Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biedronki w Polsce. Pożyteczne owady

Marek Kozłowski, Katarzyna Jodłowska

Biedronki to chyba najbardziej lubiane owady. Potocznie nazywane bożymi krówkami są lubiane nawet przez dzieci. Nie wszyscy wiedzą jednak że to prawdziwie tajna broń ogrodnika

Mrówki broniąkolonii mszyc przed biedronką - ich wrogiem - bo też korzystają z rosy miodowej.
Mrówki broniąkolonii mszyc przed biedronką - ich wrogiem - bo też korzystają z rosy miodowej.
Fot.: PHOTO FUN shutterstoc

Biedronki w Polsce

W naszym kraju żyją aż 74 gatunki biedronek, czyli chrząszczy z rodziny Coccinellidae. Najpopularniejsze są biedronka dwukropka (Adalia bipunctata) i siedmiokropka (Coccinella septempunctata), ale są także biedronki o 5, 10, 14, a nawet 20 kropkach.

Zadbajmy o biedronki

Biedronki azjatyckie

Biedronki azjatyckie pojawiły się na zachodzie Europy 8 lat temu i dziś już są bardzo rozpowszechnione. Harmonia axyridis pochodzą z Dalekiego wschodu i podejrzewa się, że są one potomkami biedronek używanych do walki z mszycami, które uciekły ze szklarni i sadów. Rywalizują z naszymi biedronkami, ale jako że są bardziej agresywne najczęściej wygrywają. Różnią się wyglądem od naszej rodzimej siedmiokropki - ma inny kolor pokrywy i inną ilość kropek.

Jak pomóc biedronkom przezimować?

Biedronki w domu

Biedronki azjatyckie mają też w zwyczaju przenikania do mieszkań w dużych ilościach i częściej niż polskie biedronki gryzą ludzi wywołując przy tym alergię na skórze.

Biedronki azjatyckie
Biedronki azjatyckie
Fot. Marek Kozłowski

Biedronki w ogrodzi

Bardzo lubimy wizyty biedronek w ogrodzie, gdyż nie szkodzą rośliną ogrodowym a nawet je wspierają żywiąc się szkodnikami np. mszycami. Można je spotkać także na polach uprawnych, nieużytkach, wydmach, lasach, i tofrowiskach.

Rodzaje biedronek

  •  najbardziej popularne siemiokropki
  •  bledniczki (Neomysia oblongoguttata),
  • gałeczniki (Exochumus quadripustulatus)
  • największe okrajki (Anatis ocellata) o długości 9 mm żywią się mszycami z rodziny miodownicowatych.

Biedronki zimą

Biedronki na zimę chowają się pod koronami drzew, uschniętymi liśćmi lub kamieniami. Dwukropki czy różowo- czarne Synharmonia conglobata ciągną bo budynków mieszkalnych i chowają się na ścianach miedzy oknami. By im pomoc trzeba je wynieść na dwór bo inaczej uschną. 

Biedronki wiosną się rozmnażają

Czas wiosny to czas pobudki i poszukiwania jedzenia i partnerów. Samice składają jaja w złożach po kilka do kilkudziesięciu sztuk, starając się wybierać takie miejsca, gdzie jest obfitość pożywienia dla larw, np. spadzi, czyli słodkiej wydaliny mszyc. Biedronka siedmiokropka może w ciągu życia złożyć nawet ponad tysiąc jaj!

Co jedzą biedronki

Larwy biedronek jedzą  bardzo dużo.... w większości są to mszyce (larwa siedmiokropki potrafi zjeść 3 tys mszyc), ale są takie gatunki biedronek których pokarmem są liście i grzyby. Biedronki nie gardzą też małymi pluskwiakami, jak miodówki, skoczki, czerwce. Mogą także konsumować spadź, pyłek, nektar, a nieraz nawet swych współplemieńców.

Dorosła zaś siedmiokropka potrafi w ciągu dnia skonsumować do 240 sztuk mszyc, dlatego każdy ogrodnik cieszy się z obecności biedronek w swoim ogrodzie.

Szkodniki liści

Jak wyglądają larwy biedronek?

Larwy biedronek nie przypominają swoim wyglądem dorosłej formy i dlatego często jest traktowana jako szkodnik i zabijana. Ma wydłużone czarne ciało z trzema parami odnóży.

Larwa biedronki dwukropki
Adalia bipunctata - larwa biedronki dwukropki
Fot. dragonfli.co.uk

Jak zwabić biedronki do ogrodu?

Biedronki to wolne duchy i nie za bardzo da się zwabić do ogrodu. Jeśli macie szklarnie to można tam wpuścić owady i liczyć na to, że zostaną na dłużej. Jeśli w ogrodzie jest dużo zakamarków, gdzie biedronki mogą się w spokoju rozmnażać i zimować  to jest szansa, że odwiedzą nas ci kropkowani goście. Szansa będzie większa jeśli macie problem z mszycami - one zawsze zachęcają mrówki do odwiedzin. Jeśli nie macie to możecie  spróbować nabrać biedronki że macie i raz w tygodniu opryskiwać rośliny słodkim roztworem (pół łyżeczki na litr).

Jak kupić biedronki

Preparat APHIDALIA polecany jest do stosowania na drzewach i krzewach. Aphidalia jest sprzedawany w formie saszetki bawełnianej zawierającej 100 larw biedronki dwukropkiej zmieszanych z gryką. Jedna saszetka wystarcza na około 10m2.

Biedronka dwukropka to owad występujący naturalnie, który stosowany jest w biologicznej walce z mszycą gdzie doskonale się sprawdza. Skutecznie rozprawi się z mszycą w naszych ogrodach sadach, czy też oranżeriach.

Dlaczego larwy, a nie chrząszcze?
Biedronka w takiej postaci nie ma skrzydeł i jest nawet 3-krotnie bardziej żarłoczna niż chrząszcz z tego względu, że potrzebuje więcej pokarmu do rozwoju.

    Więcej o:

Skomentuj:

Biedronki w Polsce. Pożyteczne owady