Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domy parterowe - jedna kondygnacja, wiele zalet

Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl
Dom parterowy - Fot. Extradom.pl

Domy parterowe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Swoje powodzenie zawdzięczają ekonomicznej konstrukcji, funkcjonalności i estetyce. Jakie korzyści niesie ze sobą rozplanowanie całego domu na jednym poziomie? Jakie problemy mogą się z tym wiązać? Przyjrzyjmy się także czynnikom wpływającym na koszt budowy, ponieważ to one stanowią często kluczowy element przy podejmowaniu decyzji o wyborze projektu.

Zarówno domy parterowe, jak i te z poddaszem użytkowym mają swoich zagorzałych zwolenników, jednak już pobieżna analiza statystyk wskazuje, że zdecydowanie większym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się domy parterowe. Sprawdźmy, dlaczego.

Niższy koszt budowy

Domy parterowe uważane są za tańsze w budowie. Wynika to z możliwości zastosowania prostszej i lżejszej konstrukcji. Można zrezygnować z ciężkiego stropu i schodów, które są niezbędne w przypadku dwóch kondygnacji. Zwłaszcza te ostatnie należą do skomplikowanych i przez to dość drogich elementów konstrukcyjnych. Jeśli zdecydujemy się na dom parterowy, będziemy mogli zastosować wiązary i lekki strop podwieszany. To zdecydowanie uprości i przyspieszy wznoszenie budynku.

Swoboda poruszania się i bezpieczeństwo 

Brak schodów sprawia, że dom jest bardziej przyjazny i bezpieczniejszy dla seniorów, małych dzieci oraz osób z ograniczoną mobilnością. Czasem wystarczy tylko skręcić nogę, żeby samemu przekonać się, jakie to ważne.

Integracja z otoczeniem

Wśród zalet parterowego domu należy wymienić możliwość otwarcia go na otaczającą naturę. Dotyczy to szczególnie budynków w typie nowoczesnej stodoły, w których domownicy często mają bezpośredni dostęp do ogrodu niemal ze wszystkich pomieszczeń.

Poczucie większej przestrzeni

Położenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala na ich połączenie i zaplanowanie większych, otwartych przestrzeni. Możliwość zastosowania dużych okien balkonowych umożliwia właściwe doświetlenie domu, a wnętrza wydają się bardziej słoneczne i przestronne.

Swoboda i łatwość aranżacji

Brak konieczności wygospodarowania miejsca na schody pozwala na większą swobodę w planowaniu wnętrza i lepsze wykorzystanie przestrzeni. To samo dotyczy aranżacji poszczególnych pomieszczeń. W przypadku domu z poddaszem użytkowym często ograniczają nas niskie ścianki kolankowe, skosy na poddaszu i konieczność zaprojektowania okien dachowych, aby pomieszczenie było właściwie doświetlone. Dom parterowy jest wolny od takich ograniczeń.

Domy parterowe są tańsze w budowie niż te z poddaszem użytkowym lub piętrem, są też bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością. Analiza statystyk wskazuje, że wśród Polaków domy parterowe cieszą się obecnie większym zainteresowaniem.

Inwestycja na przyszłość

Ten argument celowo zostawiłem na koniec. Niewielu inwestorów bierze go pod uwagę, a będzie on odgrywał coraz większą rolę przy sprzedaży czy kupnie nieruchomości. Ze względu na swój układ domy parterowe są bardziej uniwersalne i mogą być lepszym rozwiązaniem na przyszłość, bo są lepiej dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku. Nasze społeczeństwo starzeje się w dość szybkim tempie. Starszych osób, z ograniczoną mobilnością będzie tylko przybywać. Jestem przekonany, że domy parterowe, zwłaszcza położone w atrakcyjnych lokalizacjach, będą dużo szybciej znajdowały nabywców niż podobne domy dwukondygnacyjne.

Minusy domów parterowych

Domy parterowe mają oczywiście także swoje minusy. Na co zatem należy zwrócić uwagę, jeszcze zanim zdecydujemy się na dom o takim układzie?

