Przytulny balkon
Kiedy wiosna i lato na dobre rozgoszczą się na zewnątrz, każdy z nas chce jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Jeśli nie mamy ogrodu, możemy stworzyć sobie zielony azyl na balkonie.

Zacznijmy od mebli
Jeżeli odpowiednio zaplanujemy przestrzeń, nawet mały balkon będzie doskonałym miejscem relaksu. Po wyniesieniu wszystkich zbędnych rzeczy może się okazać, że możemy tu swobodnie ustawić stolik i krzesła. Wybierzmy takie, które będą łatwe do przechowywania oraz czyszczenia – na balkonach świetnie sprawdzą się meble składane. Gdy nie są akurat używane, można je schować, wnieść do mieszkania lub umocować na jednej ze ścian. Meble balkonowe to zazwyczaj większe zestawy lub tzw. coffe sety, czyli wygodne fotele i kanapy z poduszkami oraz ława (stół). Mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne są tradycyjne meble drewniane i rattanowe – mają ciepły i naturalny wygląd. Coraz częściej spotyka się również meble plastikowe i technorattanowe, które mają nowoczesny design i są bardzo praktyczne, ponieważ są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji.



W przytulnej atmosferze
Przyjemny klimat na balkonie zależy od jego dekoracji. Trudno wyobrazić sobie oazę relaksu, w którym nie ma chociaż niewielkiego źródła sztucznego światła, które rozświetla długie ciepłe wieczory spędzane na świeżym powietrzu. Eleganckie latarenki, urokliwe lampiony czy klimatyczne pochodnie to akcesoria, dzięki którym można stworzyć niepowtarzalny klimat i całkowicie odmienić wygląd przestrzeni wypoczynkowej po zachodzie słońca. Z kolei dekoracje i ozdoby w postaci oryginalnych figurek czy poduch pomogą stworzyć miejsce, w którym z pewnością będzie można bardzo przyjemnie spędzić czas, odprężyć się i zrelaksować.



Stwórzmy miniogród
Balkon może wyglądać jak ogród. Aby uzyskać taki efekt, dobierzmy odpowiednie rośliny. Do najpopularniejszych, a jednocześnie łatwych w uprawie wiosennych kwiatów, które możemy sadzić na balkonach, należą bratki, stokrotki i niezapominajki. Wyjątkowo wdzięczne są bratki, zachwycające zróżnicowanymi kolorami. Są odporne na zimno i kwitną nawet od marca do czerwca. Bratki preferują słoneczne stanowiska i żyzną ziemię o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Równie godne polecenia jako kwiaty balkonowe są stokrotki, szczególnie ich odmiany o kwiatach pełnych i półpełnych. Do wiosennych balkonowych kompozycji świetnie nadają się również prymulki, czyli pierwiosnki. Ich kolorowe kwiaty wyglądają bardzo dekoracyjnie. Sprawdzą się też pelargonie i surfinie. Kwiatom stwórzmy piękną oprawę. Podłużne skrzynki balkonowe, okrągłe i kwadratowe donice, zielniki i warzywniki o rozmaitych kształtach – to tylko niektóre pojemniki na rośliny balkonowe. Do wyboru są donice ceramiczne lub drewniane, skrzynki balkonowe plastikowe oraz doniczki betonowe i gliniane. Oprócz tego dostępne są doniczki balkonowe na balustradę, wolno stojące lub wiszące. Dzięki nim można uzyskać wyjątkową i oryginalną strefę wypoczynku.



Wieczory przy biokominku
Dzięki biokominkowi możemy poczuć się na balkonie jak przy ognisku. Zapewni on przyjemne światło i ciepło. Sprawdzą się tutaj modele wolno stojące. Mogą one mieć różne formy – pudełek ze szklanymi ścianami, ozdobnych mis, półkolumn i kolumn. Miewają osłony z ażurowo wycinanej stali. Niektóre modele są wyposażone w szyby, inne mają szklane obudowy, pokryte obrazami lub grawerunkiem. Zwolenników minimalizmu zachwycą niewielkie modele w kształcie prostych form geometrycznych, a miłośników odważniejszych rozwiązań – designerskie kominki w kształcie koła, walizki, latarni, pochodni lub rzeźby. Wiele firm oferuje zaprojektowanie kominka według indywidualnego projektu.



Przytulny balkon
Aranżacja balkonu. Jak urządzić wygodny balkon?
Metamorfoza tarasu: łąka na dachu
Balkon w stylu Maroko - wszystko, czego potrzebujesz, by go urządzić
Wystrój balkonu: salonik pod chmurką
Lampy stojące - w salonie, w sypialni, w ogrodzie
Biokominek - aranżacje, wygląd, wkład. Jak działa biokominek?
Poddasze czyli pomysły jak funkcjonalnie urządzić poddasze