Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Oranżeria przydomowa. Jakie kwiaty uprawiać w oranżerii

Pressland
Płaska łosioroga - Fot. Schutterstock

Oranżeria przydomowa? Dzisiaj nie możemy sobie raczej pozwolić na inwestycję dużych rozmiarów. Jednak, jeśli kochamy zieleń i zimowe miesiące są dla nas ciężkim okresem, możemy postarać się o małą oranżerię, albo wygospodarować na rośliny egzotyczne miejsce przy oknie balkonowym, ostatecznie wstawić grzejnik do szklarni i pomagać przetrwać roślinom w czasie mrozów, a latem wystawiać je na taras.

Oranżeria przydomowa prawo budowlane

Nie każda budowa oranżerii wymaga wydania pozwolenia na budowę. Jeśli oranżeria nie przekracza 35 m kwa powierzchni to wystarczy, że zgłosimy jej budowę do urzędu. Trzeba jednak pamiętać że na powierzchni działki 500 m2 nie może być ich więcej niż dwie.

Oranżeria - ogród zimowy

Oranżeria wymagane pozwolenie

Przy budowie oranżerii o powierzchni większej niż 35 m2 potrzebny będzie projekt wykonany przez architekta, który składamy wraz z podaniem o pozwolenie na budowę.

Oranżeria na balkonie

Rośliny do oranżerii

Nie wszystkie rośliny dobrze będą się czuły w oranżerii. Wybraliśmy dla Was absolutne rarytasy:

Płaskla łosioroga

Chcąc mieć tę paproć w swej kolekcji powinniśmy pamiętać, że nie należy podlewać jej chlorowaną wodą, a gleba, w której ma rosnąć, powinna mieć pH 5,5-6. 

Nazwa tej rośliny niezwykle trafnie opisuje jej wygląd. Jest to paproć, choć na pierwszy rzut oka wcale na nią nie wygląda, a że jej siedliskiem są pnie większych drzew, zgodzili byśmy się przyznać, że jest to roślina z rodziny storczykowatych. Jednak płaskla jest paprocią o długich niemal na metr liściach przypominających poroże łosia i drugich, brązowych, na pierwszy rzut oka niewidocznych, którymi chwyta pień drzewa. Jeśli marzymy o tej roślinie, możemy z powodzeniem uprawiać ją w domu w doniczce.

Jak stworzyć ogród zimowy? 5 najważniejszych rad

Szlumbergera ucięta

Niektórym znana jest pod rodzimą nazwą grudnika, gdyż jej okres kwitnienia przypada na porę zimową - przełom grudnia i stycznia. Wprowadza wówczas do naszych domów trochę koloru, bo na przestrzeni lat wytworzono kilka odmian tego kaktusa (tak, kaktusa) kwitnących w kolorze białym, różowym i czerwonym. Jako sukulent nie posiada liści i jest dość łatwa w hodowli nawet dla początkującego ogrodnika

Szlumberga ucięta - Fot. Shutterstoock

Jeśli grudnik, który mamy w swojej kolekcji jest zdrewniały i stracił ładną formę, możemy go łatwo odmłodzić i rozmnożyć, uszczykując pędy i pikując je w doniczkach. Ziemia do kwiatów i woda wystarczą, by młoda roślina się przyjęła.

Bugenwilla gładka

Bugenwilla jest wymagająca co do światła, szczególnie niebezpieczne są dla niej miesiące z krótkim dniem, ale za to świetnie znosi podlewanie wodą z wodociągu.

Bugenwilla gładka - Fot. Shutterstock

o piękne pnącze kwitnące przez całe lato w ciemnoróżowym kolorze. Niestety, jeśli jesteśmy jego wielkimi zwolennikami, możemy trzymać je jedynie w domu lub szklarni, bo nie wytrzyma warunków panujących zimą w Polsce. Jeśli po kilku latach trzymania tej rośliny w domu zauważymy, że coraz słabiej kwitnie, jest to oznaka, że zdrewniała i należy zakupić nową sadzonkę. W optymalnych warunkach w szklarniach może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości i żyć nawet 30 lat.

Echmea wstęgowata

W naturalnym środowisku Echmea porasta pnie drzew, żyjąc w ich cieniu. W naszym domu może zająć te stanowiska, które szkodziłyby roślinom światłolubnym.

Echmea wstęgowata - Fot. Shutterstock

Czy warto posiadać tę oryginalną roślinę we własnym domu? Chyba taką decyzję musimy podjąć we własnym zakresie. Jest ona niezwykle piękna. Ta wolno rosnąca bylina zakwita tylko raz w życiu, a następnie wypuszcza pędy boczne, z których łatwo ją rozmnożyć. Jednak… Jest to roślina trująca i działająca bardzo drażniąco na skórę. Już samo przebywanie w jej pobliżu może się zakończyć stanem zapalnym lub alergią, a więc, czy warto ją posiadać?

Bonsai

Oranżeria to szczególne miejsce dla wszystkich szukających inspiracji w kulturze dalekowschodniej. Świetnie tam się sprawdzą wszelkie drzewka bonsai.

Bonsai - Fot. Shutterstock

Araukaria wyniosła

Drzewo występuje w 19 gatunkach. Ze względu na oryginalny wygląd jest niezwykle popularne u naszych zachodnich sąsiadów. W naszym klimacie, nie wytrzyma raczej surowych mrozów, więc powinna zimować w szklarni. Hodowla nie jest niemożliwa, bo araukaria rośnie bardzo powoli.

Araukaria wyniosła - Fot. Shutterstock

To piękne imponujące drzewo (w naturze osiąga do 65 metrów) jest jednym z najciekawszych okazów, jakie możemy uprawiać w oranżerii. Jest to drzewo, które na pierwszy rzut oka wydaje się być rośliną iglastą, lub sukulentem. Ma ona jednak liście, tyle że niezwykle kujące i sztywne. Co dziwniejsze na tym liściastym drzewie formułują się szyszki, które po osiemnastu miesiącach dojrzewania, opadają i uwalniają jadalne nasiona.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Oranżerie - ogród zimowy
Salon: domowa oranżeria
Ogrody zimowe zgodnie z prawem budowlanym

Skomentuj:

Oranżeria przydomowa. Jakie kwiaty uprawiać w oranżerii

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej