Czy warto kupić wąską działkę?
Planując budowę swojego wymarzonego domu i mając trudności z wyborem działki, warto rozważyć zakup wąskiej działki budowlanej, zwłaszcza jeśli nieruchomości w interesującej okolicy są zbyt drogie. Jakie są korzyści związane z zakupem takiej parceli i na co musisz zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Znalezienie działki budowlanej w bezpośrednim sąsiedztwie dużego miasta jest coraz trudniejsze, jednak pojawiają się oferty nietypowych działek, takich jak wąskie działki. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Kiedy mówimy o wąskiej działce?
O wąskiej działce mówimy, gdy jej szerokość wynosi 16 metrów lub mniej. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z dnia 12 kwietnia 2002 r.), szczegółowo określa minimalne odległości budynku od granicy działki. Standardowo ta odległość wynosi min. 4 m dla ściany z drzwiami i oknami (3 m w przypadku ich braku na elewacji). Jednak warto pamiętać, że sytuacja dla wąskiej działki wygląda inaczej. W punkcie 4.1 cytowanego paragrafu czytamy: Dopuszcza się budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej. Źródło: https://lexlege.pl/tech-war--budynkow/paragraf-12/
Wąska działka?
Jest tańsza i łatwiej dostępna! Wąskie działki wciąż cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem wśród kupujących. Wynika to z obaw inwestorów, którzy nie są pewni, czy na tak wąskiej parceli uda im się wznieść wymarzony dom. Jednak z przepisów wynika, że na działce mającej 15,5 m możemy postawić budynek o szerokości nawet 11 m, co spokojnie pozwoli nam postawić na niej dom o powierzchni nawet 110 m², a takie w ostatnich latach cieszą się największym zainteresowaniem. Niewątpliwym plusem zakupu wąskiej działki będzie jej niższa cena. Wynika to zarówno z mniejszej atrakcyjności, jak i mniejszej powierzchni. Różnica może być naprawdę znaczna, zwłaszcza w dużych miastach i ich bezpośrednim sąsiedztwie. Biorąc pod uwagę, że ceny gruntu wynoszą 300-750 zł/m², to w skrajnych przypadkach może to być nawet oszczędność na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych w porównaniu do działki szerszej o zaledwie kilka metrów.
Co mówi MPZP i PO?
Przed zakupem działki należy zapoznać się z zapisami zawartymi w MPZP lub WZ. Warto upewnić się, czy ma ona rzeczywiście 16 m szerokości lub mniej. Jest to wartość graniczna i od tego zależy, czy będziemy mogli przesunąć nasz budynek w stronę sąsiedniej nieruchomości. W teorii możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której na działce o szerokości 17 m nie zbudujemy domu, który zgodnie z przepisami zmieściłby się na działce mającej mniej niż 16 m!
Jaki dom pasuje na wąską działkę?
Na wąską działkę rekomendowałbym dom z poddaszem lub z pełnym piętrem. Co prawda są one uważane za nieco droższe w budowie, ale umożliwiają dużo lepsze wykorzystanie ograniczonej powierzchni naszej parceli. Dwie kondygnacje oferują zdecydowanie większą przestrzeń przy tej samej powierzchni zabudowy, przy czym piętrowy dom będzie dużo łatwiejszy w aranżacji niż budynek z poddaszem użytkowym. Mając świadomość ograniczeń, należy przemyśleć, jakie pomieszczenia będą nam potrzebne, aby dokonać optymalnego wyboru projektu. Mniejszy ogród? To też mniejsze wydatki! Jedną z rzadko podkreślanych zalet wąskiej działki jest mniejszy, a przez to tańszy w utrzymaniu i łatwiejszy w pielęgnacji ogród. Mając do dyspozycji mniejszą przestrzeń, musimy zadbać o jej lepsze wykorzystanie i staranniej zaplanować otaczającą nasz dom zieleń. Już w czasie budowy warto pomyśleć o żywopłocie, który skutecznie oddzieli nas od spojrzeń sąsiadów i zapewni więcej prywatności. Mniejsza przestrzeń jest łatwiejsza do samodzielnego zaaranżowania i wdrożenia projektu. Wiem, że większość chciałaby mieć duży ogród, ale patrząc z punktu widzenia optymalizacji kosztów całej inwestycji, mniejszy ogród to niewątpliwa zaleta.
Minusy wąskiej działki
Wszystko ma swoją cenę – również wąska działka ma swoje minusy. Jeśli skorzystamy z możliwości przysunięcia się do granicy działki, to zgodnie z zapisem w § 12 punkt 5 dom będzie oddziaływał na nieruchomość sąsiada, co oznacza, że automatycznie staje się on stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę. Wąska działka to też ograniczona prywatność – zdecydowanie trudniej o zachowanie prywatności, a jest ona jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za decyzją o budowie domu. W przypadku wąskiej działki mamy w zasadzie tylko jedną opcję ulokowania garażu, jeśli się na taki zdecydujemy – z przodu budynku. Nawet jeśli będziemy planować miejsce postojowe przed domem, to pamiętajmy, że powinno ono mieć minimum 5,5 metra długości.
Czy warto zdecydować się na zakup wąskiej działki?
Jeśli działka posiada przynajmniej cztery z wymienionych poniżej cech, to warto poważnie rozważyć zakup takiej nieruchomości: ma atrakcyjną cenę, jest położona w interesującej nas lokalizacji, zapisy MPZP lub PO pozwalają na swobodny wybór projektu, przez cały tydzień jest do niej dobry dojazd, sąsiaduje z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z projektami domów na wąską działkę!
- Więcej o:
Domy parterowe - jedna kondygnacja, wiele zalet
Domy z poddaszem do adaptacji – komu warto je polecić?
Czy warto kupić wąską działkę?
Projekty domów na wąską działkę wybrane przez architektów
Projekty domów na wieś - nasze propozycje
Projekty domów z poddaszem do adaptacji
Najciekawsze projekty domów do 120 m2 - propozycje od architektów
Projekty domów z okładziną na elewacji