Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mały dom z garażem, czyli na czym warto oszczędzać?

Tekst: Wojciech Rynkowski, Ekspert Extradom.pl
Dom z garażem - Fot. Extradom

Ograniczona dostępność kredytów hipotecznych sprawia, że wiele osób planujących budowę domu zrewidowało swoje plany i zoptymalizowało budżet inwestycji. Często przy tym rezygnowało z garażu, co znalazło wyraźne odzwierciedlenie w najchętniej wybieranych projektach domów.

Czy jednak zawsze dobrze jest zastępować garaż wiatą garażową albo decydować się na miejsce parkingowe pod chmurką?

Rezygnacja z garażu to sposób na obniżenie kosztów

Ale czy zawsze warto to robić? Wielokrotnie sam wskazywałem, że jednym z lepszych pomysłów na oszczędności w budowie jest rezygnacja z garażu i zastąpienie go wiatą garażową. Ta przecież za ułamek ceny spełni większość zadań garażu, a przy tym możemy ją zbudować w dowolnym dla nas momencie. Takie rozwiązanie przynosi duże oszczędności na samym początku budowy, jednak nie zawsze jest ono optymalne.

Zima uwydatnia zalety garażu

Nadchodząca zima sprawia, że coraz liczniejsze grono inwestorów zastanawia się, czy decyzja o rezygnacji z garażu jest na pewno właściwym wyborem. Oczywiście wiata ma bardzo wiele zalet i to naprawdę dobry sposób na oszczędzanie, ale ma jedną, dość istotną o tej porze roku wadę. Ze względu na otwarty charakter konstrukcji nie chroni przed spadkami temperatury, na które wrażliwe są szczególnie samochody elektryczne i znaczna część aut hybrydowych. Dlatego właśnie małe domy z garażem, które łączą ograniczony budżet z wewnętrznym, chronionym przed mrozem stanowiskiem postojowym, mają wciąż liczne grono zwolenników.

Wymiary minimalne garażu

Według obowiązujących przepisów garaż jednostanowiskowy musi mieć minimalne wymiary wewnętrzne:


W sumie oznacza to, że minimalna powierzchnia to 15,5 m². W praktyce jest to zwykle nieco więcej, bo około 18-20 m². Garaż w końcu stanowi tradycyjne miejsce do przechowywania drugiego kompletu opon, rowerów czy ogrodowej kosiarki.

Nawet bardzo mały dom może mieć garaż!

Małe domy z garażem to zwykle obiekty parterowe o zwartej, prostej bryle i konstrukcji, przykryte dwuspadowym dachem, który pozwala na utrzymanie kosztów budowy na jak najniższym poziomie. Taki garaż ma zwykle wewnętrzną izolację termiczną w postaci styropianu o grubości 5-10 cm, często jest także wyposażony w nieduży grzejnik.

Przeglądając ofertę Ekstradom.pl, można zauważyć, że domy z garażem zaczynają się już od około 55 m² powierzchni użytkowej + garaż. Oczywiście tak nieduży budynek będzie miał bardzo skromną listę pomieszczeń, która poza garażem ogranicza się do salonu z aneksem kuchennym i jednej sypialni. Jest tutaj jednak także miejsce na ustawną łazienkę i garderobę.

Co ciekawe, znalazłem też dom o powierzchni użytkowej nieco ponad 58 m² z garażem dwustanowiskowym, który miał powierzchnię 38 m². Pomimo tak dziwnych proporcji jego twórcom udało się zaprojektować dość zrównoważony, dwubryłowy budynek.

Oczywiście dużo szerszą ofertę niedużych domów z garażem znajdziemy w przedziale od 70 do 100 m² powierzchni użytkowej. Tutaj jest już naprawdę w czym wybierać. Domy te z zewnątrz często przypominają swoich mniejszych odpowiedników, chociaż trafiają się budynki piętrowe lub z poddaszem użytkowym, czasem przykryte dachem namiotowym lub wielospadowym. Zwykle mają też zdecydowanie bardziej urozmaicony program mieszkalny. Oprócz salonu i garażu znajdziemy tutaj dwa lub trzy pokoje, kuchnię z aneksem jadalnym, często również garderobę i WC. Muszę jednak zaznaczyć, że przy takiej wielkości budynków garaże dwustanowiskowe stają się też dużo częściej spotykanym rozwiązaniem, występującym równie często jak ich jednostanowiskowe odpowiedniki.

Małe domy z garażem, które łączą ograniczony budżet z wewnętrznym, chronionym przed mrozem stanowiskiem postojowym, mają wciąż liczne grono zwolenników - Fot. Shutterstock
Dom z garażem to wygodne rozwiązanie dla wszystkich obecnych i przyszłych właścicieli samochodów elektrycznych - Fot. Shutterstock

Kotłownia na paliwo stałe – pożądany dodatek do garażu

Istotną zaletą wielu projektów małych domów, które mają garaże, jest usytuowanie kotłowni w pomieszczeniu stanowiącym jego przedłużenie. Jego dużą zaletą jest osobne wejście. To duże usprawnienie, zwłaszcza jeśli decydujemy się na piec opalany biomasą. Pozwala to np. na łatwe dostarczenie paliwa do kotłowni, przy jednoczesnym zachowaniu czystości w domu.

Myślisz o elektryku? Pomyśl też o garażu

Czy warto zatem decydować się na budowę domu z garażem zamiast wiaty i wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej? Wszystkim obecnym i przyszłym właścicielom samochodów elektrycznych polecałbym wzięcie takiego rozwiązania pod uwagę. Garaż umieszczony w bryle budynku, a takie zwykle spotykamy w przypadku małych domów, jest często ogrzewany, a temperatura we wnętrzu (nawet w duży mróz) utrzymuje się na niewielkim plusie. Sprawia to, że poranne uruchomienie samochodu nie wymaga rozmrażania szyb ani awaryjnego ładowania akumulatora, a to w przypadku nowoczesnych, nafaszerowanych elektroniką samochodów staje się coraz ważniejsze.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Mały dom z garażem, czyli na czym warto oszczędzać?
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?

Skomentuj:

Mały dom z garażem, czyli na czym warto oszczędzać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej