Dursban - jak stosować preparat na pędraki?
Chyba nie ma ogrodnika który nie miał by w sowim doświadczeniu problemów z żarłocznymi gąsiennicami i pędrakami owadów niszczącymi korzenie czy liście roślin. Na rynku jest skuteczny środek, który jest w stanie je powstrzymać. Podpowiadamy jak i kiedy stosować Dursban 480 EC.
Dursban - kiedy stosować
Preparat Dursban 480 EC jest środkiem o szerokim zastosowaniu owadobójczym działającym kontaktowo, żołądkowo i gazowo. Przeznaczony jest do zwalczania szkodników ssących (np. mszyc) oraz gryzących (np. gąsienic, chrząszczy) i nicieni. Został stworzony dla profesjonalistów posiadających duże gospodarstwa produkcyjne a nie dla właścicieli ogródków przydomowych. Od lat jednak zyskuje popularność wśród ogrodników amatorów jako najskuteczniejszy środek w walce z pędrakami czyli żarłocznymi larwami chrząszczy, które zagrzebane w ziemi pałaszują korzenie roślin doprowadzając do ich zamierania. Na trawniku jest skuteczny w walce z larwami turkucia podjadka. Stosując go w ogrodzie przydomowym trzeba pamiętać o jego wysokiej toksyczności (szkodliwe opary) i zachować bezwzględnie sugerowaną przez producenta dawkę i wszelkie środki ostrożności. Zanim zdecydujemy się na jego kupno przemyślmy inne bardziej bezpieczne środki do zwalczania pędraków np. P-Drakol.
Dursban ile ml na litr? Jak rozcieńczyć?
Roztwór skuteczny w walce z pędrakami to 1 litr preparatu na 320 litrów wody. Taka ilość substancji wystarczy na oprysk 200 m kw ogrodu. Jeśli chcemy zadziałać punktowo to wystarczy przygotować potrzebną ilość preparatu według proporcji 3 ml na 1 litr wody.
Dursban - jak stosować?
Na ulotce preparatu dostaniemy szczegółową informację odnośnie stosowania preparatu w walce z pędrakami:
- Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 5,0 l/ha.
- Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
- Odstęp pomiędzy zabiegami: co najmniej 2 miesiące.
- Termin stosowania środka: Zależny od zaobserwowanej głębokości bytowania oraz aktywności pędraków, zazwyczaj:
− pierwszy rok po rójce chrabąszczy, I-II stadium pędraka – zabieg: lipiec-sierpień,
− drugi rok po rójce, II-III stadium pędraka – pierwszy zabieg: II połowa kwietnia – I połowa czerwca, drugi zabieg: lipiec-sierpień,
− trzeci rok po rójce, III stadium pędraka – zabieg: II połowa kwietnia – I połowa czerwca
Preparat jest bardzo żrący dlatego podczas stosowania roztworów z niego należy założyć gumowe rękawice ochronne, zabezpieczyć twarz maską i oczy okularami. Na nogi założyć kalosze, a resztę ciała zabezpieczyć nieprzemakalnym okryciem.
Dursban - jak długo działa?
Na roślinie środek działa powierzchniowo i wgłębnie. Przez szerokie spektrum działania na szkodniki Dursban długo działa od momentu zastosowania i potrafi również skutecznie eliminować jaja oraz dorosłe formy chrząszczy przez cały ich cykl życiowy. Doglebowa aplikacja oprysku sprawia, że preparat dłużej zabezpiecza uprawy przed szkodnikami. Trzeba jednak wiedzieć, że preparat jest szkodliwy dla pszczół i innych zapylaczy i jeśli chcemy mieć ogród bezpieczny dla owadów nie można stosować Dursbanu.
Dursban - cena
Pojemnik środka o pojemności 1 litra to koszt ok 65 zł. Taka ilość do użytku przydomowego powinna nam starczyć na długie lata.
Dursban - dawkowanie
Dursban 480 EC na pędraki stosuje się w punktowej injekcji doglebowej używając lancy doglebowej. Dla jednej rośliny wystarczy 0,2 roztworu podanego na głębokość 20-30 cm z trzech stron, w bezpośredniej bliskości sadzonek (do 10 cm). By pozbyć się pędraków na trawniku można użyć roztworu 50 ml na 10 l - to powinno wystarczyć na 100 m kw trawnika.
Skomentuj:
Dursban - jak stosować preparat na pędraki?