Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

Red.
Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć? - OZE Biomar

Czym wyróżnia się hybrydowa fotowoltaika i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna

Alternatywą dla instalacji fotowoltaicznych on-grid jest hybrydowa instalacja fotowoltaiczna. W przeciwieństwie do większości tradycyjnych instalacji on-grid, hybrydowa instalacja nie jest całkowicie uzależniona od lokalnej sieci energetycznej. Choć może być połączona z siecią, to posiada także magazyny energii, co daje większą niezależność w przypadku awarii sieci przesyłowej. W ten sposób, nawet gdy nie ma dostępu do zewnętrznego źródła prądu, hybrydowa instalacja fotowoltaiczna może nadal zapewniać energię elektryczną. Dodatkowo, dzięki możliwości magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii słonecznej, hybrydowe instalacje fotowoltaiczne umożliwiają bardziej efektywne zarządzanie energią i minimalizują straty. W porównaniu z tradycyjnymi instalacjami on-grid, hybrydowe systemy fotowoltaiczne mogą być nieco droższe ze względu na dodatkowy koszt magazynów energii, jednak zapewniają większą niezależność i elastyczność w zarządzaniu energią. 
 

Alternatywa dla on-grid – hybrydowa instalacja fotowoltaiczna - OZE Biomar

Alternatywa dla on-grid

Hybrydowy system fotowoltaiczny połączenie korzyści instalacji zasilanej z sieci i niezależnej od niej. Oznacza to, że działa zarówno z siecią, jak i z domowym magazynem energii. W przeciwieństwie do autonomicznych systemów off-grid, które są całkowicie odcięte od sieci, baterie do gromadzenia energii nie muszą być bardzo pojemne. Służą one jedynie do zapewnienia prądu w przypadku niedostatecznej produkcji energii podczas złej pogody lub przerw w dostawie. Dodatkowo, po wykorzystaniu energii zgromadzonej w magazynie, możliwe jest pobieranie energii z sieci.

Hybrydowe instalacje wykorzystują inny rodzaj falownika, dlatego warto zdecydować się na niego już na etapie inwestycji. Hybrydowy falownik nie tylko konwertuje prąd stały na prąd zmienny i przesyła nadwyżki do sieci, ale także zarządza magazynem energii. Zawiera on zaawansowaną automatykę, która dostosowuje plan zużycia energii do potrzeb mieszkańców domu. Dzięki temu, falownik hybrydowego systemu fotowoltaicznego może utrzymywać akumulatory naładowane w przypadku awarii prądu lub pobierać energię w przypadku niskiego nasłonecznienia, aby uniknąć zakupu energii od dostawcy. Nowoczesne urządzenia są w pełni sterowane, co pozwala na dostosowanie trybu pracy do indywidualnych preferencji.

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna - OZE Biomar
  1. Panele fotowoltaiczne
  2. Optymalizatory mocy
  3. Przewody DC
  4. Magazyn energii
  5. Falownik
  6. Odbiory
  7. Licznik energii
  8. Sieć
  9. Aplikacja do monitoringu

Instalacje hybrydowe fotowoltaiczne (PV) mają wiele zalet, które sprawiają, że są atrakcyjne dla wielu osób i gospodarstw domowych. Oto kilka głównych zalet:

Magazyny energii Solax od OZE Biomar - OZE Biomar

Instalacje hybrydowe fotowoltaiczne mają jeszcze jedną ważną zaletę, zwłaszcza w kontekście zmian przepisów dotyczących rozliczania za zużytą i wyprodukowaną energię elektryczną. W miarę zbliżania się końca systemu opustów, a także w związku z zapowiedzianymi zmianami w przepisach dotyczących rozliczania energii, istotne staje się zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej.

Planowane zastąpienie net-meteringu klasycznym rozliczeniem za prąd oznacza, że prosument będzie mógł sprzedać nadwyżki energii po cenie hurtowej, natomiast w przypadku niedoboru energii będzie zmuszony kupować ją po rynkowej stawce. To zmiana, która może zniechęcić inwestorów do montażu przeskalowanych instalacji PV, ponieważ będą one mniej opłacalne.

Jednakże instalacje hybrydowe oferują rozwiązanie tego problemu poprzez zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. W takich systemach wyprodukowany prąd nie jest oddawany dystrybutorowi, lecz wykorzystywany lokalnie. Dzięki magazynom energii oraz różnym urządzeniom zwiększającym komfort życia, takim jak klimatyzacja, zmywarka, czy pompa ciepła, możliwe jest w pełni wykorzystanie energii ze słońca, nawet w momencie jej nadprodukcji.

Dodatkowo, nowe formy programów wsparcia, takie jak kolejna edycja programu "Mój Prąd" opierającego się na rozwiązaniach zwiększających autokonsumpcję, mogą dodatkowo zachęcać do inwestycji w hybrydowe instalacje fotowoltaiczne.

Pomimo wyższych kosztów początkowych, instalacje hybrydowe mogą się okazać opłacalną inwestycją w dłuższej perspektywie czasowej. Warto rozważyć takie rozwiązanie już teraz, aby uniezależnić się od zmian w przepisach oraz ceny prądu, oraz aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?
Jak monitorować pracę systemu fotowoltaicznego i w jaki sposób analizować wyniki?
Trendy fotowoltaiczne na 2024 rok

Skomentuj:

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej