Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kostka wokół domu

Redakcja
Kostka powinna pasować do otoczenia i do charakteru budynku. - Fot. Bruk-Bet

Projekt aranżacji nawierzchni z kostki brukowej powinien być dostosowany do naszych potrzeb oraz spójny z otoczeniem. Należy też wziąć pod uwagę warunki wytrzymałościowe kostki – inny materiał będzie potrzebny na chodnik czy taras, a inny na podjazd.

Szukając odpowiedniej kostki brukowej, można udać się do najbliższego punktu sprzedaży materiałów nawierzchniowych – dystrybutora materiałów brukowych lub składu budowlanego. Ale poszukiwania można też rozpocząć w domowym zaciszu. Na stronach internetowych producentów kostek brukowych można znaleźć katalogi z kompletną ofertą produktową, zdjęcia inspiracyjne oraz z różnych realizacji. Jeśli nie mamy pomysłu na aranżację nawierzchni i trudno nam zdecydować, jaka kostka będzie najlepiej komponować się w naszej przydomowej przestrzeni, możemy zwrócić się o pomoc do eksperta, który wykona projekt nawierzchni. Podpowie również, jaka kostka brukowa będzie pasowała zarówno do stylu budynku, jak i aranżacji ogrodu. Warto zdecydować się na taką usługę m.in. wówczas, gdy powierzchnia, na której chcemy ułożyć bruk, jest duża. 

Dostępność kostek o różnych wymiarach pozwala komponować unikatowe schematy. - Fot. Kamal
Urokliwe kosteczki małych rozmiarów, o naturalnym charakterze, pasują do domów w stylu dworkowym. - Fot. Bruk-Bet

Kostka odpowiednia na podjazd

Wybierając kostkę na podjazd, na pewno będziemy zwracać uwagę na jej estetykę, czyli kolor, kształt i fakturę. Ale te same parametry warto także przeanalizować od strony technicznej. Patrząc pod tym kątem, najmniej istotny jest kolor, choć ma duże znaczenie ze względu na zapewnienie widoczności. Chodzi przede wszystkim o łatwe zidentyfikowanie przez kierowcę przebiegu podjazdu, a także dostrzeżenie leżących na nim przedmiotów – zarówno w dzień, jak i po zmroku. Ważna jest faktura kostki. Ma wpływ na przyczepność i odprowadzanie wody, a także na poziom hałasu generowany przez przejeżdżający samochód. Ze względu na przyczepność najlepsza byłaby kostka możliwie nierówna, o fakturze przełomu skalnego. Jednak biorąc pod uwagę odprowadzanie wody i generowanie hałasu, warto wypracować kompromis. Im gładsza kostka, równiejsze i płytsze fugi, tym ciszej będzie poruszał się po niej pojazd. Ma to jednak też wady. Gładka kostka, mokra lub pokryta śniegiem, staje się bardzo śliska.

Najważniejsze są kształt i wielkość kostki. Im bardziej krzywoliniowe są obrysy planowanego podjazdu, tym mniejsza powinna być kostka, aby można ją było odpowiednio ułożyć. 

W przypadku podjazdów istotny jest parametr obciążenia. Wiąże się on głównie z grubością kostki, ale także podbudowy, a więc również z głębokością korytowania. Do brukowania ciągów pieszych wystarcza kostka o grubości 4 cm. To jednak zdecydowanie za mało nawet w przypadku podjazdu dla samochodu osobowego. Ten potrzebuje kostki o minimalnej grubości 6 cm. Jeżeli natomiast planujemy poruszanie się jeszcze cięższych pojazdów, powinniśmy zastosować bruk o grubości przynajmniej 8 cm. Oznacza to, że grubość korytowania z minimalnych 15-20 cm w wypadku chodników może wzrosnąć nawet do 50 cm.  Znaczenie ma również kierunek układania kostki. Na podjazdach i wjazdach na posesję – szczególnie tych o dużym nachyleniu, kostka powinna być układana pod skosem do kierunku jazdy oraz do kierunku spadku, najlepiej jeśli jest to kąt 45°. W wypadku odcinków płaskich w grę wchodzi tylko kąt do kierunku jazdy. Zwiększa to nośność i stabilność nawierzchni, a także zmniejsza hałas wywoływany przez przejeżdżający pojazd. Dodatkowo ułatwia odprowadzenie wody z nawierzchni. 

Kostki łączą obecnie prosty design z bogactwem kolorów oraz komfortem użytkowania (antypoślizgowość śrutowano-szczotkowanych powierzchni). - Fot. Libet

Kostka w ogrodzie

Ogrodowe alejki i ścieżki mają przede wszystkim ułatwić komunikację domownikom – prowadzą do drzwi wejściowych, altany, placu zabaw czy basenu. Oprócz tego ścieżki są elementem aranżacji powierzchni wokół domu. Drewniany dom w stylu rustykalnym nie będzie prezentował się dobrze w otoczeniu nawierzchni o prostych i geometrycznych kształtach. Źle będzie wyglądał też nowoczesny dom otoczony bujną roślinnością w towarzystwie krętych i kolorowych dróżek.

Minimalistyczny styl domu podkreśli stonowana kolorystycznie kompozycja, dopasowana do ogrodzenia albo elewacji wykonanej ze szkła czy blachy cynkowej. W takich aranżacjach  doskonale sprawdzi się kostka o prostej formie i kolorystyce utrzymanej w szarych tonacjach, ponieważ uzupełni oszczędny charakter bryły. Taka kostka brukowa doskonale odnajdzie się także w towarzystwie roślinności o geometrycznych kształtach, np. formowanych bukszpanów i dzikich traw oraz żwirowej nawierzchni, charakterystycznych dla nowoczesnych aranżacji ogrodowych. W przypadku tradycyjnych budynków efektownie będą wyglądały kręte, wijące się alejki, które zaprowadzą nas do nieco oddalonych i ukrytych za roślinnością zakątków ogrodu. Do wykończenia takiej nawierzchni możemy zastosować bardziej nieregularne formaty kostek lub pokusić się o zróżnicowanie kolorystyczne jej elementów.

Pamiętajmy, że wprowadzanie zbyt dużej ilości nawierzchni w mocnych, kontrastowych kolorach może zdominować roślinność i odwrócić uwagę od bryły domu, przez co zachwiane zostaną właściwe proporcje. Z kolei duże powierzchnie w ciemniejszych odcieniach mogą optycznie zmniejszać ogród. Bezpiecznym i modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie szarości oraz pasteli. Na takim tle soczysta zieleń trawnika zawsze będzie się prezentowała znakomicie. Alejki wyłożone kostką brukową w jasnych odcieniach można ująć w ciemniejsze kontury lub dodać kontrastowy, ożywiający element nawierzchni.

Nawet najlepiej zaaranżowane pod względem formy i kolorystyki ogrodowe alejki nie spełnią swojej funkcji, jeśli zostaną wykonane z nieodpowiednich materiałów – ich grubość musi być uzależniona od intensywności i rodzaju obciążeń, jakim będą poddawane. Do spacerowych ścieżek wystarczą kostki o grubości czterech centymetrów.

Takie kostki doskonale sprawdzają się w tradycyjnym otoczeniu, na przykład na tarasie wychodzącym do ogrodu. - Fot. Libet

Taras z kostki

Taki taras w połączeniu z aranżacją ogrodu z kostki brukowej to idealne rozwiązanie do klasycznych domów w mieszczańskim stylu. Producenci w swojej ofercie mają kostki występujące w przeróżnych kształtach i kolorach, dzięki czemu możemy zaprojektować stylowy taras, który będzie idealnie komponował się z elewacją budynku.

Tarasy z kostki są bardzo trwałe i odporne na skrajne temperatury – ani upalne lato, ani sroga zima nie zaszkodzą kostce. Są również łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ powierzchnię raz na jakiś czas wystarczy zamieść lub wyczyścić wodą pod wysokim ciśnieniem. Powierzchnia tarasu z kostki jest twarda i stabilna, odporna na ścieranie i inne uszkodzenia.

Warto rozważyć zlecenie wykonania tarasu z kostki profesjonalnej ekipie brukarskiej, ponieważ ważne jest tu wykonanie podbudowy – utwardzanie podłoża wymaga specjalistycznego sprzętu, którym dysponują firmy zajmujące się budową tarasów.

Jeśli mamy minimalne doświadczenie w budownictwie, a nasz taras będzie małych rozmiarów, możemy spróbować wykonać taki taras samodzielnie.

Z kostek łatwo ułożyć łukowate kształty – ścieżki w stylu romantycznym, wąskie i kręte, są idealne do ogrodów w stylu angielskim. - Fot. Polbruk

Czyszczenie i impregnacja kostki

Kostka brukowa narażona jest na wiele szkodliwych czynników, które wpływają na jej wygląd. Z czasem może blaknąć, a jej kolor nie będzie już tak wyrazisty. Na chodniku czy podjeździe mogą pojawić się plamy z oleju silnikowego lub ciemne ślady po oponach. Z czasem przy fugach kostki może pojawić się zielony mech, którego usuwanie jest mozolną i czasochłonną pracą. Na rynku jest wiele preparatów do konserwacji kostki brukowej. Najczęściej wybiera się akrylowy impregnat, który aplikuje się na kostkę za pomocą wałka malarskiego. Taka metoda pozwala na dokładne pokrycie porowatej powierzchni oraz daje efekt tzw. mokrej kostki brukowej.

Impregnaty aplikuje się również za pomocą ręcznego spryskiwacza.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak zrobić podjazd z betonu?
Sposób na zapadnięte fragmenty kostki betonowej
Czy można układać nawierzchnię zimą?

Skomentuj:

Kostka wokół domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej