Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Niewymagająca roślina, czyli fatsja japońska. Jak ją pielęgnować?

AI/red.
Fatsja japońska - Fot. Shutterstock/Amelia Martin

Fatsja japońska (fatsia japonica) jako jedna z roślin domowych z pięknymi liśćmi, jasnozielonym kolorem, dużym rozmiarem, a także niesamowitym kształtem przypominającym dłonie z palcami, zdobyła sympatie wielu ogrodników. W okresie kwitnienia fatsja wypuszcza małe kwiaty o białym lub żółto-zielonym odcieniu.

Jak wygląda fatsja japońska?

Fatsia japonica - fatsja japońska to bardzo ciekawy przykład jeden z ciekawszych roślin doniczkowych. Kwiatostany prezentują się w formie parasoli. Po kwitnieniu zaczynają dojrzewać owoce, które wyglądają nie mniej atrakcyjnie niż kwiaty. Można je porównać do pęczków jarzębiny, które w okresie wiązania są zielone, ale ostatecznie zmieniają kolor na ciemnoniebieski. Ma dekoracyjne duże liście dłoniasto klapowane o sztywnych ogonkach.

Fatsja to nie tylko roślina ogrodowa sprawdza się w uprawie doniczkowej. W naszych szerokościach geograficznych jest również hodowana w domu. Jednak w uprawie domowej, nie należy liczyć na pojawienie się kwiatów. Fatsja w pomieszczeniach kwitnie bardzo rzadko. Jedynym czystym gatunkiem jest fatsja japonica (aralia japońska). Hybryda to Fatsheder. Z kolei Fatshedera Litse to wysoki, wiecznie zielony krzew, osiągający wysokość ponad 5 metrów wysokości. Łodyga ozdobiona jest liśćmi w kolorze ciemnozielonym, o bardzo gęstym ułożeniu, tworzącym bujną koronę. Jeśli chodzi o japońską fatsje, w ramach tego gatunku zwyczajowo rozróżnia się kilka odmian:

Fatsja, roślina doniczkowa, którą warto uprawiać w domu

Zaleca się hodować fatsje z sadzonek jesienią. Przygotowane sadzonki przenosi się na wilgotną glebę, a następnie przykrywa słoikiem. Przy pierwszych oznakach ukorzenienia się można je przesadzić do doniczek. Roślinę fatsia można również uzyskać, wysiewając nasiona na wiosnę. Przygotowane nasiona należy wsadzić do podłoża na głębokości do 1 cm, po czym pojemnik z nasadzeniami przenosi się do ciepłego miejsca, w którym utrzymuje się temperaturę 18 stopni. Gdy sadzonki staną się wystarczająco mocne, można przesadzić je do pojedynczych doniczek, które następnie przenosi się w dobrze oświetlone miejsce. Właściwa pielęgnacja fatsji to głównie ochrona, przed różnymi chorobami i szkodnikami.

Jak dbać o fatsję japońską?

Stanowisko: Wybierając tryb oświetlenia fatsji japońskiej, musisz skupić się na barwnych liściach rośliny. Fatsja, której liście pokryte są dużą liczbą pstrych plam, potrzebuje jaśniejszego oświetlenia. Jednak unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia, gdyż może zaszkodzić roślinom, więc w południe warto stworzyć sztuczny cień, aby uniknąć oparzenia liści. Instancje z ciemnozielonymi liśćmi powinny być uprawiane w półcieniu. Ten kwiat może dobrze rosnąć w cieniu, a także w warunkach sztucznego oświetlenia świetlówkami. Latem można ją trzymać na zewnątrz.

Warunki uprawy: Wiosną i latem konieczne jest utrzymanie temperatury w granicach 17-21 stopni. Przy pierwszych oznakach zimy, pielęgnację roślin należy modyfikować, biorąc pod uwagę kolor liści. Różnobarwne krzewy dobrze się czują w temperaturach nie niższych niż 16 stopni. Rośliny o jednolicie zielonych liściach tolerują spadek temperatury do 14 stopni. Co ciekawe, w najcieplejszych rejonach kraju i po wcześniejszym zahartowaniu, fatsja może nawet spędzić zimę w ogrodzie, gdyż znosi spadki temperatury do -7 st.C. W czasie upałów roślinom należy zapewnić dużo światła. W razie potrzeby jej wzrost można ograniczać poprzez przycinanie, które fatsja znosi bardzo dobrze.

Jak ją pielęgnować?

Podlewanie fatsji musi odbywać się regularnie. Jeśli je pominiesz, rośliny zareagują natychmiast: liście opadną i będziesz musiał długo czekać, gdy powrócą do swojej pierwotnej pozycji. Jednak podczas nawadniania konieczne jest obserwowanie rośliny, ponieważ przy nadmiernym nawadnianiu istnieje niebezpieczeństwo gnicia korzeni.

Podlewanie intensywne w okresie wiosenno – letnim kiedy roślina wypuszcza nowe pędy, w zimie ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając jednocześnie do zaschnięcia bryły korzeniowej

Latem przy określaniu częstotliwości nawadniania należy zwrócić uwagę na stopień nawilżenia górnej warstwy gleby. Jeśli wyschłą, należy natychmiast ją podlać. Zimą głównym punktem odniesienia dla nawadniania jest temperatura powietrza w pomieszczeniu. W chłodnych warunkach nawadnianie należy wykonywać rzadziej. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wystarczająco wysoka, fatsia, powinna być podlewana w taki sam sposób, jak latem.

Starsze egzemplarze fatsji japońskiej w odpowiednich warunkach mogą zakwitać, jednak kwiaty nie mają wysokiej wartości dekoracyjnej. Doskonale nadaje się na dekorację restauracji, biur, sklepów i hal wystawowych.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zaproś wiosnę do domu – kwiaty cięte i doniczkowe
Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) - królowa słonecznych ogrodów
Ozdób swój dom roślinami, barwami i radością dzięki kolekcji Daksjus

Skomentuj:

Niewymagająca roślina, czyli fatsja japońska. Jak ją pielęgnować?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej