Fotel gamingowy - jaki powinien być?
Fotele gamingowe oferują dużo lepszy standard i wygodę niż klasyczne fotele ergonomiczne.
Dlaczego potrzebujesz fotela gamingowego?
Każde wygodne krzesło komputerowe nadaje się do grania. Ale istnieje duża różnica między fotelem do gier a zwykłym modele biurowym. Fotel gamingowy został opracowany w latach 90. do gier symulacyjnych jazdy. Utrzymuje twoje ciało statycznie podczas ostrych zakrętów, co jest ważne przy manewrowaniu w wyścigach.
Dla osoby, której praca lub ulubiony sposób spędzania wolnego czasu wiąże się ze spędzaniem wielu godzin przy komputerze, lub innych urządzeniach multimedialnych, bardzo ważne jest utrzymanie zdrowych pleców. To właśnie kręgosłup i barki cierpią przede wszystkim z powodu wielogodzinnego siedzenia przy komputerze - zwłaszcza jeśli występuje statyczne lub dynamiczne obciążenie, wynikające z używania kontrolerów multimedialnych: klawiatury, myszki czy joysticka. Dlatego zapaleni gracze zdecydowanie muszą dbać o swoje zdrowie.
Charakterystyczne cechy fotela gamingowego
Wszystkie elementy projektu fotela gamingowego zostały zaprojektowane w oparciu o anatomię człowieka i specyficzne obciążenia, które spadają na kręgosłup, ramiona, szyję, ramiona i dolną część pleców. Jest to:
- Stabilna 5-osiowa podstawa z niezawodnymi pełnoobrotowymi kołami. Fotel gamingowy jest dość mocny, co wpływa na gęstość i wagę materiałów, dlatego powinien swobodnie toczyć się po podłodze, nie powodując dodatkowego obciążenia swoim ruchem.
- Fotel gamingowy nie powinien mieć podnóżków. Ich przydatność jest niewielka - będą przeszkadzać jedynie we wstawaniu.
- Pneumatyczny regulowany podnośnik do kontroli wysokości krzesła. Lepiej, żeby był metalowy i składany.
- Podłokietniki. Pozwalają graczowi zmieniać pozycję na krześle, unosząc się wysiłkiem ramion i barków, bez gwałtownych szarpnięć. Dodatkowo odciążają kręgosłup, utrzymując przedramiona zawodnika i rozluźniając je.
- Powinien być wypukły, aby prawidłowo wycentrować podstawę kręgosłupa w stosunku do całego ciała. Pożądane jest, aby siedzenie mogło odchylać się do tyłu. Wówczas ciężar ciała gracza przesunie się i rozłoży wzdłuż oparcia krzesła, a nie będzie wywierał nacisku na podstawę kręgosłupa. Dobrym dodatkiem są kanały wentylacyjne.
- Oparcie z zagłówkiem. Powinny być wypukłe, z listwami kontrolnymi wzdłuż krawędzi. Pozwala to na zachowanie naturalnej pozycji kręgosłupa, jednocześnie odciążając go. Plecy mogą być również wentylowane.
Co wpływa na komfort użytkowania?
Fotel gamingowy ten posiada kilka cech, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Mechanizm – to od niego zależy, jak wygodnie będzie ci się siedziało na krześle. Najczęściej stosowane modele to:
- Top Gun. Najprostszy i najczęściej stosowany mechanizm. Instalowany w krzesłach tańszych. Dzięki niemu z łatwością dostosujesz wysokość krzesła, a także wyregulujesz siodełko.
- Multiblok. Najlepsza opcja dla fotela gamingowego z wieloma ustawieniami. Możesz regulować wysokość, oparcie, głębokość siedziska.
- Głęboki. Odpowiedni dla osób, które często bujają się na krześle. Mechanizm jest wytrzymały, więc posłuży przez wiele lat.
- Ergonomia - odgrywa znaczącą rolę przy wyborze fotela. Fotel gamingowy powinien być wygodny. Plecy nie powinny się męczyć. Ergonomiczny model powinien mieć:
- Anatomiczny tył, który wspiera plecy nie w jednym punkcie, ale w kilku naraz.
- Regulowane podłokietniki. W fotelu gamingowym można je regulować pod kątem nachylenia i wysokości, dzięki czemu można wygodnie oprzeć na nich dłonie. Pożądane jest, aby podłokietniki znajdowały się na wysokości stołu - minimalizuje to obciążenie mięśni obręczy barkowej.
- Wsparcie odcinka lędźwiowego i szyjnego. Zazwyczaj ergonomiczny fotel jest wyposażone w poduszki w dwóch strefach, aby odciążyć szyję i dolną część pleców.
- Konieczne jest dopasowanie oparcia w różnych płaszczyznach. Niektóre modele można całkowicie rozłożyć, co pozwala graczowi oderwać się od gry i położyć prawie poziomo.
Kolejnym czynnikiem jest głębokość siedziska. Jest dobierana w zależności od rozmiaru uda. Jeśli siedzisko jest zbyt duże, będzie ci niewygodnie. Zbyt krótkie powodować będzie ucisk żył.
Dobry fotel gamingowy - jaki materiał wybrać?
Tkanina i akryl to popularne materiały oddychające. Najpopularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych fotelach gamingowych jest siatka akrylowa, która pochłania wilgoć i zapewnia doskonałą wentylację. Nieco rzadziej stosuje się mikrofibrę i poliester. Oba materiały są trwałe i odporne na zużycie.
Tapicerka z tkaniny jest wygodna, a w upale ciało nie będzie się do niej przyklejać. Innym popularnym materiałem jest ekoskóra. Miękka, trwała, przyjemna w dotyku. W trakcie użytkowania prawie się nie rozciąga i nie odkształca. Jako wypełniacz stosuje się gumę piankową lub piankę poliuretanową. W niektórych modelach zastępuje się je syntetycznym winterizerem lub holofiberem.
Fotel dla gracza - podstawa, koła, kolor
Krzyż dobrego fotela jest szeroki, wykonany z gęstego tworzywa sztucznego, które może wytrzymać znaczne obciążenie. Koła pokryte są gumą, która pomoże chronić podłogę przed zarysowaniami. Radzimy unikać powłoki silikonowej - przykleja się do niej kurz i drobne zanieczyszczenia. Kolor wybieramy według własnego gustu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?
Ważnym kryterium wyboru jest przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo dla zdrowia. Fotel nie powinien wydzielać szkodliwych substancji i powodować alergii u właścicieli. Przyjemny wygląd, różnorodność faktur, kolorów to także ważne kryterium wyboru krzesła komputerowego. Wygoda i komfort zależy od oddychalności, higroskopijności produktu, temperatury i miękkości powierzchni. Wytrzymałe i odporne na zużycie materiały będą kosztować więcej, ale jednocześnie fotel posłuży ci przez wiele lat.
Masz już dobry fotel gamingowy - co jeszcze przyda się w aranżacji wnętrza dla gracza?
- Jak urządzić pokój gamingowy w domowym zaciszu? Pokój gracza
- Witryny podświetlane - meble i oświetlenie LED
- Okładzina korkowa - korek na ścianę
- Regał metalowy - nie tylko w domowej spiżarni i garażu
- Kolor grafitowy we wnętrzach: jaki to kolor i do czego pasuje?
- Panel winylowy na ścianę. Montaż paneli winylowych
Skomentuj:
Fotel gamingowy - jaki powinien być?