Największy na świecie domek dla owadów w Warszawie. Padł rekord Guinnessa
To jest największa taka „budowla” na świecie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej deweloperzy złączyli siły i pokazali największy w historii dom dla owadów. Obiekt składający się z blisko 150 modułowych, mniejszych domków stanął na płycie Czerniakowskiej w Warszawie. Część domków trafi docelowo na wszystkie warszawskie osiedla Skanska: Holm House, Osiedle Mickiewicza, Park Skandynawia i Jaśminowy Mokotów.
Przewodnim celem akcji jest troska o ekosystem i zwrócenie uwagi na problem, jakim jest spadek liczebności owadów latających – nawet o 75% w niektórych częściach Europy. Stąd inicjatywa Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który we współpracy z Eco Avengers postanowił zwrócić uwagę na kwestie związane z bioróżnorodnością, ustanawiając jednocześnie rekord Guinnessa. Termin wybrano nieprzypadkowo – 22 maja przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Po co nam bioróżnorodność? Jest potrzebna, abyśmy mogli żyć – oddychać zdrowym powietrzem, pić czystą wodę, prowadzić uprawy na dobrych glebach, zbierać plony i przeciwstawiać się zmianom klimatu.
Domek dla owadów. Jak go samodzielnie zrobić w ogrodzie? [Krok po kroku]>>>
Co zawdzięczamy owadom?
Kluczowym elementem bioróżnorodności są owady, szczególnie te zapylające. Bez nich wiele roślin nie dawałoby w ogóle owoców – w przypadku upraw sadowniczych zapylanie roślin przez pszczoły zwiększa plony nawet o 80%! W konsekwencji ludzie zawdzięczają zapylaczom produkcję aż jednej trzeciej żywności. Owady przyczyniają się ponadto m.in. do redukcji szkodników i stanowią źródło pokarmu dla 60% gatunków ptaków.
Tymczasem ich liczba drastycznie spadła, a prognozy są jeszcze bardziej niepokojące. Według autorów raportu „Worldwide decline of the entomofauna: A review of its drivers” (Francisco Sánchez-Bayoa, Kris A.G.Wyckhuys) w przeciągu najbliższych kilku dekad może wyginąć aż 40 % wszystkich owadów.
Padł rekord Guinessa?
Skanska Residential Development Poland znalazła się w gronie deweloperów, którzy podjęli wyzwanie, by pomóc zatrzymać ten niepokojący trend i wybudować największy w historii dom dla owadów. A przy okazji pobić ubiegłoroczny rekord Guinnessa w tej dziedzinie, ustanowiony w Wielkiej Brytanii.
Największa na świecie inwestycja dla owadów zlokalizowana jest na Płycie Desantu 3. Dywizji Piechoty w Warszawie (płycie Czerniakowskiej). Do tej pory największa objętość domku dla owadów na świecie wynosiła 81,26 metra sześciennego a polska wersja ma aż objętość 89,37 m3.
Jak zbudować domek dla owadów?>>>
Największy na świecie domek dla owadów
Obiekt, zaprojektowany przez Pawła Wołejszę z Eco Avengers i przyrodnika Igora Siedleckiego, jest modułową konstrukcją, składającą się z blisko 150 mniejszych domków. Każdy z nich zostanie urządzony „pod klucz” dla przyszłych lokatorów, a więc wypełniony słomą, korą, trzcinowymi rurkami oraz nawierconymi drewnianymi bloczkami. Zaraz po finale domki zostaną przekazane deweloperom i ulokowane na terenach ich inwestycji. Trafią m.in. na wszystkie warszawskie osiedla Skanska: osiedle Holm House, Osiedle Mickiewicza, osiedle Park Skandynawia oraz osiedle Jaśminowy Mokotów.
Skomentuj:
Największy na świecie domek dla owadów w Warszawie. Padł rekord Guinnessa