Domy z poddaszem do adaptacji – komu warto je polecić?
Kiedy spotykam się z przyszłymi inwestorami, to zawsze staram się im uświadomić, że o wyborze projektu należy myśleć w kategoriach procesu, który jest rozciągnięty w czasie i ściśle powiązany ze zmianami w naszym życiu.
Na etapie poszukiwania projektu bardzo ważne jest właściwe określenie naszych potrzeb i oczekiwań względem wymarzonego lokum. Czasem z różnych przyczyn trudno to zrobić – zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, którzy dopiero myślą o powiększeniu rodziny. W takiej sytuacji warto zdecydować się na dom, który zapewni nam dużą elastyczność w planowaniu i zagospodarowaniu jego wnętrza. Potrzebny jest projekt, który pozwoli właściwie zaplanować w czasie inwestycję i dopasować ją do naszych realnych potrzeb i możliwości. Zwłaszcza tych finansowych.
Dom z poddaszem do adaptacji – inwestycja podzielona na etapy
W tym kontekście dom z poddaszem do adaptacji wydaje się rozwiązaniem niemal idealnym. Pozwala nam na prowadzenie inwestycji zgodnie z naszymi bieżącymi potrzebami. Możemy najpierw wykończyć tylko parter i mieszkać w takim budynku nawet przez kilka lat, a dopiero później, kiedy zmienią się nasze potrzeby, zdecydować się na przeprowadzenie adaptacji poddasza.
Niezależnie od tego, kiedy planujemy przeprowadzić rozbudowę, od początku należy mieć na uwadze względy technologiczne. Jeśli chcemy, aby w przyszłości na górnej kondygnacji znalazła się łazienka i toaleta, to musimy to uwzględnić odpowiednio wcześnie i we właściwy sposób zaplanować piony wodno-kanalizacyjne. Ale to nie jedyna rzecz, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę. W domu parterowym możemy zdecydować się na lekki strop podwieszany, który zostanie zamocowany do dolnego pasa wiązara. Inaczej jest w przypadku domu, który zamierzamy później zaadaptować i wykorzystywać poddasze do celów mieszkalnych. Już na etapie projektowania musimy zaplanować odpowiednio grube ściany nośne, właściwy rozkład elementów konstrukcyjnych, na przykład kominów i wybrać odpowiednią technologię wykonania stropu.
Właściwy wybór projektu uchroni nas przed późniejszymi niespodziankami
Wśród projektów pudełkowych znajdziemy takie, które już w czasie projektowania zostały podzielone na etapy, a ich twórcy przewidzieli opcję adaptacji poddasza w późniejszym terminie. W takim przypadku dokumentacja jest zwykle podzielona na dwie części, a ubiegając się o pozwolenie na budowę składamy tylko pierwszą z nich, która obejmuje parter. Druga czeka wtedy na właściwy moment i naszą decyzję o rozpoczęciu kolejnego etapu prac, który obejmie także poddasze.
Warto zdecydować się na dom, który zapewni nam dużą elastyczność w planowaniu i zagospodarowaniu jego wnętrza – w tym kontekście dom z poddaszem do adaptacji jest rozwiązaniem niemal idealnym. Pozwala nam na prowadzenie inwestycji zgodnie z naszymi bieżącymi potrzebami.
Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet – na przykład znacznie maleje prawdopodobieństwo, że w czasie adaptacji poddasza będą czekać na nas niemiłe niespodzianki związane z konstrukcją parteru domu. Skoro wspomnieliśmy już o wiązarach, to ich wykorzystanie przy konstrukcji więźby dachowej nie zamyka nam drogi do późniejszej adaptacji poddasza, jednak musimy wybrać odpowiedni typ konstrukcji. Radzę w tym celu wykorzystać tak zwane wiązary attykowe, w których przewidziano miejsce (czy raczej prześwit) na przyszłe pomieszczenia poddasza.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z bardziej skomplikowanych i kosztownych elementów w domu z poddaszem czy piętrem są schody. Jeśli mają być piękne, eleganckie i pochodzić od renomowanego producenta, to mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. A jest to tylko jeden z elementów, z których możemy spokojnie zrezygnować na pierwszym etapie inwestycji, jeśli zdecydujemy się na budowę domu z poddaszem do późniejszej adaptacji.
Komu można polecić dom z poddaszem do adaptacji? Dom z poddaszem do adaptacji polecam szczególnie młodszym inwestorom, którzy na razie nie planują dzieci. Pozwoli to na optymalizację budżetu inwestycji i postawienie domu w takiej formie, w jakiej jest on potrzebny obecnym lokatorom – bez zbędnych wydatków, jednak z łatwo dostępną opcją rozbudowy o całą kondygnację. Drugim powodem są ograniczone zasoby, jakimi dysponują młodzi ludzie, którzy planują budowę swojego pierwszego domu. Gdyby chcieli od razu budować dom w jego finalnej wersji, musieliby pójść na kompromis i zdecydować się na mniejszą powierzchnię użytkową budynku. Kiedy wybór padnie na projekt z poddaszem do adaptacji, mogą budować dom w wersji parterowej, a rozbudowywać go dopiero wtedy, kiedy będzie ich na to stać, lub kiedy okaże się to konieczne.
Najpopularniejsze pomieszczenia na poddaszu to dwie lub trzy sypialnie, łazienka, toaleta i garderoba. Do tego czasem dochodzi strych, zwykle nad garażem. Wszystkie wymienione pomieszczenia zyskują na znaczeniu w przypadku liczniejszych rodzin. Bezdzietnej parze wystarczy pokój na parterze, który później można zamienić na gabinet lub pokój gościnny, a po przeprowadzeniu adaptacji strefę prywatną można w całości przenieść na poddasze.
Jaki projekt powinniśmy wybrać, jeśli planujemy późniejszą adaptację poddasza? Kiedy decydujemy się na projekt z poddaszem do adaptacji, warto wybrać dom z dachem dwuspadowym i odpowiednio wysoką ścianką kolankową. Takie rozwiązanie zapewni nam dużą powierzchnię użytkową i ułatwi ich aranżację. Warto też zadbać o właściwe doświetlenie pomieszczeń przez uwzględnienie otworów okiennych w ścianach szczytowych.
Jeśli nie jesteśmy w stanie określić naszych potrzeb, nie wiemy, jak liczna będzie nasza rodzina albo po prostu nie mamy w danym momencie dość pieniędzy na budowanie odpowiednio dużego domu, warto rozłożyć inwestycje na etapy i postawić na dom z poddaszem do adaptacji.
- Więcej o:
Domy parterowe - jedna kondygnacja, wiele zalet
Domy z poddaszem do adaptacji – komu warto je polecić?
Czy warto kupić wąską działkę?
Projekty domów na wąską działkę wybrane przez architektów
Projekty domów na wieś - nasze propozycje
Projekty domów z poddaszem do adaptacji
Najciekawsze projekty domów do 120 m2 - propozycje od architektów
Projekty domów z okładziną na elewacji