanowiskowym, pociągnie to za sobą konieczność zakupu większej działki albo umieszczenia garażu w bryle budynku. W pierwszym przypadku będziemy zmuszeni nabyć parcelę, która będzie co najmniej o 6 metrów szersza lub dłuższa. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to specjalnym problemem, ale w przypadku działki o długości 25 metrów daje nam to już dodatkowe 150 m² gruntu. Jeśli pomnożymy to przez cenę działki, która w dużym mieście oscyluje od 400 do 700 złotych, to otrzymamy kwotę od 60 do 105 tysięcy złotych!

Wydaje się, że również z tego powodu na budowę domu z garażem dwustanowiskowym decydują się bardziej zamożni inwestorzy, których stać na zakup większej parceli.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?
Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?

Skomentuj:

Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej