Ścianka działowa drewniana - hit w aranżacji wnętrz
Ścianka działowa drewniana to od kilku lat prawdziwy przebój w urządzaniu przestrzeni - nie tylko mieszkalnych, ale również komercyjnych. Sprawia wrażenie lekkiej, szczególnie, jeśli jest ażurowa, co daje jej przewagę nad tradycyjną, murowaną, ścianą. Dzięki temu jest dobrym rozwiązaniem również do niewielkich pomieszczeń - ścianka działowa drewniana nie przytłacza ich, ponadto umożliwia przepływ światła do głębiej położonych części wnętrz. W jaki sposób można ją wykorzystać w aranżacjach?
Dlaczego drewniana ścianka działowa jest tak popularna?
Drewniana ścianka działowa często pojawia się w projektach wnętrz utrzymanych w kliku najpopularniejszych obecnie stylach - minimalistycznym i loftowym. Nie oznacza to jednak, że nie nadaje się do wnętrz utrzymanych w innej stylistyce. Jakie zalety ma ta nietuzinkowa przesłona?
- Planując jej postawienie, nie musimy decydować się na poważny remont - wystarczy gotowe elementy przytwierdzić do podłogi i sufitu - i cieszyć się efektem.
- Montaż nie jest skomplikowany, drewniana ścianka działowa powstanie w ciągu kilku godzin - o ile zlecimy wykonanie tego zadania specjaliście.
- Przy odrobinie umiejętności i wolnego czasu ściankę tego typu można postawić samodzielnie - a ewentualne błędy montażowe dają się korygować.
- Wiele firm sprzedaje gotowe rozwiązania, które wystarczy dopasować do wnętrza w swoim domu lub mieszkaniu, zatem nie musimy się głowić, jak wykonać taką ściankę, jeśli nie mamy na to czasu lub ochoty.
- Grubość i szerokość listewek, z których powstaje drewniana ścianka działowa, może być różna - co daje dodatkową możliwość personalizacji.
- Kolor - może być naturalny lub czarny - to najpopularniejsze opcje. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić całość w dowolnie wybranym kolorze.
- Z czasem kolor ścianki można zmienić - wystarczy farba do drewna i kilka akcesoriów.
- Demontaż drewnianej ścianki działowej jest o wiele łatwiejszy i szybszy niż murowanej.
- Ażurowa ścianka z drewna może przesłaniać przestrzeń w stopniu znacznym lub niewielkim - wszystko zależy od rozstawu elementów. Gęste ułożenie listewek może nawet całkowicie odciąć możliwość spoglądania na drugą stronę.
- W porównaniu do murowanej, drewniana ścianka działowa zajmuje mniej miejsca.
Zobacz także:
Drewno na ścianie. Pomysły na drewniane ściany >>
Zrób to sam: schowek za ścianką >>
Drewniana ścianka działowa - pomysły na aranżacje wnętrz
Ścianka działowa drewniana umożliwia szerokie zastosowanie we wnętrzach. Jej budowa w sposób oczywisty przywodzi na myśl wykorzystanie w pomieszczeniach o różnorodnym przeznaczeniu, jednocześnie wprowadzając walor dekoracyjny. Jak można jej użyć?
- W przedpokoju połączonym ze strefą dzienną mieszkania - szczególnie, kiedy drzwi wejściowe znajdują się w takim miejscu, że ich otwarcie pozwala zajrzeć do salonu, gdzie odpoczywają domownicy, lub do kuchni, gdzie często panuje bałagan. W takiej sytuacji może się okazać, że wystarczy nawet metr ścianki, aby zasłonić niepożądany widok. Dodatkowo, na ściance można umieścić uchwyty na nakrycia wierzchnie.
- Drewniana ścianka działowa sprawdzi się w salonie, który musi jednocześnie służyć za sypialnię - schowamy za nią łóżko, a nawet toaletkę z miejscem do siedzenia, jeśli tylko wystarczy miejsca.
- Podobnie można oddzielić miejsce pracy w salonie lub sypialni - o ile w salonie może ono nie nastręczać problemów, kiedy będzie widoczne, o tyle w sypialni powinno się stronić od łączenia funkcji wypoczynkowej i roboczej. Przesłona pomoże rozwiązać problem, kiedy nie mamy wyjścia i musimy wstawić biurko do sypialni.
- W salonie połączonym z kuchnią drewniana ścianka działowa oddzieli strefę roboczą od wypoczynkowej i gościnnej - może się nawet okazać, że pomoże rozwiązać problem umiejscowienia telewizora (możemy ustawić go na szafce przy ściance, a w przypadku mocniejszej konstrukcji nawet zawiesić na ściance). Od strony kuchni - jeśli tylko metraż na to pozwoli - można postawić stół z krzesłami.
- W obiektach użyteczności publicznej taka przesłona pozwoli podzielić dużą przestrzeń na mniejsze części, co umożliwi podział funkcjonalny - na przykład w sklepach oraz kawiarniach i restauracjach. W pomieszczeniach biurowych (w strefach open space) drewniana ścianka działowa wydzieli stanowiska pracy, zapewniając większy komfort.
Ścianka działowa drewniana - montaż konstrukcji
Przy korzystaniu z gotowych rozwiązań prawdopodobnie konieczne będzie docięcie drewnianych listewek, aby dopasować je do wysokości wnętrza, w jakim mają się znaleźć. Zamawiając elementy na wymiar, na przykład u stolarza, będziemy mieć ten krok z głowy. Ścianka działowa drewniana może być montowana na kilka sposobów - jednym z nich jest stworzenie konstrukcji z poszczególnych elementów (rama i wypełnienie z listewek), a następnie zamocowanie całości między podłogą a sufitem za pomocą śrub lub mocnego kleju montażowego (w zależności od rozmiarów przepierzenia). Inna metoda zakłada montaż każdej listewki osobno, co zajmuje więcej czasu, ale daje delikatniejszy efekt wizualny.
Ścianka działowa drewniana - wersja ruchoma
Ścianka działowa drewniana nie musi być jednak wykonana z pionowych (lub poziomych) listewek - może to być też na przykład ażurowa płyta MDF z dekoracyjnym wzorem, którą zamawiamy pomalowaną na dowolny kolor - lub malujemy samodzielnie. Taka propozycja sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu glamour czy rustykalnym. Bez względu na wybrany wzór czy materiał, warto rozważyć ruchome zamocowanie przesłony. Ścianka działowa drewnianaumieszczona na rolkach jezdnych (zamaskowanych) może się okazać doskonałym rozwiązaniem w miejscach, gdzie tylko czasowo jest potrzebna przesłona. W większych pomieszczeniach ścianka może się składać z kilku paneli, które pozwolą podzielić przestrzeń na mniejsze części.
Skomentuj:
Ścianka działowa drewniana - hit w aranżacji wnętrz