Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, ścienne i sufitowe

opracowanie BEATA ZIELIŃSKA
Ogrzewanie płaszczyznowe - Fot.: PIPELIFE

Jaka jest alternatywa dla klasycznych grzejników? To proste – ogrzewanie podłogowe. Jednak nie jest to jedyna opcja. Coraz większą popularność wśród inwestorów zdobywa ogrzewanie ścienne i sufitowe. Podpowiadamy, co przemawia za wyborem systemu płaszczyznowego i na co zwrócić uwagę podczas jego planowania oraz montażu?

Na dostępnych płaszczyznach w pomieszczeniach można ułożyć ogrzewanie wodne, elektryczne i powietrzne. W artykule skupimy się na tym pierwszym rozwiązaniu, gdy powierzchnia podłogi, ściany czy sufitu jest rozgrzewana przez ciepłą wodę płynącą w rurach.

Podobnie, jak w przypadku pozostałych instalacji w domu, zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, powinniśmy mieć projekt tego systemu. W tym przypadku jest to bardzo ważne, gdyż w ogrzewaniu płaszczyznowym po ułożeniu rur, a następnie przykryciu ich posadzką czy tynkiem, jakiekolwiek zmiany będą dość trudne do przeprowadzenia i kosztowne. Poza tym w projekcie znajdziemy zestawienie materiałów. Pozwala to zatem zamówić tylko taką ilość materiałów, jaka faktycznie jest konieczna. Co więcej, dzięki temu wykonawca wie, jak i w jakim rozstawieniu ułożyć rury, aby cała powierzchnia płaszczyzny równomiernie grzała, zapewniając nam optymalną temperaturę w domu.

Ogrzewanie podłogowe 

Na co zwrócić uwagę?

Przystępując do jego planowania, już na tym etapie warto wiedzieć, jak chcemy zaaranżować nasze wnętrza, czyli gdzie chcemy ustawić ciężkie meble (np. duże, pojemne szafy i regały) czy ciąg stojących szafek kuchennych. Mając te informacje projektant określi, jakie muszą być parametry instalacji na pozostałej wolnej części podłogi, aby zapewnić w tym pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Można też postąpić inaczej i zaplanować ogrzewanie na całej powierzchni podłogi – co da nam większą swobodę podczas urządzania wnętrza – a kupując meble, wybierać te na nóżkach.

Projektant będzie również oczekiwał od nas informacji dotyczących rodzaju wykończenia podłóg – gdzie zostaną ułożone płytki ceramiczne, gdzie deski lub parkiet, czy też panele laminowane bądź winylowe. Każdy z tych materiałów inaczej bowiem przewodzi ciepło.

W nowych dobrze ocieplanych domach ogrzewanie podłogowe może być podstawowym system grzecznym we wszystkich pomieszczeniach. Jedynie niekiedy w wysokich salonach z dużymi przeszkleniami, uzupełnieniem ogrzewania podłogowego może być np. instalacja ścienna lub konwektorowe grzejniki kanałowe.

Prawidłowo obliczone i rozrysowane elementy instalacji wodnego ogrzewania podłogowego zapewniają inwestorom efektywne ogrzewanie domu, a także chronią użytkowników przed niedogrzaniem lub przegrzaniem pomieszczeń - Fot.: SANDER SYSTEM

Montaż

Do wyboru mamy system mokry z tradycyjną wylewką lub suchy z płytami suchego jastrychu.

Rury grzejne zgodnie z projektem układ się spiralnie lub meandrycznie.

Po podłączeniu wszystkich pętli rur do rozdzielacza i przeprowadzeniu próby szczelności, można rozpocząć prace związane z wykonaniem wylewki w poszczególnych pomieszczeniach. Następnie po co najmniej 21 dniach dla wylewki cementowej i po co najmniej 7 dniach dla wylewki anhydrytowej możliwe jest przystąpienie do wygrzewania i suszenia podłogi. Ma to na celu usunięcie nadmiaru wody, która nie została związana w procesie twardnienia betonu lub gipsu.

Aby uzyskać odpowiednie przepływy wody grzejnej, niezbędne jest zastosowanie elementów regulacyjnych dla każdej pętli. Elementy te, czyli przepływomierze, umieszczone są w każdym rozdzielaczu ogrzewania podłogowego i jest ich tyle, ile obwodów ten rozdzielacz obsługuje - Fot.: KISAN
Przykładowa konstrukcja ogrzewania podłogowego w systemie mokrym. Rury układa się na izolacji systemowej pokrytej folią z wtopioną w nią siatką kotwiącą, która zapewnia prawidłowe zamocowanie klipsów. Nadrukowana podziałka (raster) ułatwia montaż - Fot.: PURMO
Rury stosowane w instalacji podłogowej muszą spełniać różne wymagania. Powinny przede wszystkim cechować się długą żywotnością oraz zapewnić skuteczne przekazywanie ciepła - Fot.: VIESSMANN

System suchy chętnie stosowany jest nie tylko w budynkach szkieletowych na piętrze (gdy konstrukcja stropu nie jest przystosowana do przenoszenia dużych obciążeń), ale też w domach poddawanych termomodernizacji, gdy chcemy mieć krótkim czasie nową i do tego ciepłą posadzkę, bez uciążliwych i brudnych prac. Kolejną zaletą w tym przypadku jest również nieduża grubość tego systemu.

Płaszczyznową instalację podłogową, ścienną i sufitową można również wykorzystać do schładzania pomieszczeń. Wówczas odpowiednio dobrane sterowanie musi zapobiegać skraplaniu się pary wodnej na powierzchniach. Wymaga to bardziej złożonej regulacji niż, gdy korzystamy włącznie z samego sytemu ogrzewania.

Suche ogrzewanie podłogowe ma tę przewagę nad systemem mokrym, że można je użytkować zaraz po zakończeniu wszystkich prac montażowych - Fot.: SANDER SYSTEM
W systemie suchym rury grzewcze układa się w zagłębieniach lameli. Przy zmianie kierunku prowadzenia należy pamiętać o dopuszczalnym promieniu gięcia rury - Fot.: KAN

Ogrzewanie ścienne 

Na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie ścienne może funkcjonować w pomieszczeniu jako jedyne lub służyć jako system uzupełniający do ogrzewania podłogowego bądź grzejnikowego. Biorąc je pod uwagę, należy także mieć wstępny projekt aranżacji wnętrza. Dzięki temu projektant będzie mógł tak przygotować instalację, aby mogła ona zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, pod warunkiem że ściany nie będą przysłonięte meblami o dużych garbatych (znacznie utrudniają oddawanie ciepła do wnętrza), a także panelami ściennymi. Poza tym projekt musi uwzględniać miejsca zabudowy ściany ze względu na fakt, że wiercenie otworów pod kołki mocujące do półek czy szafek może uszkodzić instalację.

Ogrzewanie ścienne zwykle montuje się na ścianach zewnętrznych (dopiero w drugiej kolejności na wewnętrznych), zatem powinny być one odpowiednio zaizolowane. Zapobiega to pojawianiu się strat cieplnych i jednocześnie zapewnia racjonalne koszty eksploatacji. Zwykle w pomieszczeniach mniejszych i o średniej wielkości wystarczy ułożenie ogrzewania na jednej ścianie. Natomiast w pomieszczeniach większych, gdzie odległości między ścianami są większe od 5 m, zaleca się wykonanie go na dwóch ścianach - jedna z nich, może być np. ścianą działową.

W ogrzewaniu ściennym, podobnie jak w instalacji podłogowej, stosuje się rury PE-RT lub PEX, ale o mniejszej średnicy – najczęściej 14 bądź 12 mm. Oba te systemy grzewcze mogą się wzajemnie uzupełniać, współpracując bez żadnych przeszkód - Fot.: KAN

Montaż

Tutaj również, tak jak poprzednio mamy dwa rozwiązania, czyli system mokry i suchy.

Same ściany grzewcze nie wymagają stosowania dylatacji, o ile producent zastosowanego tynku nie wprowadza takiego wymogu. Przy poprawnie wykonanej instalacji metodą mokrą, tynk jest trwale zespolony z podłożem nośnym (konstrukcją ściany) i nie ma ryzyka jego odspojenia.

Tynk płyty grzewczej powinien charakteryzować się dobrą przewodnością cieplną, odpornością na temperaturę (ok. 70oC dla tynków cementowo‑wapiennych, 50oC dla tynków gipsowych), elastycznością i małą rozszerzalnością. Jego rodzaj musi być przystosowany do charakteru pomieszczenia. Mogą być stosowane tynki wapienno‑cementowe, gipsowe a także zaprawy gliniane. Tynk może być malowany, pokrywany tapetą, farbą strukturalną i okładzinami ceramicznymi.

System ścienny może działać cały rok – zimą oddaje zakumulowane ciepło do pomieszczenia, natomiast latem służy do przekazywania chłodu do wnętrza - Fot.: PIPELIFE

Przykładowa płyta grzejna to arkusz płyty gipsowo-kartonowej o grubości 15 mm z rurami o średnicy 10 mm biegnącymi pod jedną płaszczyzną. Rura jest umieszczona w rowkach w panelu i na całej swojej powierzchni jest otoczona materiałem wypełniającym szczeliny, co zapewnia lepsze przewodzenie ciepła.

W wytycznych do projektowania instalacji ściennej producenci zalecają uwzględnić szereg kryteriów. Jednym z ważniejszych parametrów jest maksymalna temperatura powierzchni ściany w trakcie ogrzewania – nie powinna przekraczać 35°C. Natomiast minimalna temperatura powierzchni ściany podczas chłodzenia to 19°C - Fot. Kan

Ogrzewanie sufitowe – o czym należy pamiętać?

Ma tę przewagę nad ogrzewaniem podłogowym i ściennym, że nie trzeba w nim wykluczać żadnej przestrzeni pod zabudowę czy meble. Przysłowiowym „grzejnikiem” jest zatem cała duża płaszczyzna sufitu w danym pomieszczeniu. W ogrzewaniu  sufitowym wykorzystuje się rury o średnicy 10 i 15 mm z barierą antydyfuzyjną. Można też stosować maty kapilarne, które zbudowane są  z cienkich rurek (nazywanych kapilarami), zamocowanych do elastycznej siatki z tworzywa. Przez rurki przepływa woda o temperaturze 25-30oC. Podczas montażu maty kapilarne zatapia są w cienkiej warstwie tynku lub osłania płytami gipsowo-kartonowymi.

Jeśli zdecydujemy się na suchy montaż ogrzewania sufitowego z użyciem paneli grzewczo-chłodzące z płyt gipsowo-kartonowych fachowcy zwracają uwagę, że nie wszystkie farby są odpowiednie do ich pokrycia. Nie nadają się np. te na bazie minerałów. Polecane są w tym przypadku farby na bazie wody (dyspersyjne, akrylowe), przepuszczające powietrze. Natomiast te na bazie krzemianów mogą być stosowane, jeśli ich producent gwarantuje ich przydatność w takim rozwiązaniu.

Decydując się na ogrzewanie płaszczyznowe, najlepiej wybrać kompletny system jednego producenta. Wtedy mamy pewność, że wszystkie elementy – rury grzewcze, rozdzielacze, szafki, automatyka – do siebie pasują, co jest niezbędne do sprawnego montażu i ekonomicznego ogrzewania. Równie ważne jest to, że otrzymujemy gwarancję na całość instalacji.

Ogrzewanie sufitowe - Fot.: PIPELIFE

Atuty i ograniczenia systemów płaszczyznowych

Najważniejszą zaletą, która z pewnością przemówi do każdego właściciela domu jest energooszczędność i ekonomiczność ogrzewania płaszczyznowego.

Wynika to z niskiej temperatury zasilania instalacji, dzięki czemu sprawność współpracującego z nią urządzenia grzewczego – pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego – jest wysoka.

Kolejnym benefitem, jaki mogą odczuć właściciele wodnej instalacji podłogowej i ściennej jest optymalny komfort cieplny. Ciepło oddawane z tych powierzchni rozprowadzane jest bardziej równomiernie, niż te punktowo przekazywane przez grzejniki ścienne, dzięki czemu w pomieszczeniu nie występują strefy zimne i ciepłe. Ponadto komfort cieplny jest odczuwalny przy temperaturze niższej o 2oC niż przy grzejnikach, co obniża koszty eksploatacji.

Ogrzewanie ścienne oddaje ciepło przede wszystkim przez promieniowanie a nie konwekcję, co ogranicza, krążenie i osiadanie kurzu. Jest też niezawodne i trwałe.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że ogrzewania płaszczyznowe nie nadaje się do budynków o dużym zapotrzebowaniu ciepła, co wynika z wcześniej wspomnianej niskiej temperatury zasilania instalacji podłogowej czy ściennej. W takiej sytuacji należy najpierw przeprowadzić termomodernizację domu, a dopiero w drugim etapie planować ewentualnie zmianę systemu ogrzewania. Fachowcy podkreślają również to, że chociaż szansa uszkodzenia rur pod podłogą czy na ścianie jest raczej mała, to w razie awarii, trzeba liczyć się z usunięciem fragmentu powierzchni danej płaszczyzny. Pewnym minusem dla niektórych użytkowników może być także brak grzejników do suszenia ręczników w łazience. Jednak ten problem można łatwo rozwiązać montując tam np. grzejnik elektryczny.

Najbardziej popularne wodne ogrzewanie płaszczyznowe, czyli instalacja podłogowa, stała się już standardem w nowoczesnych domach jednorodzinnych - Fot.: PURMO
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, ścienne i sufitowe
Rekuperacja: plan, wybór i montaż
Czym ogrzewać dom w 2025 roku?

Skomentuj:

Ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, ścienne i sufitowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej