Dopasuj osprzęt do charakteru wnętrza
Łączniki i gniazda są nieodzownym elementem każdego wnętrza. Korzystamy z nich dziesiątki razy w ciągu dnia, włączając i gasząc światło lub korzystając z różnych urządzeń elektrycznych. Warto zwrócić uwagę nie tylko na realizowane przez nie funkcje, ale również ich wygląd.
Każdy, kto budował lub remontował dom czy mieszkanie doskonale wie, że z pozoru łatwe decyzje dotyczące wyboru rodzaju sprzętu do konkretnych pomieszczeń, a nawet samej kolorystyki bywają kłopotliwe. Wszelkiego rodzaju gniazda, włączniki czy elektroniczne regulatory są integralną częścią wyposażenia budynku. Na etapie projektowania inwestycji warto więc zaplanować, w których miejscach i jakie gniazdka najlepiej umieścić, aby uniknąć w przyszłości korzystania z przedłużaczy i rozgałęźników. Gdy już zaplanujemy, co i gdzie będzie się znajdować, pozostaje nam wybór osprzętu najbardziej pasującego do wnętrza, ponieważ zamontowany na ścianie łącznik czy gniazdko elektryczne to istotne detale, które uzupełniają i podkreślają styl pomieszczenia.
Komfort korzystania z włączników
Łączniki elektryczne zwykle są montowane na wysokości ok. 120 cm od podłogi. Czy dla każdego użytkownika inwestycji będzie to odpowiednia wysokość? Jeżeli budujemy nowy dom, dla którego sami decydujemy, gdzie i na jakiej wysokości zostaną osadzone puszki w ścianach, lokalizacja łączników niżej, np. ok. 80 cm od podłogi może okazać się bardziej atrakcyjna dla dzieci, które w takich warunkach wcześniej uczą się samodzielnego korzystania z oświetlenia. Łączniki osadzone tak nisko osoba dorosła włącza dłonią wyprostowanej ręki opuszczonej w dół, nie podnosząc jej wcale do góry, jak to zwykle musimy robić, korzystając w łączników zamontowanych na tradycyjnej wysokości. Chociaż w większości inwestycji lokalizacja łączników jest standardowa, warto przeanalizować ten temat przed realizacją. Ciekawym rozwiązaniem są włączniki wyposażone w czujnik ruchu. Włączają one oświetlenie w pomieszczeniu po wykryciu ruchu w strefie zasięgu czujnika oraz samoczynnie wyłączają światło po upływie nastawionego czasu.
Gniazdka w kuchni, łazience i sypialni
W kuchni osprzęt wymaga odrębnych obwodów dla urządzeń montowanych na stałe typu: lodówka, zmywarka lub piekarnik elektryczny. Gniazda dla nich umieszczone muszą być w bezpiecznym miejscu i z łatwym dostępem. Oprócz tego potrzeba co najmniej pięciu gniazd elektrycznych na tzw. małe AGD nad blatami oraz gniazda dla okapu kuchennego. W łazience montuje się gniazdka na wysokości 120 cm i w jak największej odległości od wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki. W wilgotnych pomieszczeniach dobrym pomysłem jest montaż gniazdek hermetycznych z oznaczeniem IP44.
W sypialni czy salonie powinno być zainstalowanych tyle gniazdek, aby nie trzeba było używać przedłużaczy. Instaluje się je na wysokości około 25 cm nad przypodłogową listwą wykańczającą. Częste korzystanie ze smartfonów zainicjowało powstanie ładowarek USB, montowanych jak gniazdko elektryczne w ścianie. Do lokalizacji tego typu osprzętu należy podejść praktycznie – na przykład przy łóżku w sypialni, oprócz łącznika do włączania dodatkowego oświetlenia np. do czytania i gniazdka elektrycznego, regulator oświetlenia czy ładowarka USB do telefonu będą jak znalazł.
Biel i czerń
Większość gniazd i włączników dostępna jest w kolorze białym. Nic dziwnego – ta uniwersalna barwa doskonale pasuje do każdego koloru ściany i wystroju wnętrza. Białe elementy łatwo wtopią się w białe powierzchnie, które od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością. Możemy także bez obawy sięgnąć po nie w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na ściany w innych barwach – białe elementy z pewnością nie zaburzą estetyki pomieszczenia, choć będą na nich lepiej widoczne. Równie uniwersalnym kolorem osprzętu jest czerń, ale pamiętajmy, że w pomieszczeniach utrzymanych w jasnej tonacji będzie zdecydowanie bardziej widoczna od bieli.
