Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Na czym polega zasada trójkąta roboczego?

Redakcja
Na czym polega zasada trójkąta roboczego? - Toyakisphoto/Shutterstock

Zaaranżowanie ergonomicznej i wygodnej kuchni nie jest ani skomplikowane, ani nie wymaga dużych nakładów finansowych. Podstawą jest odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych mebli i sprzętów — tak, by najważniejsze strefy tworzyły tak zwany trójkąt roboczy. Co to oznacza i jak zastosować tę zasadę w praktyce?

Zasada trójkąta roboczego - na czym polega?

Zasada ta stanowi fundamentalny element ergonomii i organizacji przestrzeni kuchennej służącej do wykonywania różnych czynności. Zastosowanie trójkąta roboczego nie odnosi się jedynie do kuchni - znajduje też zastosowanie w niektórych miejscach pracy, warsztatach czy pracowniach. Zgodnie z tą zasadą niezbędne meble i sprzęty powinny być tak rozmieszczone, aby tworzyły przybliżony kształt trójkąta, którego ramiona wyznaczą drogi poruszania się osoby pracującej w danym miejscu.

Trójkąt roboczy w kuchni ma za zadanie maksymalne ułatwić dostęp do najczęściej używanych obszarów i urządzeń, takich jak lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Istotne jest, aby odległości między nimi były jak najmniejsze. Ponadto należy pamiętać, aby na ścieżkach do tych miejsc nie umieszczać żadnych przeszkód, takich jak krzesła, stoliki czy kosze na śmieci.

Idea trójkąta roboczego w kuchni jest stosowana przez ekspertów zajmujących się projektowaniem wnętrz od dawna. Wielu specjalistów zaleca utrzymanie w miarę stałych odległości między konkretnymi elementami wyposażenia kuchni.

Wynoszą one najczęściej:

W najbardziej optymalnych warunkach powstaje dzięki temu trójkąt równoramienny, wpisany w przestrzeń o powierzchni między 5 a 6 m kw. Projektanci podkreślają przy tym, że aby kuchnia faktycznie mogła uchodzić za ergonomiczną, powinna mieć powierzchnię co najmniej 8-9 m kw. W takiej sytuacji uda się przestrzegać zasady trójkąta roboczego przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania oraz przestrzeni na czynności niezwiązane bezpośrednio z przygotowywaniem posiłków.

Na czym polega zasada trójkąta roboczego? - Alystin/Shutterstock

Trójkąt roboczy w kuchni - odpowiednie rozmieszczenie sprzętów

Trójkąt roboczy, stanowiący fundament projektowania kuchni, nie powstał przypadkowo. Został opracowany na bazie typowej kolejności wykonywania czynności kuchennych. Przeważnie zaczynamy od wyjęcia produktów z lodówki, następnie myjemy je i poddajemy wstępnej obróbce (jak obieranie czy krojenie), a na koniec wstawiamy je do pieczenia, gotowania lub smażenia. 

Ważnym elementem dobrze urządzonej kuchni jest odpowiednie miejsce do obróbki produktów oraz przygotowywania potraw, które nie wymagają gotowania - czyli blaty kuchenne. Z punktu widzenia wygody użytkowania zaleca się, aby kuchnia miała przynajmniej dwa blaty: jeden po prawej stronie zlewozmywaka i drugi po prawej stronie kuchenki.

A jakie błędy można popełnić przy planowaniu rozmieszczenia sprzętów w kuchni?

Uniknięcie opisanych błędów jest możliwe, o ile starannie zaplanujemy układ mebli i sprzętu AGD jeszcze przed ich zakupem. Warto w tym celu skorzystać z usług doświadczonych architektów wnętrz. Alternatywą dla osób preferujących samodzielne tworzenie aranżacji pomieszczeń może być program do projektowania kuchni – narzędzie umożliwiające stworzenie i analizę różnorodnych rozwiązań oraz wybór takiego, które będzie zarówno ergonomiczne, jak i optymalnie wykorzystujące dostępną przestrzeń. Dzięki temu narzędziu zasadę trójkąta roboczego można wdrożyć w każdej kuchni, nawet o niewielkich wymiarach lub nietypowym kształcie.

Na czym polega zasada trójkąta roboczego? - Waclaw_EPI/Shutterstock

Planujesz remont kuchni? Przeczytaj również:

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?

Skomentuj:

Na czym polega zasada trójkąta roboczego?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej