Oświetlenie świąteczne
Oświetlenie domu to element, który tworzy świąteczny nastrój i umila chwile spędzone z rodziną. Girlandy, lampy, rozświetlone figurki i drzewka – duży wybór produktów pozwoli każdemu stworzyć piękną iluminację.
Jakie oświetlenie świąteczne wybrać?
Do dekoracji domu można wykorzystać łańcuchy z małych lampek lub ozdoby, w których wykorzystano diody LED - energooszczędne i długowieczne. Mogą one dawać światło ciepłe lub zimne, o wysokim wskaźniku oddawania barw. Nie poleca się stosowania więcej niż dwóch barw, by nie stworzyć wrażenia przesytu i przeładowania. Światłem można sterować poprzez wprowadzanie efektów specjalnych. Większość modeli ma programator, który potrafi stworzyć sekwencje pracy świateł. W efekcie feeria świateł miga i jest widoczna z oddali. Dekoracje świetlne można umieścić na wystających elementach elewacji, na przykład na kolumnach, na których wspiera się daszek wejściowy czy na parapecie - tu najlepiej wyglądają jako część większej kompozycji - na przykład wplecione w doniczkę ze świątecznym stroikiem. Nie dają może zbyt wiele światła, lecz podkreślają wyjątkowość okiennej aranżacji. Dom będzie wyglądał jak skąpany w świetle, gdy oświetlenie zamontowane w podbitce dachowej uzupełni się o świąteczne lampki zwisające się z okapu niczym lodowe sopelki.
Jak dobrać oświetlenie do domu?
Warto się zastanowić, jakie rozwiązanie będzie najlepiej pasować do elewacji, stylu domu i sposobu zagospodarowania ogrodu. Nowe rozwiązania dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o kształt, miejsce montażu, kolor, intensywność i częstotliwość świecenia. Jedynym ograniczeniem co do formy i wyglądu iluminacji jest wyobraźnia. W przypadku budynków z cegły lub z fasadą w kolorze czerwonym, pomarańczowym czy miedzianym sprawdzą się źródła światła w ciepłych barwach. Tego typu rozwiązania dobrze komponują się również z ogrodowymi drzewami i krzewami. W przypadku fasady w jasnych kolorach odpowiednie będzie oświetlenie o chłodniejszej barwie. Należy także zwrócić uwagę, czy zewnętrzne iluminacje nie wpływają negatywnie na komfort domowników. Trzeba sprawdzić przede wszystkim, czy nie są one montowane bezpośrednio przy oknach - wówczas ich blask może przeszkadzać.
Sposoby mocowania
Światełka można umieścić na budynku na kilka sposobów. Najłatwiej jest w przypadku lampek, które mają własne mocowanie w formie zacisków czy klamerek. Nie są one jednak zbyt solidne i silniejsze podmuchy wiatru mogą je zerwać, dlatego lepiej, jeśli znajdziemy wersje pozwalające na przyczepienie zszywkami lub gwoździami. Najlepsze będą miały odpowiednie szczeliny i otwory na użycie pistoletu na gwoździe czy takera, więc ich instalacja będzie bardzo szybka. W przypadku figurek trzeba ustalić, czy jest miejsce na użycie gwoździ, czy musimy użyć kleju. W tym wypadku wybieramy wersję do użycia na zewnątrz, odporną na spadki temperatur i wilgoć. Mało która figurka będzie na tyle masywna, by utrzymać się na dachu przy podmuchach wiatru tylko za sprawą własnej wagi.
Podłączenie iluminacji
Włączenie świątecznych światełek nie będzie problemem, jeśli mamy w ogrodzie instalację elektryczną. Wyposaża się ją w gniazdka do podłączania urządzeń ogrodowych. Powinny one się znaleźć zarówno w części frontowej domu, jak i od strony ogrodu. Gniazda zewnętrzne trzeba koniecznie zabezpieczyć, by nikt obcy nie mógł z nich skorzystać (na przykład włamywacz podłączający urządzenie do wyważenia drzwi wejściowych). Można je bezpiecznie umieścić w zamykanym garażu lub wiatrołapie, blisko drzwi lub okna, przez które można będzie wyprowadzić kabel. To ostatnie rozwiązanie ma jednak sporą wadę - przygnieciony skrzydłem okna lub drzwi kabel niszczy uszczelkę. Łatwo też uszkodzić izolację kabla, a to już jest poważne zagrożenie pożarowe. Zdecydowanie wygodniej korzystać z gniazd umieszczonych na ścianie zewnętrznej lub w puszkach w ogrodzie, ale wtedy powinniśmy mieć możliwość odłączania w nich zasilania z wnętrza domu. Wyłącznik może być ulokowany w tablicy rozdzielczej, ale wygodniej, gdy znajduje się w pobliżu drzwi tarasowych bądź wejściowych. Są też gniazda sterowane pilotem.
Jeśli na zewnątrz nie ma gniazda, musimy zastosować przedłużacz, koniecznie szczelny, przeznaczony do użytku na dworze (ma kolor pomarańczowy), a wtyczkę zabezpieczyć przed wodą - na przykład za pomocą torebki foliowej.
Na instalację lampek wybierzmy bezchmurny dzień bez wiatru. Rozwińmy łańcuch lampek wokół domu, tak by lampki znajdowały się mniej więcej w miejscu, w którym zamierzamy je zamontować – ułatwi nam to pracę. Niezbędna będzie drabina, najlepiej z dodatkową podpórką i blatem na odłożenie sprzętu. Konieczna będzie pomoc drugiej osoby, która będzie nam podawać niezbędne przedmioty. Najważniejsze w tym wypadku jest bezpieczeństwo, dlatego posuwamy się powoli i pewnie, montując kolejne lampki.
Ważne bezpieczeństwo
Oświetlenia zewnętrzne ma służyć w zimie, dlatego instalacja musi być odporna na niekorzystne warunki pogodowe: temperatury poniżej 0⁰C, opady śniegu, wysoki poziom wilgotności. Najważniejszym, z punktu widzenia funkcjonalności, kryterium wyboru opraw jest stopień ochrony IP. Określa on między innymi stopień ich wodoodporności. Wykorzystuje się przeważnie modele o minimalnej wartości IP na poziomie 44. By mieć pewność, że oświetlenie będzie prawidłowo funkcjonować w najbardziej wymagających miesiącach, warto sięgnąć po oprawy o stopniu ochrony IP 65 i większym. Ważna jest również klasa ochronności iluminacji. W przypadku oświetlenia elewacyjnego i ogrodowego wymagana jest klasa II, oznaczająca zastosowanie izolacji wzmocnionej. Na opakowaniach jest ona przedstawiana poprzez symbol podwójnego kwadratu. Instalując system oświetlenia zewnętrznego lub rozwieszając lampki, warto upewnić się także, czy ich elementy są niepalne. Modele zapobiegające roznoszeniu się ognia w przypadku zwarcia oznaczane są symbolem odwróconego trójkąta z wpisaną literą F.
Skomentuj:
Oświetlenie świąteczne