Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rodzaje i funkcje okapów

Tekst: Ewa Stroik
Okapy przyścienne wkomponują się w niejeden styl, m.in. nowoczesny czy skandynawski. Z wyglądu przypominają odwróconą literę T, mogą być także skośne (uchylne), prostokątne, narożne lub okrągłe (tuba). - Samsung

Jest niezbędny, by w kuchni nie było nieprzyjemnych zapachów. Powinien być wydajny, skuteczny, a przy tym pasować do aranżacji wnętrza. Wyboru okapu nie można zatem zostawić przypadkowi.

Smażenie i gotowanie powodują powstawanie oparów. Niestety, jest to para, która ma wysoką zawartość tłuszczu, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów – należy odprowadzić ją na zewnątrz lub oczyścić. Słaba wentylacja sprawia, że opary osiadają na ścianach, meblach i urządzeniach oraz na ubraniach. Przebywanie w takim warunkach wpływa też na nasze zdrowie – tłuszcz i wilgoć są najlepszym środowiskiem do rozwoju grzybów, bakterii, pleśni, drobnoustrojów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego okapu kuchennego. Jego praca polega na pochłanianiu i całkowitym usuwaniu niepożądanych składników, które znajdują się w powietrzu. Dzięki niemu mieszkanie będzie pozbawione kulinarnej woni, a sama kuchnia stanie się czysta i bezpieczna.

Korpus okapu wbudowany w konstrukcję półki o grubości 10 cm sprawia, że urządzenie jest dyskretne i nie rzuca się w oczy, za to doskonale oczyszcza powietrze dzięki technologii Multi-air i wydajności 500 m3/h. - Falmec

Czym kierować się przy wyborze okapu?

Wielkość pomieszczenia. Im większą mamy kuchnię, tym bardziej wydajnego okapu potrzebujemy. Możemy obliczyć optymalną wartość za pomocą prostego wzoru. Pomnóżmy powierzchnię pomieszczenia przez jego wysokość, a następnie przez 6. Otrzymamy wydajność wyrażoną w metrach sześciennych na godzinę, co przekłada się na to, ile m3 powietrza okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.

Bezpieczeństwo. Jeśli mamy w domu kominek, pamiętajmy o tym, że okapy kuchenne nie mogą być podłączane z nim do tego samego wyciągu. Powietrze w okapach jest najpierw zasysane wraz z zanieczyszczeniami i parą wodną, a następnie odprowadzane do szybu wentylacyjnego. Korzystanie z tego samego wyciągu jest niebezpieczne z powodu możliwości cofnięcia się dymu.

Głośność urządzenia. Włączony okap kuchenny zawsze generuje pewien hałas. Jeśli mamy salon z aneksem kuchennym, postawmy na ciche urządzenie, które nie będzie przeszkadzało domownikom w pracy i relaksie. Zdecydujmy się na model z wyciągiem zamiast głośniejszego typu z pochłaniaczem. Wybierając urządzenie, wybierzmy takie, w którym poziom hałasu w pierwszym trybie nie jest wyższy niż 60 dB.

Rodzaj filtra. Filtr węglowy doskonale pochłania wilgoć, tłuszcz i zapachy, ale przy częstym użytkowaniu trzeba wymieniać go co trzy miesiące. Filtr przeciwtłuszczowy ma za zadanie przede wszystkim wyłapywać powstające drobinki tłuszczu i zapobiegać osadzaniu się ich na sprzętach. Dzięki niemu łatwiej jest więc utrzymać kuchnię w czystości. Metalowy filtr przeciwtłuszczowy wystarczy co jakiś czas myć, natomiast te wykonane z innych materiałów, takich jak papier czy akryl, wymagają wymieniania co kilka miesięcy.

Energooszczędność. Niektórzy producenci gwarantują oszczędzenie prądu nawet o 70%. Podstawowymi czynnikami, które mogą wpłynąć na skuteczną energooszczędność, są moc urządzenia, rodzaj oświetlenia i dostępne prędkości.

Urządzenie na miarę czasów – szklany wyciąg blatowy jest widoczny tylko podczas użytkowania. - Siemens
Wystarczy jedynie aktywować funkcję Perci Sense, a okap rozpocznie mierzyć jakość i ilość oparów, odpowiednio dostosowując poziom wentylacji i natychmiast poprawiając jakość powietrza w kuchni. - Haier

Dodatkowe funkcje zwiększą wygodę

Szerokość okapu powinna być raczej taka sama, jak szerokość płyty kuchennej. Montaż okapu zaleca na wysokości 65-75 cm nad płytą. - Asko
Okap teleskopowy to jeden z najpopularniejszych okapów podszafkowych. Ma subtelny wygląd, łatwo go zabudować. - Hisense

Zamontuj okap przy ścianie lub pod szafką

Okapy przyścienne (kominowe). Idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrza. Najczęściej występują w stalowym wykończeniu i geometrycznych, prostych formach. Taki model umieszcza się nad kuchenką gazową lub elektryczną tak, aby przylegał do ściany i znajdował się tuż przy górnej linii szafek kuchennych. Trzeba zapewnić odpowiedni dostęp do wyciągu wentylacyjnego, dlatego ma on długi i pionowo ułożony komin, który na dodatek zakrywa kratkę wentylacyjną. Okap działający w obiegu otwartym zasysa zanieczyszczone powietrze wraz z oparami z gotowania i parą wodną, a następnie odprowadza je na zewnątrz. Istnieje też możliwość montowania dodatkowego filtra węglowego, który będzie oczyszczał powietrze.

Okapy pod szafką i w szafce. Jeśli kuchnia jest niewielka i nie chcemy jej przytłoczyć, wybierzmy okap podszafkowy, który zajmuje mało miejsca, nie rzuca się w oczy, a jest w pełni funkcjonalny. Takie rozwiązanie daje nam więcej możliwości do zagospodarowania przestrzeni między kuchenką a górnymi szafkami, np. umieszczenie półki z przyprawami. Najważniejszym wyznacznikiem w wyborze okapu podszafkowego jest jego wydajność. Tylko wtedy zyskamy pewność, że wraz z redukcją wielkości sprzętu, nie redukujemy jednej z jego najistotniejszych funkcji. Użytkownikom, którzy zastanawiają się nad wyborem okapu kuchennego, który elegancko można ukryć, polecane są wkłady do zabudowy.

Okap pasuje do wyspy

Okap kuchenny jest na wyspie niezbędny i powinien wraz z płytą grzejną tworzyć zgrany duet w strefie gotowania. Podczas przyrządzania posiłku oczyści powietrze nie tylko z zapachów, ale też tłustych oparów unoszących się wraz z parą wodną z gotujących się potraw. Okapy nad wyspę mogą przybrać różne formy – mogą być w kształcie cylindra lub tuby, podłużnego  prostopadłościanu, odwróconej litery T (tzw. T-Line) lub dekoracyjne, najczęściej montowane są na stalowych linkach i przypominające lampy.

W ostatnim czasie producenci poszli o krok dalej, łącząc urządzenia lub nadając im dodatkowe funkcje. Najpopularniejsze w tym gronie są okapy zintegrowane z płytą grzejną. Są to innowacyjne i bardzo wydajne urządzenia, a jednocześnie nie zabierają dodatkowej przestrzeni kuchennej. Uruchamiają się po włączeniu płyty i dostosowują moc do jej ustawień.

Okap w stylu kuchni

Jeśli meble kuchenne są utrzymane w tradycyjnej estetyce lub nawiązują do klimatów retro, warto, aby okap korespondował swoim wyglądem z resztą wystroju. Doskonale sprawdzą się te o tradycyjnej stylistyce. Najczęściej stosuje się modele prostokątne, które dobrze komponują się z taką aranżacją. Ciekawym rozwiązaniem są też te o nieco zaokrąglonej czaszy. Okapy do kuchni w stylu nowoczesnym przypominają wręcz instalacje artystyczne. Wystarczy wspomnieć chociażby okap kuchenny w kształcie tuby, który będzie mocnym akcentem dekoracyjnym. Innym oryginalnym rozwiązaniem są okapy ścienne skośne.

W przypadku, gdy chcemy uzyskać minimalistyczny efekt aranżacyjny, dobrą opcją będzie okap do zabudowy lub podszafkowy. Okapy kuchenne najczęściej występują w kolorze białym, stalowym oraz czarnym. Znajdziemy również modele kremowe, miedziane, czerwone czy niebieskie, jednak są to najczęściej wyjątki. Dobierając okap kuchenny do stylizacji wnętrza postarajmy się znaleźć dla niego wspólny mianownik z innymi elementami wystroju. Może to być kolorystyka innych urządzeń AGD czy lampy sufitowej. Takie posunięcie sprawi, że cała aranżacja będzie spójna, a okap będzie się dobrze komponować z całością.

Dzięki imponującym wymiarom ten okap idealnie wkomponowuje się w nowoczesną przestrzeń kuchenną. - Falmec
Oryginalny kształt i piękny miedziany kolor sprawi, że okap stanie się ważną częścią wystroju wnętrza. - Falmec
Taki model o stylowej kolorystyce odnajdzie się we wnętrzu w stylu rustykalnym, sprawdzi się też w kuchni otwartej na salon. - Franke

Pielęgnacja okapów

Regularne dbanie o czystość okapu ma wiele zalet. Przede wszystkim, im częściej będziemy czyścili jego powierzchnię, tym łatwiej i szybciej pozbędziemy się zabrudzeń. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest regularne wymienianie filtra węglowego. Pochłaniają one nie tylko opary czy wilgoć, ale również cząsteczki tłuszczu. Przyjęło się, że filtr powinien być wymieniony co 3 do 6 miesięcy, w zależności od intensywności używania okapu. Jeśli nie zadbamy o ten element, okap nie będzie prawidłowo pochłaniał wszelkich zapachów i okaże się z czasem mniej skuteczny.

Filtry metalowe, czyli siateczka lub kratka pod spodem okapu, również powinny być regularnie czyszczone. Do utrzymania czystości wystarczy delikatna gąbka lub ściereczka, ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Mimo upływu lat wciąż niezastąpiony w swoich działaniach jest ocet. Roztwór z octu i wody sprawdzi się świetnie do czyszczenia np. metalowego filtra. Odradzamy używania żrących środków lub takich, których drobinki zawarte w płynie mogą porysować powierzchnię okapu.

Innym sposobem jest wrzątek i soda – ta propozycja najlepiej sprawdzi się do czyszczenie filtra przeciwtłuszczowego. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty, których przeznaczeniem jest czyszczenie różnych powierzchni okapów.

Aby okap funkcjonował bez zarzutu, trzeba o niego dbać. - Amica
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?

Skomentuj:

Rodzaje i funkcje okapów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej