MOJA WODA - GROMADZĘ, NIE MARNUJĘ. Deszczówka. Sposoby na jej zagospodarowanie
Deszczówkę warto gromadzić i wykorzystać do podlewania ogrodu oraz przy pracach porządkowych. Dzięki temu oszczędzamy wodę i płacimy mniej za ścieki. Dbamy również o środowisko, gdyż nie wyczerpujemy naturalnych zasobów wody.
Aby po ulewnych deszczach dom nie tonął w kałużach (zwłaszcza gdy grunt jest mało chłonny,
co prowadzi do zawilgacania fundamentów i ścian), należy zalegającą wodę odpowiednio zagospodarować. Jest na to wiele sposobów. Odebraną przez system rynnowy deszczówkę można odprowadzić do zbiornika naziemnego lub podziemnego, który może być połączony ze skrzynkami rozsączającymi. Kolejna opcja to skierowanie wody opadowej do oczka wodnego. Inny bardziej złożony układ to wykorzystanie deszczówki w wewnętrznej instalacji. Dzięki temu wodę opadową można użyć do prania lub spłukiwania sedesu.
Zbiorniki naziemne
Najprostszym sposobem łapania deszczówki jest postawienie obok rury spustowej beczki, do której będzie kierowana woda z dachu (pod warunkiem, że nie jest pokryty eternitem lub papą). Ale znacznie lepiej będą wyglądały specjalne zbiorniki przeznaczone do tego celu. Wykonane są one z tworzywa sztucznego (odpornego na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne), które może imitować np. kamień, terakotę lub drewno.
Wielkość i kształt
Dostępne na rynku zbiorniki mają zwykle od 100 do 400 l, ale są i większe (1000 lub 2000 l). Można je łączyć w baterie, co umożliwia proste zwielokrotnienie ich objętości. To jak duży zbiornik lub ich zestaw wybierzemy, zależy m.in. od tego, jakim miejscem do ich ustawienia dysponujemy przy domu, powierzchni dachu oraz od tego, jak obfite są opady w miejscu naszego zamieszkania.
Kształt i kolor zbiornika można dopasować np. do koloru elewacji i rynien lub stylistyki domu oraz jego otoczenia. Najprostsze modele mają formę prostopadłościanu, walca, ale nie brakuje też zbiorków dekoracyjnych przypominających wyglądem antyczne amfory, kolumny, głazy narzutowe, pień drzewa czy ozdobne skrzynki.
Wyposażenie
Zbiorniki mają pokrywę, co zapobiega przedostawaniu się do ich wnętrza liści i innych zanieczyszczeń. Pełni ona także funkcję zabezpieczenia przed małymi dziećmi i domowymi zwierzętami, które mogłyby do nich wpaść. Poza tym zbiorniki mogą mieć specjalne przygotowane miejsce na pojemnik z kwiatami. Ważnym elementem są akcesoria, które umożliwiają podłączenie zbiornika do rynny (są w zestawie lub trzeba je dokupić).
Wiele modeli jest wyposażonych w kran ogrodowy, co zapewnia wygodne napełnienie konewki. Oprócz tego część zbiorników na dodatkowy odpływ, gdy zajdzie konieczność jego opróżniania, np. przed zimą. Dobrym rozwiązaniem jest wybór zbiornika z możliwością podłączenia węża za pomocą opaski zaciskowej,
co ułatwi nam korzystanie z deszczówki w ogrodzie. A jeśli chcemy uzyskać strumień pod większym ciśnieniem, możemy zamontować elektryczną pompę zanurzeniową do czystej wody.
Zbiorniki podziemne
Gromadzenie wody w zbiornikach podziemnych wymaga konsultacji z właściwym organem nadzoru architektoniczno-budowlanego. Tego typu zbiorniki mają tę przewagę nad naziemnymi, że tu woda się nie nagrzewa i nie ma też dostępu światła, dzięki czemu rozwój glonów jest bardzo ograniczony. Wybierając miejsce do ich posadowienia, należy wziąć pod uwagę warunki gruntowo-wodne na posesji oraz możliwość kolizji z innymi instalacjami znajdującymi się pod ziemią. Należy też pamiętać o tym, aby nie sadzić drzew nad zbiornikiem, bo ich korzenie mogłyby go uszkodzić.
