Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Kuchnia na wymiar to optymalne rozwiązanie w przypadku większości mieszkań. Takie meble można nie tylko dopasować do pomieszczenia, ale i uzyskać większą funkcjonalność stosowanych rozwiązań. Jaka jest cena kuchni na wymiar?
Ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2023 roku?
Przykładowe ceny kuchni na wymiar i ceny poszczególnych usług prezentuje się następująco:
- Wykonanie pomiarów pomieszczenia – około 200 zł.
- Projekt kuchni – od 100 do 200 zł/m.
- Wykonanie i zamówienie mebli kuchennych– w zależności od rodzaju materiałów od 1000 do 3000 zł/m.
- Montaż mebli kuchennych – od 50 do 70 zł/h.
Oczywiście meble drewniane będą tańsze niż meble z drewna egzotycznego, a podane ceny za metr bieżący mebli kuchennych na wymiar zależą od renomy firmy, a nawet jej lokalizacji.
Co wpływa na koszt kuchni?
Gotowe zestawy mebli kuchennych nie zawsze nadają się do konkretnej przestrzeni kuchennej. Rozwiązaniem jest zamówienie mebli według indywidualnego projektu. Ceny mebli kuchennych w przypadku indywidualnego projektu zależy od różnych parametrów. Tak więc koszt mebli na zamówienie zależy od:
- Wymiarów kuchni - Przy obliczaniu ile kosztują meble kuchenne brana jest pod uwagę ich szerokość, długość i wysokość. Oczywiście im większe fronty szafek kuchennych i im dłuższa kuchnia, tym wyższa będzie jej cena.
- Zastosowane materiały. Elewacje zestawów kuchennych mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, folii PCV, emalii, forniru i litego drewna. Podstawą jest często płyta MDF lub płyta wiórowa. Drewniane meble kuchenne będą droższe, a wśród nich jako premium traktuje się meble z litego drewna.
- Najtańsze są fasady MDF z folią PVC. Folia wykonana jest ze sztywnego polichlorku winylu, który nie zawiera substancji niebezpiecznych. Folie mają stabilność chemiczną, fizyczną i termiczną.
Drewno czy plastik?
Na płytę MDF nakłada się klej, a na gorącej prasie przykleja się arkusz tworzywa sztucznego. Końce łączonych arkuszy są pokryte obrzeżem lub aluminium. Takie „blaty kuchenne mają swoje zalety.
Taka konstrukcja jest przeznaczona do użytku w warunkach o wysokim poziomie naprężeń mechanicznych. Technologie stosowane przy tworzeniu tworzyw sztucznych nadają elewacjom wytrzymałość i odporność na wpływy chemiczne i mechaniczne. Plastik jest zróżnicowany pod względem kolorów i faktur. Może być gładki lub ze wzorem imitującym różne materiały. Plastik jest bardzo praktyczny w użyciu. Aby wyczyścić powierzchnię wymarzonej kuchni, wystarczy przetrzeć ją miękką gąbką i detergentem.
W przypadku kuchni gdzie mamy fasady z emalią, musimy zapłacić więcej. Podstawą elewacji jest płyta MDF, której właściwości zbliżone są do drewna. MDF pokryty jest emalią, która nadaje elewacjom gładkość. Takie meble lakierowane są łatwe w pielęgnacji. Tekstura jest matowa lub błyszcząca.
Najdroższym i najtrwalszym materiałem do produkcji mebli jest drewno. Wśród nich najwięcej kosztuje meble z litego drewna. Nieco tańsze są meble kuchenne sosnowe czy meble fornirowane. Im mocniejsze drewno, tym trudniejsze w obróbce i tym wyższa cena. W przypadku mebli najtwardszymi gatunkami drzew są dąb, jesion i olcha. Oprócz wytrzymałości drewno jest przyjazne dla środowiska. Drewno służy w projektowaniu kuchni zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.
Co jeszcze wpływa na koszt kuchni?
Okucia obejmują zawiasy, elementy złączne, mechanizmy przesuwne. Często obecne, jeśli chodzi o meble kuchenne na wymiar. Najtańsze są mechanizmy, które są domyślnie instalowane. Jeśli używasz systemów cichego zamykania, zawiasów z amortyzatorami, amortyzatorów, samozamykaczy, zwiększy to koszt w przypadku mebli. Skomplikowany system szuflad może podnieść cenę zabudowy nawet o 20%.
Kolejnym elementem, który decyduje o tym, ile kosztuje zabudowa kuchenna jest dopasowanie mebli do wielkości kuchni i rodzaj blatu. Najbardziej trwałym i prestiżowym materiałem na blat kuchenny jest sztuczny kamień. W jego porach praktycznie nie ma cząsteczek wody, więc zanieczyszczenia domowe i naturalne barwniki nie są wchłaniane. Materiał ten jest przyjazny dla środowiska, żaroodporny i plastyczny, można go regenerować, dzięki czemu jest bardzo trwały.
Ważnym czynnikiem jest też zgodność ze standardowymi wymiarami. Zwyczajowo przyjmujemy, że rozmiary mebli będące wielokrotnością 10. Ale ich rozmiar może być dowolny, chociaż koszt niestandardowych powierzchni mebli czy blatu będzie wyższy.
Kolejny czynnik to obecność wystroju. Elementy wystroju sprawiają, że meble są piękne i niepowtarzalne. Jeśli meble są w stylu klasycznym, to dekorem mogą być lustra, pilastry, tralki, balustrady, kraty i witraże w elewacjach, poszycia, oświetlenie. W przypadku nowoczesnego stylu, szklanych lub świecących półek optymalne są uchwyty mensolowe. Jeśli w projekcie występują elementy promieniowe, zakrzywione elewacje, narożne blaty, witraże, dolne gzymsy, koszt kuchni będzie wyższy.
To główne czynniki, które wpływają na cenę kuchni. Im bardziej standardowy, popularny projekt, tym koszt będzie niższy. Im mniej oczywiste wymagania klienta, tym więcej trzeba zapłacić za projekt.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni