Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Niezapominajka – kwiat pamięci i miłości

Anna Morleo
Niezapominajka - Fot. Shutterstock/Marek Durajczyk

Niezapominajka to delikatny, niebieski  kwiatuszek o intensywnym zapachu, nazywany też niezabudkiem, żabim oczkiem, mysim uszkiem  lub trawą skorpiona, ze wzglądu na  kształt główki kwiatu przypominający ponoć ogon tego pajęczaka.

Niezapominajka legenda

Na temat niezapominajek krąży wiele podań i legend. Jedna z nich głosi, że gdy  Bóg stworzył świat, każdej roślinie nadawał imię. Jednak o tym niepozornym, niebieskim kwiatuszku zapomniał. Gdy ten zadał Stwórcy pytanie, dlaczego nie dostał imienia, Bóg zamyślił się i postanowił nazwać go niezapominajką.

Niezapominajka jako symbol miłośći

Niezapominajka to też symbol zakochanych, którzy muszą się rozstać na jakiś czas. W XIV wieku ten niepozorny kwiatek został emblematem angielskiego króla Henryka IV, a od 1949 r. jest oficjalnym kwiatem stanu Alaska. Od 2002 r., co roku, w dniu 15 maja, również w Polsce obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, który ma nam przypominać o konieczności ochrony naszej przyrody.

Niezapominajka - zastosowanie

Ziele niezapominajki ma również wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Jest stosowane w przypadku uporczywego kaszlu, zapalenia oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła oraz przy krwotokach z nosa. Kąpiel z dodatkiem ususzonych kwiatów niezapominajki wspomaga zdrowy sen i likwiduje bezsenność, a napar likwiduje skutki niedospania.

Niezapominajka – co to jest

To roślina zielna z rodziny ogórecznikowatych. Występuje na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą , głównie w strefie klimatu umiarkowanego (w strefie międzyzwrotnikowej występuje tylko na obszarach górskich).  Niezapominajki to popularne rośliny jednoroczne i dwuletnie, o łodygach sięgających zwykle 20-30 cm wysokości, rozgałęziających się u dołu. Podłużne liście zebrane są w rozetę tuż nad ziemią, a pojedynczo obrastają także łodyżki. W naturze niezapominajki występują w lasach liściastych, obszarach podmokłych i na brzegach zbiorników wodnych,  ale można je spotkać nawet w Tatrach do wysokości ok. 1600 m n.p.m. Niezapominajki kwitną od maja do lipca, najczęściej na niebiesko, rzadziej na biało, różowo lub fioletowo. Najczęściej spotykane w polskich ogrodach są niezapominajki leśne, błotne i alpejskie.

Niezapominajka gatunki

Na świecie istnieje około 100 gatunków tej byliny, z czego w Polsce dziko rośnie aż 13 - 

Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem niezapominajki na terenie Polski jest niezapominajka polna, gatunek pochodzenia śródziemnomorsko-irano-turańskiego. W Europie Środkowej pojawił się już w epoce brązu. Obecnie na północy sięga aż po Grendlandię.

Niezapominajki  leśne

 Dwuletnia bylina, występująca w odmianach o niebieskich, różowych i białych kwiatach. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 20 do 60 cm. To gatunek najczęściej uprawiany w naszych ogrodach przydomowych.

Najpopularniejsze odmiany niezapominajki leśnej to

Niezapominajka błotna

To bylina o pięknych, błękitnych kwiatach z żółtym oczkiem. W naturze rośnie na wilgotnych łąkach i nad wodą. W ogrodach idealnie nadaje się do uprawy w miejscach wilgotnych i półcienistych np.  w płytkiej wodzie lub przy brzegu oczka wodnego. Najlepiej rośnie na podłożu próchniczo – gliniastym, o zasadowym pH. Kwitnie od maja do września. Rośnie zwykle do 30–40 cm wysokości. Rozmnaża się przez nasiona podział lub  sadzonki wierzchołkowe. Najpopularniejsze odmiany to  'Variegata', „Thuringen',  ‘Perle van Rennenberg', ‘Variegata' i ‘Mermaid'.

Niezapominajka alpejska

Jest kępiastą byliną o intensywnie pachnących, ciemnoniebieskich  kwiatach z żółtym oczkiem w środku. Kwitnie od czerwca do połowy lata. Z powodzeniem uprawiana zarówno w ogrodach, a zwłaszcza w ogródkach skalnych jak i w doniczkach. Lubi stanowiska nasłonecznione i glebę wapienną. Zwykle osiąga wysokość około 25 cm. Najpopularniejsze odmiany to  'Ultramarine', 'Blue Bouquet' oraz odmiana o różowych kwiatkach - 'Rosa Pink'. Młode sadzonki możesz zasilać aż do ich pierwszego kwitnienia co dwa tygodnie. Inaczej jest w przypadku starszych roślin – wtedy wystarczy, że zrobisz to jedynie dwa razy w roku. Idealnie sprawdzi się w tym celu nawóz do roślin kwitnących.

Niezapominajka  ogrodowa– uprawa w ogrodzie

Łatwa w uprawie. Świetnie sprawdza się nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach i tarasach. Idealna do ogrodów naturalistycznych i w stylu wiejskim, w połączeniu np. tulipanami, narcyzami, hiacyntami. Niezapominajka leśna potrzebują podłoża bogatego w próchnicę  i wilgotnego. W ogrodzie najlepiej posadzić je w miejscach półcienistych. Rozmnaża się je przez nasiona wysiewane na rozsadniku od maja do lipca. 

Niezapominajka – uprawa  na tarasach i balkonach

Niezapominajki są dość łatwe w uprawie w donicach. Wystarczy im skrzynka lub donica z drenażem i zwykła, uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Kwiaty należy sadzić w skrzynkach w odstępach około 15 cm. Jeśli decydujemy się na doniczki, powinny być odpowiednio duże.

Podstawą właściwej pielęgnacji tych roślin jest regularne podlewanie, przycinanie po kwitnieniu i nawożenie 2 razy w roku. Jeśli uprawiamy młode niezapominajki w doniczce to musimy również pamiętać o przesadzeniu rośliny do świeżej ziemi jesienią lub na wiosnę.

Jest rośliną mrozoodporną, ale aby przezimowała w doniczce musimy ją postawić w osłoniętym kącie balkonu, na drewnie lub styropianie i owinąć folią izolacyjną.

Niezapominajka - choroby i szkodniki
Mogą być atakowane przez mszyce. Podczas suchej pogody kłopoty może sprawiać również mączniak prawdziwy.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj:

Niezapominajka – kwiat pamięci i miłości

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej