Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej biedronki

Katarzyna Jodłowska
Biedronki azjatyckie - Fot. Marek Kozłowski

W naszym kraju żyją aż 74 gatunki biedronek, mają dwie, pięć lub siedem kropek. 14 lat temu do naszych rodzimych biedronek dołączyły niebezpieczne biedronki azjatyckie, których populacja wciąż się powiększa. Jak je rozpoznać?

Biedronka azjatycka a zwykła

Harmonia axyridis pochodzą z Dalekiego wschodu i podejrzewa się, że są one potomkami biedronek używanych do walki z mszycami, które uciekły ze szklarni i sadów. Rywalizują z naszymi biedronkami, ale jako że są bardziej agresywne najczęściej wygrywają. Różnią się wyglądem od naszej rodzimej siedmiokropki - ma inny kolor pokrywy i inną ilość kropek. Biedronka azjatycka jest najczęściej  żółta lub pomarańczowa w czarne kropki (potrafi zmieniać ilość kropek na pancerzu). Biedronki azjatyckie mają też w zwyczaju przenikania do mieszkań w dużych ilościach i częściej niż polskie biedronki gryzą ludzi wywołując przy tym alergię na skórze.

Biedronka azjatycka - larwa

Biedronka azjatycka nazywana arlekinem jest uznana za gatunek inwazyjny. Jej larwy są łatwe do rozpoznania bo maja charakterystyczne pomarańczowe pasy na bokach odwłoka i 4 brodawki grzbietowe.  Larwy są bardzo żarłoczne i szybko się rozmnażają. Ich głównym pożywieniem są mszyce - w ciągu 10 dniu rozwoju zjadają od 90 do 370 mszyc. Problem się pojawia, gdy zabraknie mszyc wówczas zjadają co mają pod ręką czyli inne owady, ale także jaja i larwy polskich biedronek.

Jak pomóc biedronkom przezimować?

Larwa biedronki azjatyckiej - Fot. Pixabay/Francok35

Biedronka azjatycka - ugryzienie

Biedronki zimują w ramach okiennych w grupach od kilkudziesięciu do kilkuset - jesienią szykują się do hibernacji. Czasem przedostają się do domu przez otwarte okna i tam dochodzi do ugryzienia. Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i wywołują świąd. Winowajca jest żółta hemolimfa wyrzucana przez biedronki w stanie zagrożenia lub uszkodzenia ich ciała. I to właśnie na nią 10 % populacji reaguje silnym odczynem alergicznym, który może wywołać  :

Biedronka azjatycka u psa

Biedronki azjatyckie mogą gryźć ludzi i zwierzęta w tym psy. Jeżeli na głowie czy kufie psa pojawi się obrzęk anafilaktyczny to zapewne mamy do czynienia z ugryzieniem przez owada. Takie ugryzienie może być niebezpieczne dla zdrowia naszego pupila ponieważ może dojść do opuchnięcia języka a w konsekwencji uduszenia. Trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza, który wykona zastrzyk sterydowy by zahamować obrzęk. Kolejnym etapem leczenia będzie podawanie wapna, najpierw dożylnie a potem doustnie. Jeśli dojdzie do zapalenia spojówek to skuteczne będą krople sterydowe, i zakraplanie oczu wywarem ze świetlika lub rumianku.

Biedronka azjatycka - jak się pozbyć?

Ponieważ biedronki azjatyckie często szukają w blokowiskach przypominających im naturalne środowisko noclegu wystarczy zaraz po dostrzeżeniu koloni na naszych balkonach czy oknach użyć odkurzacza i wciągnąć wszystkie owady. Ponieważ biedronki wabią się zapachem - nie powinny się już gromadzić w tym samym miejscu. Należy jednak pamiętać by natychmiast worek z biedronkami wynieść z domu ponieważ biedronki mogą się z niego szybko uwolnić  i katastrofa gotowa.

Biedronki w Polsce. Pożyteczne owady

Biedronka azjatycka - zwalczanie

Jeśli nie chcemy biedronek w naszych domach, to stwórzmy im warunki do życia w mieście. Skoro budujemy hotele dla owadów z myślą o owadach zapylających, możemy również wieszać specjalne domki dla biedronek na wzór domków dla motyli. Kiedyś owady mogły chować się na strychach, pod belkami dachowymi, w szparach. Dziś nasze poddasza są wysprzątane i zamknięte. Za prawdziwą plagę uważa on nie biedronki, ale grabienie liści w miastach. Według niego, pozostawione w parkach byłyby owadzim odpowiednikiem noclegowni. Dlatego musimy stworzyć owadom siedliska w parkach, w starych próchniejących drzewach, w szyszkach i liściach. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Padalec a zaskroniec — co różni te dwa gatunki?
Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?
Klecanka rdzaworożna podobna do osy

Skomentuj:

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej biedronki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej