Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzacja do domu i mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator wybrać?

Edyta Jabłońska

Dzięki klimatyzacji, gdy temperatura latem przekracza 30 stopni, my możemy się cieszyć przyjemnym chłodem w mieszkaniu. Zobacz jaki klimatyzator wybrać do domu.

21880700 https bi
Fot. materiały prasowe

W klimatyzatorach możemy przebierać. Wśród nich są urządzenia dość proste (i mniej efektywne) oraz zaawansowane i bardziej skomplikowane, a przy okazji bardziej wydajne i funkcjonalne. Najlepiej chłodzą klimatyzatory typu split. Składają się z dwóch części – jednej montowanej na zewnątrz, a drugiej wewnątrz domu. Większość z nich to urządzenia dwufunkcyjne, które mogą również ogrzewać pomieszczenie. Ze względu na rodzaj jednostki wewnętrznej dzielą się na:

  • ścienne – zawieszane w niewielkiej odległości od sufitu;
  • kasetowe – montowane w suficie podwieszanym;
  • przypodłogowe – umieszczane tuż nad podłogą;
  • kanałowe – składające się z przewodów o średnicy od 10 do 20 cm, które instaluje się np. w suficie lub w ścianie.

Do ochłodzenia kilku pomieszczeń poleca się klimatyzatory multisplit, w których do części zewnętrznej przyłącza się kilka urządzeń wewnętrznych (od 2 do 8). To wygodne rozwiązanie, ponieważ w każdym pomieszczeniu można zainstalować inny rodzaj urządzenia wewnętrznego, zaprogramować różną temperaturę oraz czas włączenia i wyłączenia klimatyzacji.

Czym się kierować przy zakupie klimatyzatora?

Wydajność (moc chłodnicza). To najważniejszy parametr urządzenia. Zazwyczaj waha się od 2 do 4 kW. Obliczenie, jaką moc powinien mieć klimatyzator do naszego mieszkania, najlepiej powierzyć specjaliście, bo zależy to od wielu czynników, m.in. kubatury pomieszczenia, liczby oraz szczelności okien, rodzaju ocieplenia budynku.
Głośność. Klimatyzatory podczas pracy delikatnie szumią, nie są więc raczej uciążliwe. Czasem jednak, na przykład w nocy, nawet taki dźwięk może przeszkadzać, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia (tę informację znajdziemy na etykiecie energetycznej). Warto wybrać model z funkcją trybu cichego (obniża poziom hałasu), która przydaje się właśnie podczas naszego snu.
Efektywność energetyczna. Informuje, ile prądu zużywa klimatyzator. Tę wartość określają klasy efektywności: od A+++ (najlepsza) do D. Chociaż urządzenia w klasie D są zazwyczaj najtańsze, na tym parametrze nie warto oszczędzać, ponieważ przez wiele lat będziemy płacić wyższe rachunki za energię elektryczną.

Montaż kliamtyzacji

Instalacja klimatyzacji typu split jest dość skomplikowana. Trzeba też wiedzieć, że w urządzeniu znajdują się niebezpieczne substancje. Montaż najlepiej więc powierzyć specjalistom. Kontakt do nich powinniśmy otrzymać w punkcie sprzedaży.

Konserwacja klimatyzatorów

Klimatyzatory wymagają regularnych przeglądów (przed sezonem i po nim) oraz czyszczenia i wymiany filtrów. Nie należy tego bagatelizować z dwóch powodów. Brudny klimatyzator wypuszcza zanieczyszczone powietrze, którym oddycha cała rodzina, a zaniedbanie drobnej usterki może spowodować większe uszkodzenia – i wtedy naprawa będzie droższa.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Klimatyzacja do domu i mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator wybrać?