Wielkość i kształt
Zbiorniki podziemne są znacznie większe niż naziemne. Typowe pojemności to 1500, 2000, 3000 i 6000. Je również można łączyć w zestawy. Wielkość zbiornika należy dostosować do powierzchni,
z której będzie zbierana deszczówka. Aby ułatwić nam to zadanie, producenci na swoich stronach internetowych zamieszczają specjalne kalkulatory. Zbiorniki podziemne mają zwykle kształt poziomego walca lub prostopadłościanu z dodatkowymi wzmocnieniami, które zapewniają im sztywność i odporność na uszkodzenia.
Wyposażenie
Mają nadbudowę (inaczej szyb kontrolny), co umożliwia dostęp do wnętrza zbiornika i sprawdzenia pracujących w nim urządzeń. Są to filtry zatrzymujące większe zanieczyszczenia, pompa umożliwiająca pobór zgromadzonej w nim wody oraz przelew awaryjny, pozwalający w razie bardzo silnych opadów na swobodny odpływ nadmiaru deszczówki np. do skrzynek rozsączających.
Studnia chłonna i skrzynki rozsączające
Wodę zebraną z dachu można odprowadzić do studni chłonnej posadowionej na warstwie żwiru. Musi być ona tak zagłębiona, aby sięgać warstwy przepuszczalnej gruntu.
Zamiast studni chłonnej można zastosować skrzynki rozsączające. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie pamiętajmy o wykonaniu badań geologicznych w miejscu posadowienie systemu rozsączania. Pozwoli to uniknąć błędów spowodowanych nietrafnym wyborem układu w gruntach nieprzepuszczalnych oraz przy wysokim lub zmiennym poziomie wody gruntowej.
Zbiorniki ze skrzynek rozsączających mogą być montowane pod trawnikiem, chodnikami i podjazdami. Przy budowie zbiornika należy uwzględnić wymagane minimalne odległości od innych przewodów, np. gazowych, elektrycznych. Skrzynki są bezobsługowe dzięki studzience osadnikowej zamontowanej tuż przed nimi. Należy ją czyścić minimum 2 razy w roku.
Deszczówka w łazience
Wodę zebraną z dachu można także wykorzystać w domu do spłukiwania toalety. Wiąże się to z odpowiednim przystosowaniem instalacji wodnej, tak aby woda przeznaczona do spożycia nie mieszała się z deszczową. Oprócz tego potrzebny będzie zbiornik na deszczówkę i przetłaczająca ją pompa.
Należy też zaplanować rezerwowe zasilanie tej części instalacji z wodociągu, na wypadek gdyby skończył się zapas wody deszczowej.
Obecnie takie rozwiązanie ze względu na koszty jest raczej rzadko stosowane, chociaż w przyszłości z uwagi na brak wody może okazać się koniecznością.
Oczko wodne
Kolejny sposób na zagospodarowanie deszczówki to zasilanie nią specjalnie wybudowanego oczka wodnego lub stawu. Będzie to ciekawy element aranżacji ogrodu, a jednocześnie rezerwuar, z którego można czerpać wodę do podlewania grządek z warzywami i rabat z kwiatami. Aby dopływająca do stawu woda była czysta, wystarczy ją przefiltrować. Można to zrobić, przepuszczając deszczówkę np. przez pojemnik wypełniony żwirem. Otwór wlotowy i wylotowy powinien być osłonięty agrowłókniną lub plastikową siatką.
Skomentuj:
MOJA WODA - GROMADZĘ, NIE MARNUJĘ. Deszczówka. Sposoby na jej zagospodarowanie