Kostka wokół domu
Zarówno kostka brukowa, jak i płyty chodnikowe pozwalają na tworzenie oryginalnych nawierzchni wokół domu i w ogrodzie. To trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych oraz do aranżacji tarasów oraz schodów na zewnątrz domu.
Kostki brukowe cieszą się popularnością od wieków. Na szlacheckich dworach wykładano nimi ogrodowe ganki, podjazdy oraz wnętrza altan. Niegasnącą sławę zawdzięczają rozmaitym tonacjom barwnym, subtelnym kształtom oraz nietuzinkowym zastosowaniom. Aranżacje współczesnych ogrodów coraz częściej są inspirowane realizacjami z dawnych lat. Współczesne kostki czerpią między innymi z tradycji i łączą ją z zaletami nowoczesnych technologii. Czasami moda na minimalizm ustępuje miejsca pomysłowym syntezom różnych stylów.
Nie tylko szara kostka
Kostka nie musi być szara jak zwykły beton. Aranżując otoczenie domu, pamiętajmy, żeby nie łączyć ze sobą więcej niż trzech odcieni kostki brukowej jednocześnie. Zbyt wiele różnorodnych barw rozprasza wzrok i wprowadza chaos kompozycyjny. Dobierając kolory, kierujmy się ich temperaturą. Łączenie ciepłych z ciepłymi (żółcienie, czerwienie i brązy) oraz chłodnych z chłodnymi (szarości, grafity i zielenie) jest bezpieczne i nigdy nie powoduje estetycznych dysonansów. Podobnie jest z melanżami.
Faktura nawierzchni
Kolor nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wybór kostki. Różne odcienie prezentują się bowiem odmiennie w zależności od faktury. Powierzchnie mogą być płukane, gładkie lub pofałdowane. Kostki o powierzchni pofałdowanej, dostępne w ciepłych barwach, sprawdzają się zarówno w otoczeniu swojskim, jak i tym, które inspirowane jest egzotyką.
Kostka w wersji klasycznej
Odrobinę południowoeuropejskiej atmosfery można wprowadzić na polskie posesje za pomocą kostek brukowych przypominających formą i strukturą klasyczny stary bruk. Doskonale sprawdzą się w tej roli kostki celowo postarzane. To elementy, których obijana, nieregularna krawędź brzegowa imituje bruk naznaczony duchem czasu, świetnie wkomponowujący się w stylizacje retro.
Ciekawe kształty
Jeśli jesteśmy amatorami nietypowych rozwiązań, możemy nadać przestrzeni wokół domu równie nietuzinkowy charakter. Klasyczne, otwarte miejsca dobrze się prezentują, gdy ich powierzchnia jest dość regularna. Efekt harmonii da skomponowanie całości z prostokątnych lub kwadratowych elementów. Wybór kostki brukowej lub płyt o większych rozmiarach ułatwia i przyspiesza układanie nawierzchni w naszym otoczeniu. Bogata kolorystyka i prosty kształt umożliwiają układanie dowolnych kombinacji, w zależności od gustu.
Prostokątne płyty
Zrównoważone zestawienie prostych kształtów cieszy się zainteresowaniem podobnym jak dynamiczne kontrasty form i faktur. Jeśli więc we wnętrzu domu przeważają geometryczne motywy, kubistyczne kształty, a inwestor wyżej ceni minimalistyczną prostotę od feerii rozbuchanych form, z pewnością przeniesie ład i uporządkowanie na zewnątrz posesji – do swojego ogrodu lub przemyci ulubiony styl w elementach małej architektury. Symetryczne kształty, powtarzalne wzory stworzą poczucie równowagi, której dopełnieniem może być minimalistyczna kolorystyka.
Skomentuj:
Kostka wokół domu