Nie dla wszystkich jest to wadą – jeśli stawiamy na kontrasty, takie połączenie okaże się całkiem udane. Czerń jest przede wszystkim nieodzownym elementem stylu loftowego czy industrialnego, bardzo dobrze komponuje się z szarymi odcieniami ścian i podłóg, a także ścianami z cegły. Czarne gniazdka i łączniki sprawdzą się też w bardzo popularnym stylu skandynawskim, uzupełniając niejako bazowe białe wnętrza. Jeśli chodzi natomiast o styl klasyczny lub glamour, to czerń znakomicie wypadnie w sąsiedztwie złotych i srebrnych dodatków, nadając im łagodniejszy i klasyczny charakter.
Przyciski i gniazda delikatnie podświetlane diodami LED (wbudowanymi w obudowę) bez problemu można zlokalizować, gdy w pomieszczeniu jest ciemno. Diody występują w różnych kolorach. W niektórych modelach działają cały czas, w innych tylko wtedy, gdy światło jest zgaszone.
W wersji metalicznej i w kolorach
Wiele modeli łączników i gniazd produkuje się w kolorach imitujących wygląd metalu – zwykle są one utrzymanie w odcieniach określanych jako srebrny, szary czy grafitowy. Tego typu elementy także prezentują się dość uniwersalnie, choć tak jak czerń, na tle jasnych ścian są dobrze widoczne. Z pewnością doskonale zaprezentują się we wnętrzach, w których pojawiają się szare akcenty, a także w pomieszczeniach w stylu industrialnym, w których będą nawiązywały do wyglądu metalowych elementów wyposażenia czy naturalnego betonu.
Osobom gustującym w wyrazistych i nasyconych barwach może być trudniej znaleźć modele w żywych kolorach. Na szczęście do niektórych łączników i kontaktów mamy możliwość dopasowania odpowiednich ramek, a te występują już w bogatej palecie barw i wzorów. Oczywiście można dobrać je pod kolor włącznika albo gniazda – wtedy uzyskamy spójny komplet. Jeśli jednak zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza dynamicznego odcienia, wtedy biały lub czarny element skomponujmy z czerwoną, zieloną, żółtą czy fioletową ramką – pamiętajmy też, że w razie potrzeby będziemy mogli wymienić ją na inną.
Jak beton, drewno i szkło
Osprzęt elektroinstalacyjny ma przede wszystkim ułatwiać nam funkcjonowanie na co dzień, stąd większość gniazdek i włączników podtynkowych są częścią systemów ramkowych, które dają możliwość montażu wielu mechanizmów w ramce wielokrotnej. Dzięki temu łatwiej jest zainstalować na przykład większą ilość gniazd pojedynczych lub podwójnych oraz istnieje możliwość ciekawego połączenia koloru mechanizmów z kolorystyką i materiałem, z którego jest wykonana ramka. Ramki ze szkła czy z efektem szkła, z drewna lub betonu można swobodnie łączyć z wybranym kolorem włączników i gniazd, dobranym do pozostałych elementów wnętrza – koloru ścian, podłóg i mebli. Zamontowane w widocznych miejscach np. łączniki podkreślają klimat naszego domu i pomagają tworzyć ciekawe stylizacje.
W kolorze luksusu
Luksusowe skojarzenia ze złotem zestawione z lubianym stylem industrialnym lub skandynawskim dają świetne, czasem zaskakujące efekty. Dlatego coraz chętniej sięgamy też po osprzęt elektryczny w kolorze złotym. Złote gniazdka czy włączniki w subtelny sposób wpasowują się w nowoczesne pomieszczenia. Nie przytłaczają, a równocześnie nadają wnętrzom elegancki charakter. Aranżacje z wykorzystaniem osprzętu w kolorze złota doskonale uzupełniają inne akcesoria w tym odcieniu - dobrze komponują się z klamkami, gałkami szuflad lub karniszami. Dzięki temu wnętrze nabiera przemyślanego, konsekwentnego charakteru. Złoto nie jest wcale wyborem dla odważnych. To kolor, który zaskakująco dobrze i łatwo adaptuje się do różnych stylów. Warunkiem powodzenia „złotej aranżacji” jest jednak wykorzystanie tego koloru w sposób powściągliwy. Złote kontakty i gniazdka to doskonałe elementy dekoracyjne sprzyjające osiągnięciu właśnie takiego stylu.
Skomentuj:
Dopasuj osprzęt do charakteru wnętrza