Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Przygotowania przed nanoszeniem tynków wewnętrznych

Tomasz Rybarczyk
Przygotowania przed nanoszeniem tynków wewnętrznyc - Fot. Tomasz Rybarczyk

Ułożenie tynków wewnętrznych wiąże się z pewnego rodzaju pracami, które mają wpływ na jakość i trwałość otynkowanych powierzchni. Każdy wykonawca powinien dobrze znać zasady tynkowania, bo ich przestrzeganie gwarantuje prawidłowe wykonanie wypraw tynkarskich.

Jest kilka zagadnień, o które należy zadbać zarówno przed, jak i w trakcie wykonania tynków. W zasadzie są to elementarne reguły, które pomimo tego, że są wykonawcom dobrze znane, powinno się je ustalić przed rozpoczęciem robot tynkarskich. W tej sprawie inwestorzy powinni zdać się na swojego kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego, który dokładnie omówi takie zagadnienia z wykonawcą.

Przygotowanie podłoża

W domu tynkuje się sufity, ściany, słupy, podciągi. Takie elementy wykonane są z różnych materiałów. Dlatego tak ważne przed tynkowaniem jest przygotowanie podłoża. Przygotowana do tynkowania powierzchnia powinna być:

Ponadto instalacje wykonane na powierzchniach przeznaczonych do tynkowania powinny możliwie przylegać do powierzchni i nie powinny być luźne i się przemieszczać.

Wzmocnienie tynku w miejscu koncentracji przewodow elektrycznych za pomoca zatopienia siatki tynkarskiej - Fot. Tomasz Rybarczyk

Ocena podłoża

Podłoże przeznaczone do otynkowania należy poddać szczegółowym oględzinom. Do oceny stanu podłoża stosuje się próbę:

W miejscach, w których podłoże nie wchłania wody, może być ono zanieczyszczone produktami takimi jak oleje czy smary, co może powodować odspajanie się tynku. Może to również świadczyć o zbyt małej albo zbyt dużej nasiąkliwości podłoża.

Jeśli w czasie oględzin podłoża znalezione zostaną nadmiernie wystające elementy murowe lub nacieki zaprawy, należy je usunąć. Ubytki i uszkodzenia podłoża należy uzupełnić. Tynkowanie można rozpocząć po całkowitym wyschnięciu uzupełnionych ubytków.

Jeżeli na podłożu znajdują się naloty, w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę ich wystąpienia oraz dostosować metodę czyszczenia, ewentualnej neutralizacji i przygotowania podłoża do tynkowania.

Podłoże należy oczyścić szczotką przez usunięcie kurzu oraz ziaren piasku niezwiązanych np. z materiałem ceramicznym czy zaprawą. Przygotowane podłoże należy zagruntować wskazanymi przez producenta preparatami.

Odbiór stanu surowego

Przed przystąpieniem do robót tynkarskich należy przeprowadzić odbiór stanu surowego zamkniętego oraz wszelkich robót budowlanych i instalacyjnych przeprowadzonych zgodnie z projektem. W tym celu należy ustalić:

Przed przystąpieniem do tynkowania ścian należy je odpowiednio przygotować – przede wszystkim mury powinny zostać oczyszczone, a warstwy o słabej przyczepności usunięte - Fot. Tomasz Rybarczyk
Ryzyko zarysowań tynku minimalizuje siatka tynkarska umieszczona przy otworach drzwiowych i okiennych oraz na styku dwóch różnych materiałów, a także na bruzdach instalacyjnych - Fot. Tomasz Rybarczyk
Mury należy zagruntować odpowiednim preparatem. Wszystkie stykające się z zaprawą elementy stalowe powinny zostać zabezpieczone farbą podkładową antykorozyjną. Będzie ona przydatna również do zabezpieczenia miejsc docięć profili ocynkowanych - Fot. Tomasz Rybarczyk

Sprawdzenie wilgotności podłoża

W przypadku niektórych rodzajów tynków (np. gipsowych lub tynków cementowo-gipsowych) ważne jest, by podłoża miały odpowiednią wilgotność. Zakres ten jest podany w karcie produktu. Jeśli nie jest to uściślone, wilgotność powinno się przyjmować zgodnie z normą PN-B-10110 ( Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie. Zasady wykonywania i wymagania techniczne). Wilgotność podłoża, określana w procentach masy suchego materiału podłoża, nie powinna być większa od podanych niżej wartości, w zależności od rodzaju podłoża:

Wilgotność podłoża należy sprawdzić przed rozpoczęciem tynkowania za pomocą wilgotnościomierza lub badając próbkę. Wilgotność powietrza w określonej temperaturze powinna być taka, aby nie następowała kondensacja pary wodnej.

 W przypadku tynków gipsowych lub gipsowo-wapiennych wszystkie elementy, które mają być w nich zatopione należy zabezpieczyć przed korozją albo użyć niekorodujących materiałów.

Tynk wewnętrzny może być nanoszony tylko na suche podłoża – w przypadku ścian z autoklawizowanego betonu komórkowego ich wilgotność nie może przekraczać 6% - Fot. Tomasz Rybarczyk

Wzmocnienie tynku

Pomimo tego, że powierzchnie tynkowane będą spełniać wymagania normowe, są miejsca w których powinno się wzmocnić tynki. Takie miejsca to powierzchnie, w których następuje połączenie różnych materiałów lub wiele przewodów znajdujących się blisko siebie, a także naroża przy otworach okiennych i drzwiowych.

W takich miejscach wzmacnia się tynki zatapiając w nich siatkę tynkarską. Jeśli są to zmiany materiałów powierzchni oraz szerokie arterie kilku przewodów, w tynku zatapia się siatkę z zapasem na zakotwienie nie mniejszym niż 10 cm. Natomiast w narożach otworów powinno się umieszczać siatkę zatopioną w tynku ulokowaną pod kątem 45° w stosunku do narożnika.

Na czas tynkowania warto skorzystać ze specjalnych pokrywek, które można przykryć warstwą zaprawy, a po zakończeniu prac je zdjąć - Fot. Tomasz Rybarczyk
Prawidłowo osadzone w ścianie puszki elektryczne mają ogromne znaczenie zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych - Fot. Tomasz Rybarczyk

Osadzenie punktów elektrycznych

O estetyce tynku nie decyduje jedynie jego równa i jednorodna powierzchnia. Ważne jest także równe i precyzyjne względem niej osadzenie puszek instalacji elektrycznej. Po pierwsze powinny być one ulokowane względem płaszczyzny w taki sposób, by zamontowany osprzęt elektryczny równo przylegał do otynkowanej powierzchni. Po drugie istotne jest wypoziomowanie punktów, które są zgrupowane w kilka. Jeśli się tego nie zrobi precyzyjnie, po związaniu tynków trzeba będzie wykuwać puszki, by je ponownie osadzić.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Odpadający tynk wewnętrzny
Problemy z zabudową poddasza: mokre płyty gipsowo-kartonowe
Przygotowania przed nanoszeniem tynków wewnętrznych

Skomentuj:

Przygotowania przed nanoszeniem tynków wewnętrznych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej