Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Śliwka węgierka

Katarzyna Jodłowska
Śliwka węgierka - Fot. Shutterstock/Tomas Salkus

Śliwkę węgierkę znają chyba wszyscy - jej owoce są bardzo smaczne. Jest łatwa w uprawie i to właśnie dlatego chętnie ją sadzimy i uprawiamy w ogrodach przydomowych. Poznajcie ciekawe odmiany.

Śliwka węgierka - opis

Śliwka węgierka pochodzi z gatunku śliwy domowej i ma charakterystyczne wydłużone owoce o granatowej skórce lekko omszałej. W Polsce mamy kilka wartych polecenia odmian.

Śliwy ozdobne

Śliwka węgierka - odmiany

Śliwa 'Valor' - Wikomedia Commons/Glysiak

Śliwka węgierka - choroby

Odporność na mróz jest wysoka u wszystkich uprawianych u nas odmian śliw. Problem w ich przypadku stanowi groźna choroba - szarka (choroba wirusowa przenoszona przez mszyce), dlatego na działkę warto postarać się o odmiany mało wrażliwe na tę chorobę.

Do uprawy amatorskiej najlepiej wybierać odmiany samopylne (tj. takie, które zawiązują owoce, gdy są zapylane pyłkiem pochodzącym z dowolnej śliwy, nawet z tego samego drzewa). W przypadku, gdy dana odmiana wymaga zapylacza (tj. pyłku pochodzącego z innej odmiany śliwy), czyli jest obcopylna - należy posadzić w pobliżu chociaż jeden okaz zapylacza. Dobrymi zapylaczami dla śliw są odmiany: Blufree, Cacańska Lepotica, Oneida, Stanley, Renkloda Althana, Renkloda Zielona, Renkloda Ulena, Królowa Wiktoria.

Dziwne narośla na liściach śliwy

Poza tym liczy się podkładka. Śliwy zaszczepione na ałyczy rosną silnie, późno po posadzeniu zaczynają owocowanie, ale za to tolerują gorsze gleby. Okazy zaszczepione na 'Węgierce Wangenheima' szybko po posadzeniu zaczynają plonować i wolniej rosną, ale mają większe wymagania siedliskowe.

Inne choroby:

Szkodniki atakujące śliwy: 

Śliwka węgierka - opryski

Warto przeprowadzać ochronne opryski w okresie nabrzmiewania pąków, aby zabezpieczyć drzewka przed chorobami i szkodnikami. Kolejny raz przed kwitnieniem przypada termin oprysków przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Tzw. oprysk interwencyjny należy przeprowadzić w momencie pojawienia się problemu - pierwszych objawów choroby grzybowej lub żerowania szkodników.

Ekologiczne opryski

Chemiczne opryski

Śliwka węgierka - uprawa

Węgierkę posadźmy w ciepłym osłoniętym od wiatru miejsc. Jest mrozoodporna do temperatury -30 st. C-  co przy ostatnich zimach jest całkowicie wystarczające. Drzewo woli gleby żyzne o pH 6.7- 7,1. Dobrze znosi nadmiar wody. W pierwszych latach po posadzeniu wymaga cięcia. Uprawiając śliwkę węgierkę warto ściółkować ją obornikiem lub kompostem. Wymaga obfitego nawożenia azotowego.

Śliwka węgierka - sadzenie

Najlepszy termin sadzenia śliwy to jesień od października do pierwszych silniejszych przymrozków lub bardzo wczesna wiosna przed wegetacją. Sadzonki należy kupić w znanej szkółce, żeby mieć pewność że są dobrej jakości. Często można dostać śliwy szczepione na podkładkach z np. ałyczy. Wykopujemy dół większy niż bryła korzeniowa (uszkodzone korzenie wycinamy) - sadzimy tak by miejsce szczepienia było na powierzchni, ziemię wokół drzewka ugniatamy i mocno podlewamy.

Śliwka węgierka - kiedy owocuje?

Zastanawialiście się po ilu latach owocuje śliwka węgierka? Czas owocowania zależny jest od odmiany, ale przypada na 3-4 rok drzewka po posadzeniu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Warzywnik i zielnik we własnym domu
Jak sadzić pomidory w tunelu foliowym? Uprawa pomidorów krok po kroku
Drożdże na pomidory - skuteczny sposób na wzrost roślin i choroby

Skomentuj:

Śliwka węgierka

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej