Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Hybrydowe systemy grzewcze Buderus – komfort cieplny z wykorzystaniem gazu i odnawialnych źródeł energii

Artykuł sponsorowany
Hybrydowe systemy grzewcze Buderus - Buderus

W dobie rosnących cen energii i troski o środowisko, innowacyjne rozwiązania grzewcze zyskują coraz większe zainteresowanie.

Przykładem są hybrydowe systemy grzewcze Buderus, łączące kocioł kondensacyjny z pompą ciepła. Na czym polega zaleta takiego rozwiązania?

Pompy ciepła są niezawodne, trwałe i przy odpowiednim miksie energetycznym są w stanie zapewnić wolną od CO2 energię cieplną do ogrzewania i podgrzewania wody.  Aby jednak działały efektywnie, powinny generować jedynie niskie temperatury zasilania. Skutecznym rozwiązaniem dla wielu istniejących budynków jest połączenie z dodatkowym źródłem ciepła w postaci hybrydowego systemu grzewczego.  

System hybrydowy czy biwalentny?

Biwalentny system grzewczy to system z dwoma różnymi źródłami ciepła. Mogą to być niezależne urządzenia różnych typów np. kocioł i pompa ciepła od różnych producentów, które mogły być instalowane nie w tym samym czasie.  

Układ, w którym urządzenia są zainstalowane niezależnie, ale współpracują ze sobą w celu wytworzenia ciepła, nazywa się to systemem biwalentnym.  

Hybrydowe systemy pomp ciepła łączą w sobie zalety kilku technologii grzewczych. Na przykład hybrydowy system ogrzewania gazowego z pompą ciepła można wykorzystać dla lepszej efektywności całego systemu. Ponadto takie rozwiązane redukuje emisję zanieczyszczeń oraz koszty ogrzewania w większym stopniu, niż byłoby to możliwe przy użyciu pojedynczej konwencjonalnej technologii.

Zaletą systemów hybrydowych Buderus jest to, że wszystkie komponenty pochodzą od jednego producenta.

Systemy hybrydowe Buderus inteligentnie wykorzystują źródło ciepła, które w danym momencie jest najtańsze. Kiedy temperatura na zewnątrz jest umiarkowana, pompa ciepła (np. powietrze-woda) pracuje efektywnie i pokrywa zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. W chłodniejsze dni, gdy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta, kocioł kondensacyjny włącza się automatycznie, wspierając pompę ciepła lub przejmując całkowicie ogrzewanie.

W regulatorze HMC 310 pompy ciepła użytkownik wprowadza stosunek ceny gazu do cen energii elektrycznej, co jest dla systemu jednym z parametrów wyboru, które źródło ciepła powinno pracować w danym momencie.

W zależności od rodzaju technologii dodatkowej, systemy hybrydowe można podzielić na różne grupy. Bardzo częstym wariantem jest połączenie pompy ciepła z gazowym kotłem kondensacyjnym. Istnieją również układy hybrydowe z olejowymi kotłami kondensacyjnymi lub instalacjami fotowoltaicznymi.

Hybrydowe systemy grzewcze Buderus - Buderus

Połącz pompę ciepła z ogrzewaniem gazowym

Pompa ciepła w starym budownictwie może działać wystarczająco efektywnie i zapewniać wystarczającą ilość ciepła do ogrzewania, ale może się też zdarzyć, że sama pompa ciepła  osiąga swoje granice, szczególnie w nieremontowanych i słabo izolowanych istniejących budynkach.

Kontrolując punkt biwalencji, w którym przewaga przesuwa się z jednej technologii na drugą, oba systemy mogą być obsługiwane z maksymalną wydajnością w zależności od wymagań oraz od cen nośników energii (system kalkuluje najbardziej opłacalną pracę).

Ogrzewanie gazowe uruchamia się wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada do takiego stopnia, że sama pompa ciepła nie byłaby wystarczająco wydajna. Kocioł dodatkowy ma za zadanie równoważyć szczyty zapotrzebowania i efektywnie generować wysokie temperatury zasilania. Oprócz kotłów gazowych, w takich kombinacjach z pompami ciepła, możliwe są również olejowe kotły kondensacyjne, kotły na biomasę i kominki wodne.  

System hybrydowy pompy ciepła z kotłem gazowym kondensacyjnym

Energooszczędne systemy hybrydowe Buderus to pierwszy krok w kierunku domu neutralnego pod względem emisji CO2.

System składa się z pompy ciepła powietrze-woda (Logatherm WLW196i AR B lub WLW166i AR B) oraz kotła kondensacyjnego (Logamax plus GB192i.2, GB182i.2, GB172i.2, GB122i.2). Zalety takiego rozwiązania:

Przykłady systemów hybrydowych Buderus:

Buderus oferuje różnorodne konfiguracje systemów hybrydowych, dopasowane do indywidualnych potrzeb i charakterystyki budynku. Oto kilka przykładów:

Zalety takiego rozwiązania:

Systemy hybrydowe Buderus to inteligentna inwestycja w komfort cieplny, przynosząca oszczędności i ochronę środowiska. To przyszłość ogrzewania, dostępna już dziś.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Hybrydowe systemy grzewcze Buderus – komfort cieplny z wykorzystaniem gazu i odnawialnych źródeł energii
Doskonały pomysł na pokrycie – blachodachówka TIGRA
Obsługa wózka widłowego – jak się tego nauczyć krok po kroku?

Skomentuj:

Hybrydowe systemy grzewcze Buderus – komfort cieplny z wykorzystaniem gazu i odnawialnych źródeł energii

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej