Grillowanie w chińskim stylu według Lee Kum Kee - czy grill może być zdrowy i jak temu zaradzić?
Sezon grillowy trwa w pełni. Dym i zapach grillowanych potraw unoszący się po sąsiedzkich podwórkach skutecznie sprawiają, że mamy ochotę spędzić popołudnie wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi i przy gwarnych rozmowach lub muzyce wyczarować cuda na ruszcie. Ale czy grillowane potrawy są zdrowe? Co można ewentualnie zrobić, by z reguły tłuste mięsa stanowiły zdrowszą alternatywę w naszej diecie? Możliwości jest naprawdę sporo i nie musimy ograniczać się wyłącznie do popularnych kiełbasek, czy ciężkich mięs.
Potrawy serwowane na grillu mogą być naprawdę smaczne, a dodatkowo bogate w składniki odżywcze i witaminy. Kluczem jest właściwy wybór i przygotowanie składników, które trafią na ruszt.
O czym pamiętać wybierając produkty na zdrowego grilla?
- Podstawą grilla, jak utarło się w tradycji, są różnego rodzaju mięsa. Dokonując wyboru warto pamiętać o tym, że dobrze wybrane mięso może być zdrowe! Do najtrafniejszych wyborów zaliczyć możemy chude rodzaje mięs, jak drób czy cielęcina, ale także ryby, które będą nie tylko świetnym źródłem białka, ale również kwasów tłuszczowych.
- Natura na grillu w postaci świeżych, sezonowych warzyw idealnie dopełni mięsne kompozycje, jednocześnie dbając o dostarczenie dużej ilości witamin.
- Owoce także mogą być nie lada zaskoczeniem dla naszych kubków smakowych. Grillowany arbuz czy banan z kostką gorzkiej czekolady wprowadzą nas w niespotkane dotąd doznania smakowe.
Kuchnia chińska na grillu?
Pewnie niejednemu z nas przez myśl przeszło zapytanie, jak wygląda grill w Chinach? Czy sposób przygotowywania potraw jest podobny do naszego, rodzimego? Czy chińczycy jedzą inaczej?
Chińska dieta uważana jest za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Przywraca ona harmonię całego organizmu poprzez zachowanie równowagi Yang i Ying. Yang to produkty gorące: baranina, papryka, cebula, wędzone ryby, masło, orzechy, czosnek, pieprz, curry, chilli. Ying to produkty zimne: lody, ogórki, sałata, pomidory, tofu, miód, odtłuszczony nabiał, gruszki, jabłka, banany, arbuz oraz grzyby. Ważne, by zachować właściwe proporcje między Yang i Ying.
Wybierając produkty na grilla, należy pamiętać, by wybierać na niego produkty gorące, natomiast zimne spożyć jako deser lub dodatek do grillowanych potraw.
Kluczem są oryginalne przyprawy, które każdy, nawet najprostszy produkt spożywczy zamienią w coś niepowtarzalnego, wyjątkowego i smacznego.
Jakich przypraw używa się w chińskiej grillowej kuchni?
- sosy sojowe naturalnie warzone z niemodyfikowanej genetycznie soi, nadające potrawom smak umami - jasne są stosowane jako przyprawy, marynaty, dipy, a także dodawane do potraw smażonych na patelni lub do innych sosów; sosy sojowe ciemne są idealne do duszonych mięs, zapiekanek, dań z makaronu, gdyż nadają tym potrawom głęboki kolor i gęstą konsystencję; słodki sos sojowy jest świetną przyprawą do ryżu, pierożków czy gotowanych ziemniaków.
- sosy ostrygowe Lee Kum Kee nadają potrawom smak umami o mięsnej nucie, są dość uniwersalne i znajdą zastosowanie w każdej kuchni, jednak najczęściej spotykanymi potrawami z ich dodatkiem są: wołowina z brokułami, kurczak chow mein i specjalny smażony ryż. Sosy ostrygowe charakteryzują się pikantnym smakiem. Jest to sekretny składnik chińskich szefów kuchni, idealnie nadaje się do marynowania mięs.
- dostępne są także gotowe sosy z koncentratem składników, które służą do przygotowania potraw od podstaw. I tak na przykład: Pasta z Chili i Czosnku, Sos Słodko-Kwaśny czy Sos z Czarnej Fasoli z Czosnkiem sprawdzą się jako dodatek do mięs i owoców morza. Sos Teriyaki sprawdzi się idealnie do marynowania i smarowania mięsa do szaszłyków, Sos Śliwkowy znajdzie zastosowanie jako dip do pieczonej kaczki i przekąsek, ale także jako glazura do pieczeni lub sos do potraw smażonych oraz dressing do sałatek czy składnik deserów. Miodowo-słodki Sos Char Siu stanowi doskonałą marynatę do wieprzowiny z grilla, a Sos Hoisin stosowany jest jako dressing do chrupiącej, aromatycznej kaczki.
Szeroki wachlarz dostępnych sosów Lee Kum Kee do potraw chińskich z pewnością pozwoli urozmaicić rodzinnego grilla i zaprezentować wśród bliskich nowe smaki. Grillowany kurczak, kalmary, cukinia, łosoś czy grillowane jabłka, odpowiednio wcześniej zamarynowane w jednym z sosów, z pewnością dostarczą nowych, niezapomnianych doznań smakowych.
Sprawdź wiele smacznych przepisów na grilla i nie tylko na oficjalnej stronie Lee Kum Kee.
Skomentuj:
Grillowanie w chińskim stylu według Lee Kum Kee - czy grill może być zdrowy i jak temu zaradzić?