Większa powierzchnia zabudowy

To niewątpliwie najpoważniejszy z minusów, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę koszty zakupu działki. Domy parterowe zajmują większy obszar niż domy dwukondygnacyjne o podobnych parametrach. Oznacza to na pewno konieczność zakupu większej działki w porównaniu z domem z poddaszem użytkowym o tej samej powierzchni. W przypadku drogich nieruchomości w pobliżu największych aglomeracji różnica może sięgać dziesiątek tysięcy złotych. Rozległy rzut domu ma także wpływ na koszt płyty fundamentowej i pokrycia dachu, zmniejsza też dostępną powierzchnię ogrodu.

Ograniczenie prywatności

Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, co może ograniczać poczucie prywatności poszczególnych domowników. Ten argument jest istotny, zwłaszcza w przypadku rodzin wielopokoleniowych.

Mniejsze możliwości rozbudowy

Lżejsza konstrukcja ścian pozwala na oszczędności w czasie budowy, jednak jeśli w przyszłości zajdzie potrzeba powiększenia domu, rozbudowa parterowego budynku może być bardziej skomplikowana i kosztowna w porównaniu do na przykład podniesienia poddasza. W przypadku domów parterowych pozostaje w zasadzie rozbudowa jedynie wszerz, na poziomie gruntu. Ta znów nie zawsze jest możliwa, ze względu na rozmiar działki i przepisy, które jej dotyczą.

Kwestie związane z bezpieczeństwem

W domach parterowych wszystkie okna i drzwi są na poziomie gruntu, co może zwiększać ryzyko włamania. Jeśli planujemy dłuższe wyjazdy albo dom stoi na uboczu, instalacja rolet antywłamaniowych na pewno jest warta przemyślenia.
Przestrzeń do magazynowania
Z biegiem czasu gromadzimy coraz więcej sprzętów i urządzeń, z których korzystamy tylko sezonowo. W domu parterowym warto odpowiednio wcześniej zaplanować miejsce, gdzie będziemy składować takie rzeczy. Dobrym pomysłem będzie mały stryszek. Warto wiedzieć, że nawet zastosowanie wiązarów nie wyklucza takiego rozwiązania – wtedy należy zastosować tak zwane wiązary attykowe.

Problemy związane z ogrzewaniem i chłodzeniem

W rozległych parterowych domach utrzymanie równomiernej temperatury w całym budynku może okazać się większym wyzwaniem, niż w przypadku zwartych domów z poddaszem użytkowym. Taka sytuacja może generować wyższe koszty związane z ogrzewaniem i klimatyzacją. Z drugiej strony przy właściwym usytuowaniu budynku i rozplanowaniu pomieszczeń zróżnicowanie temperatur w jego wnętrzu może być zaletą, bo możemy woleć cieplejszy salon i chłodniejsze sypialnie.

Komu warto polecić dom parterowy?

Z pewnością polecam go wszystkim tym, którzy planują inwestycję na spokojną jesień swojego życia, dysponują większą działką lub zamierzają budować się poza miastem. To także idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkości budowy i optymalizacji kosztów całego przedsięwzięcia.
Nie rekomenduję go na pewno inwestorom, którzy zamierzają budować się blisko centrów miast i muszą kupić drogą działkę. Nie jest to też optymalne rozwiązanie dla osób, które marzą o jak największym ogrodzie i dla tych, którzy chcą w bardzo jasny i czytelny sposób oddzielić strefę wspólną i prywatną.
Utrzymujące się duże zainteresowanie domami parterowymi dostrzegły już firmy zajmujące się produkcją domów gotowych. Ich oferta, która obejmuje głównie niewielkie domy prefabrykowane w różnych technologiach i stylach wykończenia, rośnie niemal z miesiąca na miesiąc. Taki sposób budowy zyskuje także coraz większą popularność wśród inwestorów, którzy chcą kupować dom w podobny sposób jak kupuje się samochód u dealera – wybrać model, podpisać umowę i wprowadzić się już po kilku miesiącach.
Niezależnie od technologii budowy, w przypadku każdej inwestycji kluczem do podjęcia właściwej decyzji o wyborze układu przestrzennego domu jest przeanalizowanie i określenie własnych potrzeb i preferencji oraz możliwości – zwłaszcza tych finansowych. Moim zdaniem domy parterowe mają wiele plusów, które ich mieszkańcy z biegiem czasu będą coraz bardziej doceniać.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Domy parterowe - jedna kondygnacja, wiele zalet
Domy z poddaszem do adaptacji – komu warto je polecić?
Czy warto kupić wąską działkę?

Skomentuj:

Domy parterowe - jedna kondygnacja, wiele zalet

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej