Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Klimatyzacja domowa: montaż, rodzaje, opinie. Jaką klimatyzację do domu wybrać?

Michał Zalewski
Nowoczesne, dobrej klasy klimatyzatory działają tak, że chłodne powietrze jest równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu. Dzięki temu nie powstają przeciągi - Klima-therm/FUJITSU

Klimatyzacja do domu? Właściwie dobrany, a potem zamontowany i eksploatowany system klimatyzacji podnosi komfort naszego życia w domu, zwłaszcza podczas upalnego lata. Zapewnia on skutecznie chłód w wybranych pokojach lub w całym budynku, nie szkodząc naszemu zdrowiu.

Michał Zalewski, szkoleniowiec i ekspert w zakresie systemów klimatyzacji oraz wentylacji - archiwum prywatne

Klimatyzacja domowa

Komfort jest jednym z podstawowych celów, jakie stawiamy sobie, urządzając i wyposażając dom. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach jest kluczowym parametrem komfortu. Dzisiaj, dzięki szerokiej gamie dostępnych systemów klimatyzacji, praktycznie każdy użytkownik może sobie na ten komfort pozwolić.

Decyzję o montażu klimatyzacji najlepiej podjąć na etapie projektowania lub budowy domu. Wówczas montaż urządzeń i odpowiednich instalacji będzie znacznie łatwiejszy i szybszy niż w zamieszkałym już budynku. Do tego typu prac należy zatrudnić certyfikowaną ekipę, która profesjonalnie przeprowadzi cały proces instalacji. Równie ważne jest wykonywanie okresowych przeglądów. Zaniedbanie tych czynności pogarsza jakość chłodzenia i zaburza pracę klimatyzatorów i całego systemu.

Przeczytaj: Klimatyzacja w domu - czy warto?>>>

Jedną z pierwszych decyzji, jaką trzeba podjąć, decydując się na montaż klimatyzacji, jest to, czy planujemy uzyskać komfortową temperaturę w wybranych pomieszczeniach, czy w całym domu - Klima-therm/FUJITSU

Klimatyzacja do domu  

Budynki jednorodzinne z uwagi na swój charakter i relatywnie małą ilość urządzeń elektrycznych mają inne potrzeby związane z klimatyzacją niż na przykład biura. Większość domów wymaga chłodzenia jedynie wybranych pomieszczeń. Dotyczy to zwłaszcza sypialni na poddaszu, gdzie wieczorem, w czasie letnich upałów, panuje duchota. Intensywnie może nagrzewać się także salon mający duże przeszklone ściany skierowane na południe. Miłośnicy domowej kuchni, którzy wyposażają ją w prawie profesjonalne trzony kuchenne, również to pomieszczenie powinni brać pod uwagę przy klimatyzacji. Natomiast np. gabinetom, pokojom wystawionym na stronę północną, łazienkom chłodzenie w praktyce nigdy nie jest potrzebne i wystarczy im skuteczna wentylacja. Na ogół nie schładza się także wiatrołapu, korytarzy czy klatki schodowej.

Split lub multisplit

Wybór systemu zależy od tego, ile pomieszczeń w domu planujemy schładzać. Jeśli ma to być jeden pokój, wówczas najlepiej wybrać klimatyzator typu split, składający się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Takie urządzenie gwarantuje nam to, co chcemy osiągnąć – czyli komfort, jest ciche, estetyczne i funkcjonalne. Natomiast, jeśli przewidujemy obniżenie temperatury w kilku pomieszczeniach, zalecaną opcją jest system multisplit. W nim mamy jedną jednostkę zewnętrzną oraz od 2 do 8 jednostek wewnętrznych.

Klimatyzacja domowa - cena

Warto zwrócić uwagę na to, że na koszt systemu wpływa nie tyle powierzchnia domu ale właśnie liczba pomieszczeń, które będą schładzane. Wynika to z faktu, że chcąc zapewnić komfort danego pomieszczenia, musi ono być wyposażone w osobną jednostkę wewnętrzną.

Aby precyzyjne określić koszty optymalnego dla na rozwiązania, należy zwrócić się do instalatora lub sprzedawcy. Zaglądając jednak w dostępne w internecie cenniki, widzimy że klimatyzator do przeciętnego pokoju kosztuje netto od 2,5 do 4 tys. zł. Do tego dojdą jeszcze koszty montażu. Jednostka o mocy chłodniczej prawie 40% wyższej będzie droższa nie więcej niż 500 zł. Stąd tak ważne jest rozsądne oszacowanie liczby pomieszczeń wymagających klimatyzacji.

Często można spotkać się z pytaniem, czy przez otwarcie drzwi pomiędzy pomieszczeniami jesteśmy w stanie jednym urządzeniem obniżyć temperaturę w obu tych wnętrzach. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie, gdyż w jednym pokoju będzie zbyt chłodno, a w drugim nie uzyskamy oczekiwanego obniżenia temperatury.

Może Cię zainteresuje: Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja>>>

W niektórych systemach multisplit możemy zamontować różne urządzenia – na przykład w salonie i jadalni jednostkę kanałową, a w sypialni ścienną - Klima-therm/FUJITSU

Klimatyzacja w domu - Którą jednostkę wewnętrzną wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka modeli jednostek wewnętrznych:

W domach najczęściej spotyka się jednostki ścienne oraz kanałowe, co wynika przede wszystkim z ich bardzo cichego działania. Ważnym atutem urządzeń ściennych jest to, że wyposażone są w szereg dodatkowych atrakcyjnych funkcji (np. zaawansowane systemy filtracji). Wyróżnia je też ciekawe wzornictwo i kolorystyka obudowy. Poza tym są najtańsze w zakupie i w eksploatacji spośród wszystkich jednostek. Z kolei zaletą modeli kanałowych jest to, że są całkowicie zabudowane – napływ schłodzonego powietrza i pobór ciepłego odbywa się za pomocą kanałów ze stali ocynkowanej lub tworzywa. W pomieszczeniu w ogóle nie widzimy klimatyzatora, a jedynie estetyczną kratkę nawiewną i wywiewną.

Natomiast jednostki kasetonowe i podstropowe bierze się pod uwagę, gdy pomieszczenie ma dość dużą powierzchnię, nietypowy kształt lub jest stosunkowo długie.

Jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną łączy się za pomocą rur miedzianych w izolacji. Instalacja ta najczęściej chowana jest w bruzdach w ścianie, a wewnątrz niej płynie tzw. czynnik chłodniczy.

Klimatyzacja do domu i mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator wybrać?>>>

Klimatyzatory ścienne są najbardziej popularne, gdyż są nieduże, cicho pracują, mają atrakcyjny wygląd i są tańsze niż pozostałe jednostki wewnętrzne - MITSUBISHI ELECTRIC
Jeśli zależy nam na estetycznej zabudowie w pomieszczeniu reprezentacyjnym, jakim jest salon, możemy zdecydować się na jednostkę kanałową - Daikin
Przypodłogowa jednostka wewnętrzna klimatyzatora z wyglądu przypomina grzejnik elektryczny. Można ją ustawić zarówno na podłodze, jak i powiesić na ścianie - MITSUBISHI ELECTRIC
Dzięki wysokiej efektywności energetycznej A++ ta jednostka może wydajnie pracować w trybie ogrzewania przy temperaturze zewnętrznej -15°C, a w trybie chłodzenia – do 43°C - Panasonic

Klimatyzacja w mieszkaniu - jaka moc klimatyzatora?

Minimalna moc jednostek wewnętrznych dostępnych na rynku wynosi zwykle nie mniej niż 2 kW. Wielkość ta jest odpowiednia dla większości małych pokoi do 20 m². Zawsze jednak dobór mocy klimatyzatora należy powierzyć fachowcom. Określając moc urządzenia, biorą oni pod uwagę szereg parametrów – m.in. wielkość pokoju, jego nasłonecznienie, liczbę okien i ich wielkość, a także to, czy zamontowano na nich rolety zewnętrzne. Uwzględniają również grubość izolacji termicznej ścian i dachu.

Uwaga! Kupując za małe urządzenie, nie uzyskamy odpowiedniego schłodzenia wnętrza, a za duże – przepłacimy, nie wykorzystując w pełni wszystkich jego możliwości.

Zamontowana zgodnie z zaleceniami jednostka ścienna zapewnia oczekiwaną temperaturę w pokoju przez odpowiednie sterowanie kierunkiem nawiewu powietrza - MITSUBISHI ELECTRIC

Klimatyzator domowy - montaż

Odpowiednie miejsce dla jednostki wewnętrznej

Zalecenia odnośnie montażu klimatyzatora podane są zawsze w instrukcji instalacji i obsługi. Zgodnie z tym, jednostkę ścienną umieszcza się na wysokości około 15-20 cm od sufitu, w miejscu nieosłoniętym zasłonami  czy meblami. Umożliwi to równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Pamiętajmy też o tym, że w razie awarii jednostki fachowiec powinien mieć zapewniony do niej swobodny dostęp. Konieczne też będzie systematyczne czyszczenie filtrów.

Odpowiednie miejsce dla jednostki zewnętrznej

Powinna być ona zamontowana z dala od okien sypialni nie tylko naszych, ale i sąsiadów. Jeśli to możliwe, najlepiej ją umieścić po stronie północnej, z dala od roślin, których pyłki i nasiona mogą zanieczyszczać wnętrze urządzenia (zapychać lamele wymiennika). Trzeba także uwzględnić to, że powietrze wydmuchiwane z jednostki zewnętrznej klimatyzatora ma około 40oC i dużą prędkość, co może szkodzić roślinom, umieszczonym w pobliżu urządzenia. Poza tym nie kierujmy strumieni powietrza w stronę elewacji budynku, gdyż spowoduje to pojawienie się na jej powierzchni po pewnym czasie brudnych smug.

W domu jednorodzinnym jednostkę zewnętrzną może zamontować na specjalnych wspornikach przytwierdzonych do ściany lub do dachu. Można ją też postawić na balkonie oraz na poziomie gruntu. W tym drugim przypadku należy ją umieścić
na przykład na cokole o wysokości co najmniej 30 cm. Dzięki temu zapobiegniemy uszkodzeniu urządzenia w razie obfitych opadów śniegu.

Montaż systemu

Montażu jednostek oraz całej instalacji systemu split lub multisplit może dokonać jedynie fachowiec mający odpowiednie uprawnienia, czyli certyfikat f-gazowy. Dlatego, nawet jeśli zdecydujemy się na samodzielny zakup, to wcześniej musimy podpisać umowę na montaż przez przeszkolonego instalatora. Wynika to z obowiązujących przepisów (regulacji unijnych), w których uwzględnia się to, że klimatyzatory napełnione są czynnikiem chłodniczym, który ma wpływ na środowisko naturalne. Ustawodawca chce mieć pewność, że osoby pracujące z takimi substancjami mają odpowiednią wiedzę na temat niebezpieczeństw z tym związanych.

Uwaga! Część urządzeń wymaga rejestracji w specjalnej ogólnopolskiej bazie – Centralnym Rejestrze Operatorów. Dotyczy to jednak większych systemów klimatyzacji – takie czasami montowane są w dużych rezydencjach.

Instalacja elektryczna i sterowanie

Do działania klimatyzacji niezbędny jest prąd. W domach ze względu na stosunkowo niewysoką moc urządzeń wystarcza zasilanie jednofazowe. Jeżeli przewidujemy sterowanie przewodowe, to musimy pamiętać o położeniu przewodu pomiędzy jednostką wewnętrzną i sterownikiem. Natomiast, gdy wystarczy nam bezprzewodowy pilot, to nie musimy tego robić.

Instalacja skroplin

Podczas pracy jednostki wewnętrznej powstają skropliny. Najlepiej odprowadzić je grawitacyjne do kanalizacji w kuchni lub łazience bądź na zewnątrz do gruntu lub orynnowania. Do tego celu wykorzystuje się zwykle rurę z tworzywa o niewielkiej średnicy (12 mm), którą układa się ją ze spadkiem 1-2%. Zapewnia to swobodny spływ skroplin. Jeśli klimatyzator planujemy wykorzystywać w okresach przejściowych do dogrzania pomieszczenia, wtedy kondensat będzie wykraplany także z jednostki zewnętrznej. Trzeba go zatem odprowadzić w bezpieczne miejsce, np. do studni chłonnej.

Gdy klimatyzator dogrzewa pokoje zimą, przy temperaturze na zewnątrz poniżej 0oC, skropliny mogą zamarzać na tacy pod jednostką zewnętrzną i w instalacji skroplinowej. Zamarzanie skroplin na tacy jest niebezpieczne, gdyż rosnąca warstwa lodu może uszkodzić wentylator jednostki zewnętrznej. Aby temu zapobiec urządzenie wyposaża się w grzałkę tacy skroplin.

Jednostkę zewnętrzną – niezależnie czy jest to system split czy multisplit – można zamontować przy ścianie domu - MITSUBISHI ELECTRIC
Najlepiej umieścić jednostkę zewnętrzną tak, aby chronić ją przed nadmiernym nasłonecznieniem - Daikin
Sterowniki ścienne umieszcza się na wysokości około 1,40 m nad podłogą co zapewnia ich wygodną obsługę - Klima-therm/FUJITSU
Montaż klimatyzacji możemy powierzyć jedynie fachowcom z odpowiednimi uprawnieniami - Daikin
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?

Skomentuj:

Klimatyzacja domowa: montaż, rodzaje, opinie. Jaką klimatyzację do domu wybrać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej