Róże w donicach na tarasie i w ogrodzie
Róże to najbardziej lubiane kwiaty ogrodowe. Mnogość odmian daje niekończące się możliwości aranżacji z innymi roślinami. A ciągłość kwitnienia przez cały okres wegetacyjny od czerwca do listopada zachęca do ozdabiania nimi naszych miejsc wypoczynku. Wiele róż będzie dobrze rosło w doniczkach – wystarczy zapewnić im odpowiednią pielęgnację.
Do wyboru mamy setki odmian, od kompaktowych róż okrywowych i rabatowych poprzez większe róże krzaczaste aż do róż pnących.
W doniczkach róże- gdzie sprawdzi się to rozwiązanie?
Róże doniczkowe od lat należą do najchętniej kupowanych roślin, ale goszczą jedynie w mieszkaniach. Teraz to ma się zmienić, wchodzi bowiem moda na balkonowe różanki. Do uprawy w balkonowych donicach nadają się nie tylko
- gatunki miniaturowe,
- ale także okazałe róże krzaczaste,
- okrywowe o przewieszających się pędach,
- pienne (czyli szczepione na pniu),
- a także pnące.
Jednak, aby okazy te pięknie rosły, trzeba przestrzegać zasad pielęgnacji.
Rabatowe i niewielkie parkowe odmiany róż nadają spokojnie dadzą radę w donicach 30-40 litrowych. Rabatowe nawet w 20-litrowych, ale trzeba mniej więcej co dwa lata przesadzać do świeżej ziemi. Niektórzy szkółkarze i hodowcy róż, zalecają nawet co roku. Odmiany pnące i duże parkowe wymagają co najmniej 40-80 litrów ziemi, a może być i więcej, choć wg mnie nie potrzeba.
Warto tutaj wspomnieć, że wielu sprzedawców i hodowców róż w opisach danej odmiany pisze o tym, czy nadaje się ona do uprawy z pojemnikach. Jeśli przy danej odmianie o tym nie wspomnieli, to i tak warto spróbować.
Większość , poza odmianami miniaturowymi, wymaga wysokich donic - min. 45 cm. Donice mogą być wąskie - typ palmowy lub tower - najlepiej o pojemności 60-80 litrów. Zaletą takich donic jest to, że na małej powierzchni można ich ustawić całkiem sporo. Róże pnące, nawet jeśli są miniaturowe, dorastają do ok. 2 metrów, więc ich bryła korzeniowa też jest spora. Jeśli nie mamy ich gdzie przechować zimą, to donice powinny być mrozoodporne, ale gdy temperatura spadnie poniżej -12 st.C powinniśmy bryłę korzeniową róż w donicach zabezpieczyć tekturą, folią bąbelkową, agrowłókniną i innymi materiałami, czyli owinąć nimi donicę kilkoma warstwami. Można też dodatkowo zabezpieczyć donice od dołu, ustawiając je na styropianie.
Róże uprawiane w donicach - jak zadbać o ich zdrowie i piękny wygląd?
Sadzenie róż doniczkowych. Wybieramy miejsce nasłonecznione przez min. 5-6 godzin dziennie. Idealna będzie wystawa południowo- wschodnia z lekkim ocienieniem po południu. W takich warunkach kwiaty dłużej się utrzymują na krzewie i nie są narażone na przegrzanie w popołudniowym upale. Nowo kupioną różę koniecznie trzeba przesadzić do większego pojemnika, w którym będzie miała więcej wilgoci. Miniaturkom wystarczą płaskie donice lub nawet koszyki. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy pojemnik, tym więcej troski wymagają rośliny. Warto więc łączyć je w grupy i sadzić w balkonowych skrzynkach lub obszernych donicach. Większe dobrze się czują w głębokich pojemnikach o średnicy przynajmniej 35 cm, z dużymi otworami w dnie.
Przed przesadzeniem umieśćmy róże wraz z doniczką na kilka godzin w wodzie. Podłoże dla róż powinno być średnio zwięzłe i żyzne. Po posadzeniu ziemię trzeba mocno podlać. Drzewkom dajemy mocne podpórki. Doniczkę wstawiamy do większej osłonki i obkładamy kamieniami, aby róży nie przewracał wiatr. Jak sadzić róże na balkonie?
Latem różane krzewy kupuje się w pojemnikach, wiosną i jesienią - z tzw. gołym korzeniem, czyli z przyciętymi korzeniami i pędami, zapakowane w foliową torebkę. Niezależnie od tego, jaką roślinę kupiliśmy, zasady sadzenia są podobne. Na dnie donicy trzeba ułożyć kilkucentymetrową warstwę drenażu z kamyków, potłuczonych doniczek ceramicznych lub keramzytu (to ważne, bo nadmiar wody może korzeniom zaszkodzić). Roślinę umieszczamy w donicy tak, by miejsce szczepienia (zgrubienie na pniu, tuż przy korzeniach) znalazło się około 5 cm pod powierzchnią ziemi. Zasypujemy ziemią, najlepiej do róż albo roślin kwitnących. Podlewamy.
Donice. Kupujemy największą donicę, na jaką mamy miejsce, aby korzenie swobodnie się rozrastały i ziemia jak najdłużej utrzymywała wilgoć. Dla najmniejszych róż miniaturowych i okrywowych donice powinny mieć przynajmniej 30 cm wysokości i szerokości. Dla wyższych odmian rabatowych i krzaczastych – odpowiednio 40-50 cm, a dla pnących 60 cm lub więcej.
Jak uprawiać róże? Miniaturowe najlepiej czują się w niedużych i płytkich skrzynkach balkonowych. Rzadko rosną na większą wysokość niż 40 cm, słabiej się też rozkrzewiają niż inne róże, nie potrzebują więc dużych pojemników (im większe, tym lepiej), z otworem odpływowym w dnie.
Najlepsze są pojemniki z terakoty i ceramiczne (porowata struktura ścianek pozwala korzeniom oddychać, a ciężki materiał zapewnia naczyniu stabilność). Dodatkowym atutem terakoty jest jej grubość, która daje korzeniom dobrą ochronę przed mrozem. W donicach z tworzyw sztucznych róże nie czują się dobrze - cienkie ścianki nie chronią korzeni ani przed mrozem, ani przed upałem.
Podłoże róże. Używamy ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH do roślin kwitnących z dodatkiem gliny, kompostu i obornika (np. obornik granulowany). Unikamy substratów wyłącznie torfowych, które bardzo szybko wysychają i przemarzają zimą.
Podlewanie i nawożenie. Do obfitego kwitnienia róże wymagają regularnego nawożenia. Potrzebują głównie azotu, fosforu i potasu oraz mikroelementów. Wygodną metodą jest domieszanie do gleby nawozów otoczkowanych-długodziałających. Wtedy podlewamy samą wodą, a nawóz uwalnia się systematycznie przez cały sezon. Możemy też użyć nawozów rozpuszczalnych w wodzie. Nawóz rozpuszczamy w konewce i zasilamy róże raz na tydzień. Aby polepszyć życie glebowe, stosujemy również środki ekologiczne z pozytywnymi mikroorganizmami, które pomagają różom w walce ze szkodnikami.
Cięcie. Aby róże wydawały kwiaty kilka razy w sezonie, musimy przycinać je po każdym kwitnieniu. Obcinamy przekwitłe kwiatostany wraz z dwoma liśćmi poniżej. Na wiosnę różom wielkokwiatowym, miniaturkom i sztamowym skracamy pędy nad 2.-3. nabrzmiałym pąkiem. Krzaczastym i pnącym skracamy za długie gałęzie o 2/3.
Szkodniki i choroby. W ciepłych miejscach przy gorących ścianach lubią żerować skoczki i mszyce. Regularnie sprawdzamy kondycję naszych róż i stosujemy środki ochrony. Łatwo odstraszymy szkodniki, opryskując krzewy środkami ekologicznymi, np. wywarem z czosnku lub roztworem sody. Środki z miedzią i siarką oraz mączka skalna skutecznie ochroni liście przed chorobami róż np. mączniakiem i plamistością.
Róże doniczkowe - przegląd odmian róż na ozdoby mieszkań i balkonów?
Wybrane przez nas odmiany róż doniczkowych do donic powtarzają kwitnienie od czerwca do mrozów.
- odmiana róż 'Schöne Koblenzerin®' (Kordes, 2011),gęsta, dobrze krzewiąca się odmiana do wysokości 60-70 cm. Kwiaty dwubarwne w dużych bukietach. Ciemnozielone i wyjątkowo zdrowe liście. Nagroda ADR!
- 'Heidetraum®' (Noack, 1989), niższa, dobrze rozkrzewiona róża okrywowa, kwitnąca do mrozów. Kwiaty w ciemnym różu kwitną w dużych bukietach. Liście zdrowe, błyszczące. Nagroda ADR
- 'Red Leonardo da Vinci®' (Meilland, 2005), jedna z najlepszych odmian o czerwonych, pełnych i trwałych kwiatach. Wyróżnia się dobrym zdrowiem i obfitym kwitnieniem. Tworzy gęste krzewy do 60-70 cm wysokości. Nagroda ADR!
- 'Mary Ann®' (Tantau, 2012), rabatowa róża nostalgiczna o bardzo pełnych i trwałych kwiatach w odcieniach różu i łososia. Odporna na choroby grzybowe.
- 'Eyes for You®' (James, 2008), mieszaniec z grupy Hultemii. Lubiana, kompaktowa, gęsto rozkrzewiona odmiana o kwiatach z tzw. oczkiem.
- 'Aspirin-Rose®' (Tantau, 1998), ulubiona, biała odmiana. Kwiaty w dużych bukietach. Odporna na choroby i niesprzyjające warunki.
- 'Pashmina®' (Kordes, 1999), kompaktowa odmiana o wyjątkowo trwałych i uroczych, pomponowych kwiatach. Osiąga 50 cm wysokości i szerokości.
- 'Pastella®' (Tantau, 2004), ciągle kwitnąca róża rabatowa o trwałych kwiatach i zdrowych liściach. Osiąga 70-80 cm. Nagroda ADR!
- 'Czesław Miłosz®' (Rojewski, 2012), nowa, polska odmiana o dwukolorowych i bardzo trwałych kwiatach. Dorasta do 50-60 cm. Wyróżnia się dobrym zdrowiem i mrozoodpornością. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień.
- 'Eva® Starlet' (Tantau, 2013), niska odmiana pnąca z serii Mini-Climber o różowych, bardzo trwałych kwiatach. Dorasta do 1,8 m wysokości.
Odmiany róż nadające się do uprawy w doniczkach na tarasie
Do uprawy doniczkowej najlepiej nadają się róże z grupy miniaturowych, które pięknie kwitną , np. żółta ‘Guletta', łososiowo-różowa ‘Mandarin', różowe ‘Pink Symphonie' i ‘Amulett'. Nic nie stoi na przeszkodzie, by doniczkowe miniaturki o drobnych 2-3-centymetrowych kwiatach sadzić w balkonowych skrzynkach. Szczególnie roże nadają się dobrze ich nowe odmiany, tworzące mniej kwiatów, ale za to dwukrotnie większych, np. seria Forever i Palace Patiohit. Jednak uwaga, miniaturki wymagają bardzo troskliwej opieki.
Róże w doniczkach - inne odmiany
Chcąc mieć roślinę na kilka lat, lepiej wybrać róże okrywowe - tylko nieco większe, ale bardziej wytrzymałe
- biała 'Snow Ballet',
- różowa 'The Fairy' i 'Bonica',
- 'Sunny Rose'
Róże rabatowe
- Róża 'Diamant Rose'
- Róża 'Maja Babylon Eyes'
- Róża 'Vesalius'
Róże parkowe
Jeśli mamy do dyspozycji sporo miejsca i duży pojemnik, możemy uprawiać nawet silnie rosnące, odporne na choroby i mróz róże parkowe
- różowa 'Abraham Darby',
- żółta 'Graham Thomas'
- 'Queen of the Musk'
- 'John Franklin'
- 'Liva Courtyard'
- 'Edith'
- 'Strawberry Hill'
Jakie róże pnące na balkon
Odmiany pnące:
- żółta 'Lichtkonigin Lucia',
- szkarłatna 'Flammentanz'
- dorastających do ok. 2-2,5 m. 'Melina',
- 'Zorba',
- 'Hella'
- 'Chateau de Cheverney'
- 'Amaretto'
- 'Jasmina'
- 'Cosmos'
- 'Aschermittwoch'
- 'Laguna'
- 'Eloise'
- 'Eisa '
- 'Sunny Siluetta'
- 'Sweet Siluetta'
- 'Coupe de Hebe'
- 'Marguerite Hilling'
- 'Rudolfina'
- 'Souvenir du Docteur Jamain'
- 'Geschwinds Nordlandrose I'
- 'Redova '
- 'Ghislaine de Feligonde'
- 'Dentelle de Malines'
- 'Heidetraum Plus'
- 'Elfe'
- 'Alfresco'
- 'Opal Brunner'
- 'So Much Love'
- 'Naranga'
- 'Francis E. Lester'
- 'Narrow Water'
Róże miniaturowe - idealne rozwiązanie dla miłośników roślin doniczkowych
Róże miniaturowe pnące (do ok. 2m):
- 'Nice Day'
- 'Summer Sweetheart'
- 'Nozomi'
- 'Lola'
- 'Carmen'
- 'Alina'
Róża na pniu na balkon
Bardzo dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się róże wielko- i wielokwiatowe w formie piennej. Kupując jednak jedną z nich na swój balkon należy mieć na uwadze, że jej opieka będzie bardziej wymagająca, gdyż są one bardziej wrażliwe od pozostałych róż.
Koneserom można polecić róże sztamowe, czyli szczepione na pniu, głównie wielkokwiatowe np.
- pomarańczowa 'Ambasador',
- ciemnoczerwona 'Erotica' o kwiatach osiągających średnicę kilkunastu centymetrów,
- lub wielokwiatowe, niemal do mrozów obsypane drobnymi kwiatami (np. różowa 'Queen Elizabeth').
Pielęgnacja róż doniczkowych - róże w doniczkach
Kupioną roślinę przesadzamy do pojemnika o odpowiedniej wielkości. Na jego dnie należy wysypać warstwę drobnych kamyków lub keramzytu, czyli drenażu odprowadzającego nadmiar wody, a potem trochę ziemi (najlepiej żyznej, uniwersalnej). Po umieszczeniu w naczyniu różanego krzaczka wyjętego z plastikowej doniczki obsypujemy go ziemią - ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni - i obficie podlewamy. Roślin posadzonych w świeżej ziemi, zasobnej w składniki odżywcze, w pierwszym roku nie nawozimy. Ale nie zapominamy o podlewaniu - podłoże powinno być stale wilgotne. Bardzo wrażliwe na przesuszenie są zwłaszcza odmiany miniaturowe; nie można jednak podlewać ich nadmiernie, bo wtedy z kolei mogą zacząć chorować korzenie.
Wiosną młode okazy przesadzamy do nieco większego pojemnika, starszym wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Do podłoża wkładamy nawóz długo działający lub przy każdym podlewaniu stosujemy rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy, najlepiej specjalny do róż. Dbamy, by podłoże było stale wilgotne.
Latem przekwitłe kwiaty usuwamy, by róże dłużej kwitły. Obserwujemy liście i kwiaty i w przypadku pojawienia się chorób lub szkodników stosujemy zabiegi ochronne. W czasie upałów stojące w pełnym słońcu rośliny przenosimy do półcienia.
Jesienią od września rośliny przestajemy nawozić i ograniczamy ich podlewanie.
Zimą róże sztamowe i miniaturowe najlepiej przenieść do pomieszczenia o temperaturze 0-5°C. Nie wymagają wówczas światła. Jeśli jednak temperatura jest wyższa, potrzebują go dużo. Dbamy, by stale w podłożu było nieco wilgoci.
Więcej o uprawie róż dowiecie się na stronie PTR >>>
Róże na balkonie - ocieplanie
Różom pozostających na dworze ocieplamy pojemniki - tym troskliwiej, im są mniejsze. Kiedy nie ma mrozu, sprawdzamy, czy podłoże nie przesycha i w miarę potrzeby lekko je podlewamy. Pędy osłaniamy przed słońcem i wiatrem agrowłókniną.
Róże na balkonie - zimowanie
Po sezonie róże przestawiamy w zaciszne i zacienione miejsce. Róże są roślinami wieloletnimi; dobrze zabezpieczone przed mrozem przetrwają zimę i zakwitną w następnym roku. Pojemniki z roślinami pozostawiamy na zewnątrz, chroniąc przed przemarznięciem przede wszystkim korzenie. Donice opatulamy np. kilkoma warstwami agrowłókniny, workami jutowymi lub matą kokosową lub słomianą, a na ziemię sypiemy grubą warstwę kory lub suchych liści. Niestety, dość wrażliwe na przemarzanie są róże pienne; aby w jak najlepszej kondycji przetrwały zimne miesiące, można je okryć chochołem ze słomy lub owinąć grubo agrowłókniną (szczególnie miejsce szczepienia).
Korony róż piennych przycinamy i owijamy jutowym workiem lub włókniną (szczególnie starannie zabezpieczamy miejsce szczepienia). Róże powinno się podlewać także zimą, jeśli tylko słupek rtęci pokazuje temperaturę powyżej zera.
Przed nadejściem mrozów donice owijamy grubą warstwą włókniny, folii pęcherzykowej lub matą kokosową.
EWA JARMULAK, ogrodnik, hodowca, kolekcjoner i miłośnik róż. Właściciel szkółki różanej i sklepu www.rozarium.shoparena.pl
Należy do Polskiego Towarzystwa Różanego, wydawcy rocznika „Róże”, w którym znaleźć można wiele fachowych informacji na temat pielęgnacji tych roślin. Numery 2 i 3 można kupić w Empik-u lub zamawiać wysyłkowo na www.rozarium.shoparena.pl. Numer 4 ukaże się już zimą.
Skomentuj:
Róże w donicach na tarasie i w ogrodzie