Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Styl kolonialny

MW
Styl kolonialny to oryginalna propozycja, podkreśla charakter gospodarza - Shutterstock.com

Dom lub mieszkanie możemy urządzić w różnym stylu – tradycyjnym, rustykalnym, skandynawskim, loftowym lub kolonialnym właśnie. Wszystko zależy od naszych upodobań i… znajomości zasad, które rządzą się danym rodzajem aranżacji.

Styl kolonialny – cechy

Jak podają źródła „styl kolonialny” odnosi się do architektury i mebli powstałych w koloniach amerykańskich i brytyjskich, głównie w Afryce i Azji. Nie bez powodu przywodzi więc na myśl dalekie podróże. Jego charakterystyczne elementy to ciemne, najlepiej egzotyczne drewno (heban, palisander, mahoń), trochę naturalnej skóry (obicia mebli), piękne tkaniny w postaci zasłon czy obrusów oraz dodatki (dywany, poduszki, świeczniki, pledy) i pamiątki (rzeźby, figurki, rzemiosło, naczynia) przywiezione z odległych krajów.

Wnętrz w styli kolonialnym nie można pomylić z żadnymi innymi – dominują w nich (nasycone) kolory ziemi –  wszelkie odcienie brązu, beżu, zieleni, ale też pomarańcz oraz czerwień. Czasami spotkamy też wanilię. To w zasadzie styl ponadczasowy, klasyczny, zawsze będzie aktualny, pomimo zmieniających się trendów. Pomieszczenia w duchu kolonialnym są przestronne, naturalne, ciepłe, z mnóstwem światła; dużą rolę odgrywają w nich rośliny zielone (paprocie, palmy), które świetnie korespondują z drewnianymi elementami w tym nurcie, podkreślając jednocześnie ich egzotyczne piękno.  Pamiętajmy jednak, aby wszystkie zastosowane elementy doskonale ze sobą współgrały i tworzyły harmonijną całość. W przeciwnym razie osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego – koncepcja tej aranżacji załamie się i nie będzie się dobrze prezentować.

Pamiątki, bibeloty z licznych podróży to obowiązkowe elementy stylu kolonialnego - Shutterstock.com
Masywne, "dostojne" meble są nieodłącznym elementem wnętrz o charakterze kolonialnym - Shutterstock.com

Styl kolonialny we wnętrzach

W tym klimacie możemy zaaranżować albo cały dom albo tylko jedno pomieszczenie. Najlepiej styl kolonialny pasuje do salonu. Tu mamy największe pole do popisu zarówno jeśli chodzi o meble, jak i dekoracje. Do salonu możemy wstawić na przykład orientalny, wiszący fotel lub elegancki szezlong, wygodną sofę oraz pojemną kolonialną szafę. Do kolonialnego salonu idealnie będą też pasować motywy zwierzęce widoczne punktowo, choćby na zasłonach czy narzutach albo w oparciach krzeseł.

Podobnie może prezentować się sypialnia. Tu jednak razimy, aby zrezygnować z nadmiernej liczby przedmiotów i kolorów tak, aby wystrój nie zakłócał nam wypoczynku. Oczywiście obowiązkowym elementem jest tu duże indyjskie łóżko najlepiej z baldachimem z lekką, przewiewną, naturalną tkaniną.

W kuchni z kolei ważnym akcentem może być oświetlenie - eleganckie lampy zawieszone nad stołem, które swoim kształtem przypominają tykwy albo modele o klasycznych formach z z metalu lub ceramiki - już na wejściu stworzą nam dalekowschodni klimat. Do tego piękne krzesła kolonialne przy masywnym, zdobionym stole plus orientalne wzornictwo i mamy już kolonialny motyw przewodni. Do tego wspomniane rośliny, szczypta dodatków w kolorze miedzi lub złota i w zasadzie esencję kuchni w stylu kolonialnym mamy gotową.  Takie wnętrze wygląda bardzo domowo i szlachetnie zarazem.

Sypialnia w stylu kolonialnym w lżejszej wersji - bambusowe dekoracje i jasne tkaniny dodają wnętrzu lekkości - Shutterstock.com
Sypialnia i miejsce pracy - tu dominują ciężkie, ale funkcjonalne meble - Shutterstock.com

Styl kolonialny – meble

Urządzając wnętrza w klimacie kolonialnym na szczególną uwagę zasługują meble. Ich perfekcyjne wykonanie z wyselekcjonowanych egzotycznych gatunków drewna (wspomnianego hebanu, mahoniu czy palisandru, także teaku i wenge) udanie łączy europejską klasykę z afrykańskimi, indonezyjskimi lub południowoamerykańskimi wpływami. Takie meble są trwałe, funkcjonalne i naprawdę piękne. Uszkodzić jest je niezwykle trudno, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w domach, w których mieszkają dzieci. Do tego są to meble masywne. Najczęściej mają ciemny kolor. Dlatego najlepiej prezentują się w przestronnych pomieszczeniach, na tle ciepłych, jasnych ścian i ciemnych (też drewnianych albo ceramicznych) podłóg. Meble te są często postarzane, mogą być poza tym zdobione motywami zaczerpniętymi ze sztuki Indii czy też Azji.  Do ich wykończenia wykorzystuje się naturalne materiały – wosk i olej – dzięki czemu drewno oddycha.

Oprócz drewna wnętrza kolonialne „kochają” również takie materiały, jak rattan, trawę morską, wiklinę, sznurek oraz bambus.

W roli mebli kolonialnych wspaniale prezentują się stoły, krzesła, komody z licznymi szufladami, skrzynie, kufry czy pokaźne szafy, a także przeszklone witryny i biblioteczki.  Wielokrotnie pojawiającym się elementem jest także bogato rzeźbiony stojący lub wielki zegar z wahadłem. Takie meble są często sprowadzane lub produkuje się je w odpowiedniej stylistyce.

Misternie zdobiony stolik z litego drewna pasuje idealnie do nurtu kolonialnego - Shutterstock.com
Duża piękna skrzynia może posłużyć nam jako stolik - jest jednocześnie ciekawym elementem wnętrza - Shutterstock.com
Meble kolonialne są bardzo trwałe, możemy z powodzeniem postawić je także na tarasie - Shutterstock.com
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak urządzić przytulny i miły dom?
Co oznacza mieszkanie w stanie deweloperskim?
Czym jest salon wielofunkcyjny i dlaczego warto go mieć?

Skomentuj:

Styl kolonialny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej